Aydın'da bir adam 150 yıllık aile mesleğini eski usul zeytinyağı üreterek sürdürüyor!

Aydın'ın Köşk ilçesinde yaşayan 50 yaşındaki Ali İhsan Bayram 150 yıllık aile mesleğini şimdilerde bile eski usul zeytinyağlı sabun üreterek sürdürüyor. Bayram sabunları kendi evinde üretiyor ve isteğe bağlı ürettirmek isteyenlerin evine gidiyor. Yaptığı sabunun tamamen doğal olduğunu savunan Bayram günde 1 tondan fazla sabun üretiyor, sırrını kimseyle paylaşmıyor.

Aydın'da bir adam 150 yıllık aile mesleğini eski usul zeytinyağı üreterek sürdürüyor!
Aydın'da bir adam 150 yıllık aile mesleğini eski usul zeytinyağı üreterek sürdürüyor!
GİRİŞ 05.03.2021 13:25 GÜNCELLEME 05.03.2021 13:26
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

150 yıllık aile mesleği hala ilk günkü gibi sürdürülüyor. Aydın'ın Köşk ilçesine bağlı kırsal Başçayır Mahallesi'nde yaşayan Ali İhsan Bayram, ata mesleği sabunculuğu yıllardır sürdürüyor. Bayram, ağaçların dibine dökülen zeytinlerden yapılan ve yüksek asitli olduğu için yemeklerde tercih edilmeyen zeytinyağlarını kazanlarda 7 saat boyunca 100 dereceyi bulan sıcaklıkta kaynatıp, içine sadece kostik ilave ederek, kalıplara döküyor. Kuruması için 10 saat bekledikten sonra kestiği sabunları 5 ve 10 kilogramlık çuvallara dolduran Bayram, Türkiye'nin çeşitli bölgelerine kilosunu 12 ile 15 TL arasında değişen fiyatlarla gönderiyor. Tamamen doğal olan sabunları yapabilen çok az sayıda usta olduğunu belirten Bayram, randevulu sistemle ev ve iş yerlerine giderek, sipariş üzerine günlük 200 TL yevmiye karşılığında sabun yapıyor. Günde bir tondan fazla sabun ürettiğini belirten Bayram, sırrını kimseyle paylaşmadığını söylüyor.

Bu kadınların mesleklerini duyan bile korkuyor ama onlar işini severek yapıyor!

Koronavirüsle birlikte talep arttı

Yaklaşık 30 yıldır sabun üretimi yaptığını belirten Ali İhsan Bayram, "Bu işi babamdan, babam da dedemden öğrenmiş. Bu meslek ailemizde 150 yıldan beri var. Sabunu kendi evimde üretiyorum. Talep olursa, sipariş üzerine gidip yerinde de üretim yaptığım oluyor. Zeytinyağı sabunu yaptırmak isteyen beni arayıp buluyor. Kimisi kendisi kullanmak kimisi de satmak için bana sabun ürettiriyor. Ürettiğimiz sabunu herkes kullanabilir. Eskiden çamaşırlar da bu sabunla yıkanırdı. Ancak çamaşır makinesi çıkınca fazla ilgi olmamaya başladı. Ancak son 2 yıldır zeytinyağı sabununa ilgi tekrar artmaya başladı. Koronavirüs vakalarından dolayı, zeytinyağı sabununa daha çok talep oluyor. Yüksek asitli zeytinyağını kazanlarda kaynadıktan sonra alta sızan kirli suyunu alıyoruz. Sadece kostik katıp sabun yapıyoruz. Başka hiçbir katkı maddesi yok. Ürettiğim sabunları asla şampuanla kıyaslayamam" dedi.

1 ton zeytinyağından 1500 kilo sabun çıkıyor

Bayram'a sabun yaptıran zeytinyağı sıkım fabrikasının sahibi Süleyman Okumuş ise, "1970'li yıllarda bu iş yerini babam kurdu. Babamdan kalan mesleği biz sürdürüyoruz. Sezonda ağaçların dibine dökülen zeytinlerden elde ettiğimiz yüksek asitli yağlardan zeytinyağı sabunu üreterek değerlendiriyoruz. Zeytinyağı sıktırmaya gelen müşterilerimiz istiyor. Dışarıdan da çok talep oluyor. Yıllardan beri aynı kalitede sabun çıkarıyoruz. Kendi bölgemizde bu sabunu kullanıyoruz. Sıvı sabun falan kullanmıyoruz. Başta İzmir, İstanbul, Denizli ve Muğla olmak üzere birçok ile de yolluyoruz. Zeytinin yaklaşık 3'te 1'i dibine dökülüyor. Bu arazimizin sarp olmasından kaynaklanıyor. Bu sezon 10 ton yüksek asitli zeytinyağımız vardı. Bunu sabun olarak değerlendirdik. Bir ton zeytinyağından bin 500 kilo sabun çıkıyor. Sabunu da her yıl Ali İhsan Bayram'a yaptırıyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • Eğitmen 3 yıl önce Şikayet Et
  Kostik katılan ürün doğal olmaz!
  Cevapla
 • Dost 3 yıl önce Şikayet Et
  bencil olmayalım arkadaşlar hekesin emegine saygı duyalım
  Cevapla
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Sır olacak bir durum yok. Tamamen hikaye. Sabun zaten asit oranı yüksek zeytinyağdan üretilir. Bütün sabunların içeriğinde kostik yani sabun bazı denilen (sodyum hidroksit) vardır. Bu ikisinin belirli ısıda tepkimesi neticesinde sabunlaşma meydana gelir. Sodyum hidroksit yakıcı bir maddedir. Doğal sabun diye bir kavram yoktur, en doğalı içinde kostik olan ve başka madde olmayandır. Bende aydın'dan alıyorum gayet güzel. Balıkesir den de aldım oda güzel. Ama 25-30 TL arasında satışı var. 15 tl değil. Adam zaten demiş 1 tondan 1500 kg sabun çıkıyor diye. bu yağ kaynarken çoğalmadığına göre %50 oranında kostik barındırdığı ortaya çıkmış oluyor
  Cevapla
 • Karaağaç 3 yıl önce Şikayet Et
  Sırrını paylaşsaydı, belki Allah ona fabrika kurmayı nasib edecekti.
  Cevapla
 • hamdi PAÇALA 3 yıl önce Şikayet Et
  Sırrı ürettiği sabuna bir özellik katmış olsaydı o sabun heryerde aranır olurdu ve meşhu olurdu
  Cevapla
 • 74. 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok önemli aman kşmseyle paylaşmasın.Bu sır kendisiyle beraber mezara kadar girsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fitch'ten Türkiye açıklaması
TUSAŞ Genel Müdürü Demiroğlu: Tüm ürünlere yoğun ilgi var