2 yıl önce bahçesinde buldu! Çelik kasada sakladığı göktaşı Türkiye'nin 16'ncı...

Antalya'da yaşayan 73 yaşındaki Mehmet Güngör doğum yeri olan Kaş'ta 2 yıl önce bir göktaşı buldu. Güngör göktaşını 2 yıldır çelik kasada sakladığını ve 1 kilo 70 gram ağırlığındaki taşın Türkiye'de literatüre giren 16'ncı göktaşı olduğunu, alıcısı olursa da uygun fiyata satacağını söyledi.

2 yıl önce bahçesinde buldu! Çelik kasada sakladığı göktaşı Türkiye'nin 16'ncı...
2 yıl önce bahçesinde buldu! Çelik kasada sakladığı göktaşı Türkiye'nin 16'ncı...
GİRİŞ 08.03.2021 16:27 GÜNCELLEME 08.03.2021 16:29
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

73 yaşındaki Mehmet Güngör aslen Kaş ilçesine bağlı Çeşme Mahallesi'nden ve 25 yıldır buranın muhtarlığını yapıyor. 2008 yılında Oluklar Yaylası'ndaki arazisine ceviz fidanı dikerken, akşam saatlerinde gökyüzünde bir patlama duydu ve gökyüzünden kendisine doğru gelen bir cisim görünce evine kaçtı. Bu olayın ardından bahçede arama yapan Güngör, herhangi bir şey bulamadı.

Tokatlı çobanın başına talih kuşu kondu! Koyununun ayağına takılan taş 200 bin dolara satılıyor

Türkiye'deki 16 meteoritten biri

Mehmet Güngör, bu olaydan 11 yıl sonra, ceviz ağaçlarının bakımını yaparken, bir ağacın dibinde bir taş buldu. Taşın etrafındaki toprağın yanık olduğunu gören Güngör, 2008 yılında yaşadığı olayı hatırlayarak, bunun o gün gökyüzünden düşen cisim olduğunu düşündü. Taşı alarak Demre'deki evine götüren Güngör, bir arkadaşının yardımı ile küçük bir parçasını, Kırıkkale Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeşiltaş'a gönderdi. Prof. Dr. Yeşiltaş da bulunan taşı incelenmesi için 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Meteorit Laboratuvarı'na gönderdi. İnceleme sonuçlarını o tarihte açıklayan 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Oral, Mehmet Güngör'ün bulduğu taşın meteorit olduğunu belirtti. Doç. Dr. Ayhan Oral o dönem, taşın Türkiye'deki 16 meteoritten biri olduğunu, Türkiye'de literatüre giren son örnek olduğunu kaydetti.

Bu taşı daha çok insan görsün istiyorum

2019 yılının Kasım ayından bu yana gök taşını çelik kasada saklayan 6 çocuk babası Mehmet Güngör, "Taş bulunduktan sonra, meteorit olduğu kesinleşince, taşı almak için birçok müşteri çıktı. O günlerde taşın öneminden dolayı satmayı düşünmedim. Ancak 2 yılı geçen bir süredir çelik kasada bekliyor. Çelik kasada bekletmenin bir anlamı olmadığının farkına vardım. Bu taşın daha çok insan tarafından görülmesini istiyorum. Uygun bir fiyat veren kişi, kurum, müze veya başka bir kuruluşa satmak istiyorum. Türkiye'nin 16'ncı meteoriti alıcısını bekliyor" dedi.

Mehmet Güngör, elindeki gök taşının 1 kilo 70 gram ağırlığında olduğunu belirtti.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha çok paraya satayım derken elinde kalmış uyanığın
  Cevapla
 • Ugur 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok kişinin görmesini istiyormus kim inanır para ile satana kadar bağışla ozaman
  Cevapla
 • suna 2 yıl önce Şikayet Et
  Hadid suresi geldi aklıma. Demir gibi de parlıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
MHP'li başkan adayının seçim şarkısı gündem oldu! Sosyal medya yıkılıyor
CHP'nin ‘bölücü yüzü'nü tek tek anlattı! Birlikte mi yönetiyorlar?