9 yıldır ambulans şoförlüğü yapan kadın hem zamana hem erkek meslektaşlarına meydan okuyor!

Düzce'de 9 yıldır ambulans şoförlüğü yapan Dilek Ünal mesleğindeki başarılarıyla hem erkek meslektaşlarına hem de zamana meydan okuyor. Türkiye'nin en yoğun araç trafiğine sahip Bolu Dağı geçişinin de bulunduğu KAynaşlı Acil Sağlık Meerkezi'nde çalışan Ünal şoförlüğünün yanı sıra acil tıp teknikeri olarak da vatandaşların yardımına koşuyor.

9 yıldır ambulans şoförlüğü yapan kadın hem zamana hem erkek meslektaşlarına meydan okuyor!
9 yıldır ambulans şoförlüğü yapan kadın hem zamana hem erkek meslektaşlarına meydan okuyor!
GİRİŞ 06.03.2021 11:35 GÜNCELLEME 06.03.2021 13:06

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği Kaynaşlı 112 Acil Sağlık Merkezi’nde 9 yıldır ambulans kullanan Dilek Ünal, şoförlüğün yanı sıra acil tıp teknikeri olarak da vatandaşların yardımına koşuyor. Tutkusu olan araba kullanma sevgisi ile ambulans kullanmaya başlayan Dilek Ünal, ilçedeki en acil vakalara en kısa sürede yetişmek için canla başla çalışıyor. Ünal, ayrıca araç trafiğinin en yoğun olduğu D-100 Karayolu Bolu dağı geçişi ve TEM otoyolu Boludağı Tüneli’nin bulunduğu mevkide kazalara da müdahale ederek, insanları hayata bağlıyor. 

Karadeniz insanı yine şaşırtmadı! Kendisine sürekli HES kodu sorulan vatandaş...Erkek egemen bir mesleği başarıyla sürdürüyor

Erkek egemen bir mesleği başarı ile sürdüren Dilek Ünal, vatandaşların kendisini ambulans direksiyonunda gördüklerinde çok şaşırdıklarını belirterek, "Acil tıp teknisyeni olarak görev yapıyorum ama zaman zaman ambulans şoförü olarak da çalışıyorum. Bir kadını ambulans koltuğunda görünce çoğu zaman şaşırıyorlar. Ancak şu an yerel halk alışmış durumda. Güzel geri dönüşlerde oluyor. Bunlar bizi mutlu ediyor. Zaten yaptığımız işi severek yapıyoruz" dedi. 

 

Önemli olan işinizi sevmeniz

Dilek Ünal, kadınların her türlü işi yapabilecek güce sahip olduklarını ifade ederek, "Bizim işimiz, sedye kaldırmak, hasta taşımak gibi beden gücü de gerektiren bir iş. Bu işi yapmak istedikten sonra bir de bu işi seviyorsan, bunun bilinciyle yapıyorsan hiçbir zorluğu yok yapılabilir. Dışarıdan bakıldığında zor olarak görülüyor, içine girince de zorlukları var. Ama önemli olan sizin mesleğinizi sevmeniz, bunu sevdiğinizde çok da başarılı olabiliyorsunuz. Ben kendi adıma söyleyeyim herhangi bir zorlukla karşılaşmıyorum. Zaten halkımızda bize yardım ediyor" diye konuştu. 

Ambulans kullanmak için ileri sürüş teknikleri eğitimi alıyoruz

Araç kullanmayı sevdiği için ambulans şoförlüğüne başladığını ifade eden Dilek Ünal, sözlerine şöyle devam etti: "Ambulans kullanmakta çok hoşuma gidiyor. Ayrıca arka kabinde sağlıkçı olarak da çalıştığım için, arkadaşlarımın yaralanmadan vakalara rahat müdahale edebilmelerini sağlayacak koşulları da bildiğim için şoförlük yapmayı seviyorum. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz. Ayrıca bu ambulansları sürebilmek için ileri sürüş teknikleri eğitimi de alıyoruz. Düzce’de daha yeni bir eğitimimiz vardı"


 
Genelde erkek şoför bekliyorlar

Dilek Ünal, tepki gösteren hasta yakınlarının ambulans sürücü koltuğundan kadının indiğini gördüklerinde tepkilerini değiştirdiklerini  belirterek, "Vakaya gittiğimizde ambulanstan indiğimde bazen dikkat etmiyorlar. Önce bir, ’ağabey’ diyorlar sonra, ’pardon abla biz erkek bekliyorduk’ diyorlar. Güzel durumlarla da karşılaşıyoruz. Halk alışmış durumda. Güzel, sıcak tepkilerde gösteriyorlar. Pek fazla olumsuz durumla karşılaşmıyoruz" diye konuştu.
  
Her kadın korkmadan azimle her işi yapabilir

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hemcinslerinin gününü kutlayan Dilek Ünal, sözlerini şöyle noktaladı: "Öncelikle biz kadınlara seçme - seçilme hakkını veren Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımı sunuyorum. Bizim şu anda erkeklerle ayrım gözetmeden bu işi yapabilmemizi sağlamış. Bunun gururunu yaşıyoruz. Avrupa’da bile kadınlara bu kadar değer verilmezken, ilk önce Türkiye’de kadınlara değeri gösterilmiş. Bu vesileyle de dünya kadınlar gününde bütün kadınların gününü kutluyorum ve her kadın hiçbir işten korkmadan cesurca, azimle her işi yapabilir diyorum. Yeter ki kendilerine güvensinler" 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyadaki bütün rezervler onlarda dolaşıyor! Borsa İstanbul kaçıncı sırada?
Tutuklama talebi panikletti! Köşeye sıkışan Netanyahu'dan ilk açıklama!