Balıkesirli aile 3 nesildir balıktan plastiğe, incirden fındığa 400 çeşit kolonya üretiyor!

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bir aile 3 nesildir kolonya imalatı yapıyor. Mimozadan çikolataya, incirden fındığa kadar her çeşit yiyecekten ve çiçekten 400 çeşit kolonya üretiyorlar. Özel sipariş üzerine çok ilginç kolonyalara imza attıklarını söyleyen Pervin Soyak Çakır balık kolonyası dahi yaptıklarını ifade etti.

Balıkesirli aile 3 nesildir balıktan plastiğe, incirden fındığa 400 çeşit kolonya üretiyor!
Balıkesirli aile 3 nesildir balıktan plastiğe, incirden fındığa 400 çeşit kolonya üretiyor!
GİRİŞ 06.03.2021 13:43 GÜNCELLEME 06.03.2021 14:19

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde kolonya üretimi yapan ailenin 3’üncü nesil temsilcileri Himmet Soyak ve Pervin Soyak Çakır kardeşler, aile geleneğini sürdürerek yeni kokular bulup, kolonya üretiyor. Ürün yelpazesini sürekli geliştiren kardeşlerin ürün çeşidi 400’ün üzerine çıkmış durumda. Kendilerine özel ürünlerin yanı sıra fason üretim yapan firma, yine talepler doğrultusunda da farklı kolonya çalışmaları yapıyor. Soyak kardeşler: "Çikolata nasıl mutluluk veriyorsa artık güzel koku koklamak da insanlara mutluluk vermeye başladı. Taleplere göre üretim yapıyoruz. Mesela, vatandaş, ‘Sıfır araba kokusunu çok seviyorum, arabamı alalı 10 yıl oldu, sıfır araba kokusu istiyorum’  diyor. Yani plastik kokusunun bile cezbediciliği var bu dünyada" dedi.

Aydın'da bir adam 150 yıllık aile mesleğini eski usul zeytinyağı üreterek sürdürüyor!

 

2-3 ayda bir yeni kokular üretiyoruz

Koku duyusunun çok farklı olduğunu belirten Pervin Soyak Çakır, "Koku çeşitliliği uçsuz bucaksız gruplara ayrılmış durumda. Üç kuşaktır sürdürdüğümüz kolonya şirketimizde ailece çalışıyoruz. İşletmemiz kurulduğu günden bu yana farklı olmaya çalıştı. Ürün çeşitliliği ve kaliteyle bunu sağlıyoruz. Her 2- 3 ayda bir yeni kokular ve ürünler sunuyoruz. Çikolata, mimoza çiçeği, fındık, incir, ıhlamur gibi çok farklı çeşitlerimiz var. Aynı zamanda gelen talepler doğrultusunda özel üretimlerimiz de var. Daha farklı ürünleri de üretmeye devam edeceğiz. Mesela balık kolonyası dahi istenmişti. Bunun üretimini de yaptık" dedi.

Herkesin hayal dünyasına özel kokular üretebiliyoruz

Özel karışımlar da yaptıklarını söyleyen Pervin Soyak Çakır, "Sandal, amber, misk, çiçeksi kokular. Çiçeksi kokular daha da farklı kollara ayrılıyor. Envai çeşit koku mevcut. Mesela bu grupta 5 çiçekte birleştirdiğimiz, özel parfüm ayarında bir kokuyu örnek verebilirim. Yine şehriban kolonyamız, faklı çiçeklerden oluşturduğumuz bir koku. Tamamen hayal dünyanıza bağlı çeşitler diyebilirim. Yine tatlı, meyvemsi gibi çok farklı çeşit kokular mevcut. Yani koku çeşidinin ucu bucağı yok. Kendi özel üretimlerimizin yanı sıra fason üretimler de yapıyoruz. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda yaptığımız üretimler de oluyor" diye konuştu.

Kolonya sektörü Türkiye'de 220 yıllık

Türkiye’de kolonya sektörünün yaklaşık 220 yıllık bir tarihi olduğunu belirten Himmet Soyak, kolonyaya ne kadar rağbet olsa da çeşitlilik yönünden unutulmaya yüz tutmuş olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Kolonyanın en eski tarihine gidildiğinde anavatan olarak Almanya’nın karşılarına çıktığını söyleyen Soyak, "Kolonya Türkiye’de çok daha yaygın kullanılıyor. Pandemi dönemiyle birlikte ister istemez, dezenfektan maksatlı olarak limon kolonyası kullanımı da arttı. İnsanlar, elini tahriş eden dezenfektanlardansa kolonyayı tercih ettiler. Ülkemizde bu alışkanlığın artık farklı safhalara gitmekte olduğunu görüyoruz. Limon kolonyasından ziyade, farklı derecelerde, farklı aromalarda Türkiye’nin çeşitli yerlerinden, çeşitli taleplerle karşı karşıya geliyoruz" dedi.

En ilginç koku isteklerinden biri sıfır araba kokusu kolanyası

Önceden kolonya dendiğinde limon, zambak ve tütünün akla geldiğini söyleyen Himmet Soyak, sonrasında ise ıhlamur, incir, ceviz, zeytin ve kekik kolonyalarına talebin artığını anlattı. Parfümlü kolonyalara da talebin arttığını belirten Soyak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Pandemi döneminde sıkça 80 derece tercih ettiğimiz kolonyalar 60 derecede kokulu olarak, 70 derecede parfümlü kolonyalar olarak ortaya çıkmaya başladı. Kokunun insan psikolojisi açısından yeri biraz daha farklı olmaya başladı. Hani çikolata yediğiniz zaman nasıl mutluluk veriyorsa artık güzel koku koklamak da insanlara mutluluk vermeye başladı. Önceden sadece çiçekten yapılıyordu. Meyve çiçeği diye düşünelim bunu. Şimdi ise meyve türü, odunsu, misk, amber gibi birçok çeşitten yapılıyor. Bugün Karadeniz’e baktığınızda fındık çiçeği kolonyası, Manisa’dan ayva çiçeği kolonyası gibi farklı talepler ortaya çıkıyor. Bugün taleplere göre de üretim yapıyoruz. Örneğin vatandaş diyor ki ‘Sıfır araba kokusunu çok seviyorum, arabamı alalı 10 yıl oldu, sıfır araba kokusu istiyorum.’ Yani bir plastik kokusunun bile cezbediciliği var bu dünyada. Bizde taleplere göre üretim yapmaktayız."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Macaristan'dan, İsveç'e NATO vizesi! NATO ve İsveç'ten peş peşe açıklamalar
Erdoğan'ı duygulandıran klip