Endemik bir tür olan bu mantar sadece Türkiye'de yetişiyor! Artvin Hopa'da keşfedildi

Sadece Türkiye'de bulunan endemik bir mantar türü Artvin Hopa'da keşfedildi. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz'un keşfettiği mantar 'Pluteus Anatolicus' adıyla tescillendi.

Endemik bir tür olan bu mantar sadece Türkiye'de yetişiyor! Artvin Hopa'da keşfedildi
Endemik bir tür olan bu mantar sadece Türkiye'de yetişiyor! Artvin Hopa'da keşfedildi
GİRİŞ 08.03.2021 16:32 GÜNCELLEME 08.03.2021 16:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Artvin Hopa'daki ormanlık arazide 2014 yılında saha incelemesine çıkan Isparta ISUBÜ Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz, daha önce hiç görmediği bir mantar türü fark etti. Mantardan örnek alan Kaygusuz, 6 yıl boyunca Danimarka'nın Kopenhag Üniversitesi'nden Prof. Dr. Henning Knudsen, Brezilya'nın Sao Paulo Federal Enstitüsü'nden Prof. Dr. Nelson Menolli ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden Prof. Dr. İbrahim Türkekul ile çalışma yürüttü. Çalışma sırasında Danimarka ve Brezilya'daki laboratuvarlarda incelemelerde bulunuldu. Keşfedilen yeni türle benzer olan mantar koleksiyonları üzerinde araştırmalar yapıldı. Araştırma sonunda, toplanan mantar örneklerinin dünyada ilk defa görülen bir türe ait olduğu tespit edildi. Mantar, öğretim görevlisi Oğuzhan Kaygusuz tarafından yalnızca Türkiye'de yetiştiği için 'Pluteus Anatolicus' ismi ile tescil edildi. Kaygusuz, 2020 yılında da sadece Aydın’ın Kuşadası'nda yetiştiği için 'Volvarille Turcica' ismi ile tescillenen beyaz bir mantar türü keşfetmişti.

Bu mantar bir başka: Yağmur sonrası toplanıyor, kilosu 40 TL'ye satılıyor!

Türkiye'de 12 binin üzerinde bitki türü bulunuyor

Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin bir kuşakta yer aldığını belirten ISUBÜ Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz, "Ülkemiz Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran- Turan olmak üzere 3 farklı bitki coğrafyasına özgü türlere ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de 12 binin üzerinde bitki türü bulunuyor. Bu türlerin yaklaşık yüzde 30'u yani 4 binin üzerinde olanı endemik statüsünde. Buna ek olarak, Türkiye'de 2 bin 500'ün üzerinde mantar türü yetişiyor. Bu sayı her geçen gün yeni buluşlarla da artıyor. Artvin'de keşfettiğimiz 'Pluteus Anatolicus' ile bunlara bir yenisi daha eklendi" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 8
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  adı niye yabancı.........
  Cevapla
 • şanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  neden yabancı isim verdiniz türk buluşu ve türüne
  Cevapla
 • Güzel Yurdum 3 yıl önce Şikayet Et
  Kendi ülkemizin Mantarlarını tescillerken niye bizim güzel Artvin'imizin o ilçesinin ona özgü bir isim değil de ABS uruk isim verilmesi tescillendirilmesi hoş değil . Biz başka Ülker'inkini onların dilinde biliyorsak onlarda bizi Türkçemizle bilinmesini tercih ederdik.
  Cevapla
 • osmanbur 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden abuk subuk bir isimle tescilleniyor da bir Türk ismi verilmiyor. Sizin içiniz yabacılaşmış.
  Cevapla
 • Ayhan KALENDER 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletimizin reishi mantarının mucizesini keşfetmesi, bu mantarla ilaç geliştirmesi lazım. O kadar çok iyileşene şahit oldum ki, ben dahil kullanıp şifa buldum. Nazofaneks Tümör vardı çok şükür iyileştim, kalıcı yan etkiler oluşmuştu onlar dahi düzeldi hamdolsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Enflasyon beklentileri hedefimize yakınsıyor
Trump'a suikast girişimine ilişkin önemli gelişme