7 yaşındayken başladığı koleksiyonda 39 yılda 100 kilo madeni para ve 15 bin banknot topladı!

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki Cem Taymaz 7 yaşındayken babasının teşvikiyle başladığı eski para toplama alışkanlığı sayesinde 39 yılda 100 kilo madeni para ile 15 bin banknot topladı. Koleksiyonda Osmanlı'nın 1808 yılında bastırdığı 100 kuruş ile Sultan Mehmed Reşad dönemine ait kağıt 1 lira da bulunuyor.

7 yaşındayken başladığı koleksiyonda 39 yılda 100 kilo madeni para ve 15 bin banknot topladı!
7 yaşındayken başladığı koleksiyonda 39 yılda 100 kilo madeni para ve 15 bin banknot topladı!
GİRİŞ 08.03.2021 15:29 GÜNCELLEME 08.03.2021 16:21
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Aydın Kuşadası'nda restoran işleten Cem Taymaz'ın, 7 yaşında babasının teşvikiyle başladığı eski para toplama alışkanlığı zaman içinde hobiye dönüştü. Taymaz, aradan geçen 39 yılda geniş bir koleksiyonun sahibi oldu. Bir çocuk babası Taymaz, "Bugüne kadar 100 kilo madeni para ile 15 bin adet banknotun bulunduğu zengin bir koleksiyon oluşturdum. 39 yılda sadece Türk paraları topladım. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1808 yılında bastırdığı 100 kuruş, Sultan Mehmed Reşad dönemine ait kağıt 1 lira, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1,2,3,4 ve 5'inci emisyonları ile Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için özel olarak bastırılan 24 ayar altın kaplama para da var” dedi.

1 yıl boyuncu biriktirdiği 563 tane 1 kuruşla koleksiyon yaptı, sebebini kimse anlamadı!

Koleksiyon yapmak isteyenlere uyarı: Paraları yıkamayın

Çocukluk tutkusu koleksiyonunu iş yerinde yaptırdığı cam bölmede sergileyen Cem Taymaz, koleksiyonerlere şu tavsiyelerde bulundu: "Banknot toplamak isteyenler bizim 'çil' diye adlandırdığımız el değmemiş olanları almaya çalışsınlar. Paralarını, su veya kimyasal maddelerle yıkamasınlar. Bunlar paranın doğallığını, güzelliğini bozar, değerini düşürür. Madeni paralar, hava alışverişini engelleyen, karton veya plastik kapamalar içerisinde, kâğıt paralar da asidi alınmış föylerde saklanmalıdır." dedi.
En büyük hayali müze açmak


Babasının teşvikiyle başladığı koleksiyonculuğun kendisinde tutkuya dönüştüğünü ifade eden Taymaz, paranın yanı sıra tarihe mal olmuş ahşap gemi ve teknelerin maketlerini de topladığını belirtti. Taymaz, hayalinin ise ileride müze açıp, eserlerini sergilemek olduğunu kaydetti.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • RIZA TURAN DAŞKIN 1 yıl önce Şikayet Et
    RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNDERİMİZİN MANEVİ OĞLUYUM COŞARIM COŞTUĞUM KADAR ENGİNLERE SIĞMAM BAYRAĞIM AYYILDIZ SANCAĞIM AKPARTİ TEŞKİLATIDIR SELAM OLSUN BEŞTEPE KÜLLİYESİNE SELAM OLSUN ÜLKEME ŞANLI ALBAYRAĞIMIZ GÖKLERDEN İNMEZ EZANLAR SELALAR DİNMEZ TEORİK BİYO-KİMYA-FİZİKÇİ BİLİM İNSANI BÜYÜK'DAHİ Saygılarımızla 2023- de Akparti Teşkilatımız' kazanacaktır
    Cevapla
  • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
    Ne sabır be kardeşim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son bir asırdaki ikinci en büyük felaket!
Deprem anında ortaya çıkan ürkütücü görüntü kan dondurdu!