Depremde eşiyle oğlunu kaybeden anne ve kızına devlet sahip çıktı!

Geçtiğimiz yıl 24 Ocak tarihinde Elazığ'da meydana gelen depremde eşiyle 12 yaşındaki oğlunu kaybeden ve kendisi de enkazdan 28 saat sonra çıkarılan acılı anne 24 saat sonra enkazdan çıkarılan 3,5 yaşındaki kızı Yüsra ile yalnız kaldı. Anne kız 3,5 aylık tedavinin ardından devletin sağladığı TOKİ konutlarında hayatlarını sürdürüyor. Anne Ayşe Yıldız kızının yaşadığı travmayı atlatması için elinden geleni yapıyor.

Depremde eşiyle oğlunu kaybeden anne ve kızına devlet sahip çıktı!
Depremde eşiyle oğlunu kaybeden anne ve kızına devlet sahip çıktı!
GİRİŞ 06.03.2021 17:41 GÜNCELLEME 06.03.2021 17:42
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Acılı anne Ayşe Yıldız merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve 41 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremde eşi Hüseyin ile 12 yaşındaki oğlu Onur'u kaybetti. 3,5 yaşındaki kızıyla yalnız kalan anne olanları kızına unutturmaya çalışıyor. Ayak ve bacaklarındaki ezilmeler nedeniyle kızı ile çok sayıda ameliyat geçiren ve hasta yürüteci yardımıyla yürüyebilen anne Yıldız, kendilerini bugüne kadar yalnız bırakmayan devlet yetkililerine ve devam eden tedavi sürecinde kendisi ile yakından ilgilenen sağlık çalışanlarına duyduğu minneti her vesileyle dile getiriyor.

Karadeniz insanı yine şaşırtmadı! Kendisine sürekli HES kodu sorulan vatandaş...

 

Umutlarım, hayallerim, gençliğim gitti

Depremin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen eşini ve biricik oğlunu kaybetmenin acısını ilk günkü gibi hissettiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: "Depremden sonra hayatımızdaki her şey değişti, eşimin ve oğlumun yokluğu bizleri derinden etkiledi. Ailem yok oldu, umutlar, hayaller, gençliğim gitti, hayatımız kökten değişti. Çok şükür hayatta kalan kızımla birbirimize sarılarak yaşamaya çalışıyoruz. Uzaktan bakıldığında belki normal bir hayat yaşıyormuşuz gibi geliyor insanlara ancak çektiğimiz acıyı ve zorluğu yaşayan bilir. Hiç aklımdan çıkmıyor, sürekli o anı yaşıyorum."

Her şey kızı için 

Yıldız, yaşadıkları felaketten küçük yaşta olmasına rağmen kızının da çok etkilendiğini, eski neşesinin kalmadığını ve zaman zaman içine kapandığını dile getirdi. Kızının mutlu olması için büyük çaba gösterdiğini anlatan Yıldız, "Kızım sürekli babasını ve ağabeyini soruyor, 'özledim gelsinler' diyor. Deprem anını detaylı hatırlıyor, bazen anlatıyor. Onda da bende de büyük bir acı ve yara kaldı. Çocuktur, belki zamanla unutur diyoruz ama hiç unutmadı, sürekli hatırlıyor. Hayatı değişti çünkü babası ağabeyi yok." diye konuştu.

"Kimin imkanı varsa evlerini kentsel dönüşüme versin"

Yıldız, depremlerde aynı acıların tekrar yaşanmaması için herkesin oturduğu binanın ya da evin depreme dayanıklı olup olmadığını tespit ettirmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu noktada devletin eski bina stoklarının yenilenmesine yönelik yürüttüğü kentsel dönüşümün herkes için büyük fırsat olduğuna işaret etti.

Devletin sağladığı imkanla yerleştikleri TOKİ konutlarında kendisini güvende hissettiğini aktaran Yıldız, "Tabii ki devletin yaptığı evler daha sağlam, güvenli. İnsanlar evleri sağlam değilse oturmasınlar, sağlam olup olmadığını araştırsınlar, çünkü en önemlisi can güvenliğidir. Kentsel dönüşüm büyük bir fırsattır, kimin imkanı varsa evlerini kentsel dönüşüme versin, konutlarını daha sağlam yapsınlar." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • misafir. 3 yıl önce Şikayet Et
    Ağladım, ağladım. halimize şükretmeyenler, bu kadına baksın. İyiki böyle bir devletimiz ,hükümetimiz var...
    Cevapla
  • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
    Bacım, ALLAH azze ve celle sana sabırlar versin İNŞALLAH, ataeş düştüğü yeri yakarmış.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünya Bankasından Türkiye açıklaması! Anlaşmanın detayları paylaşıldı
Ali Koç'tan TFF için olay iddia: Son derece yadırgadık