Azı karar fazlası zarar meyan kökü susatmıyor, tok tutuyor!

Uzmanlar Ramazan ayında hem tok tutan ve susatmayan hem de bağışıklığı güçlendiren meyan kökü ve meyan şerbeti tüketilmesini öneriyor.

Azı karar fazlası zarar meyan kökü susatmıyor, tok tutuyor!
Azı karar fazlası zarar meyan kökü susatmıyor, tok tutuyor!
GİRİŞ 09.04.2021 11:55 GÜNCELLEME 09.04.2021 13:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ramazan ayının koronavirüs pandemisine denk gelmesiyle insanların tükettiği besinlerin önemi de arttı. İnsanlar hem tok tutan ve susatmayan yiyecekler tüketmeye yönelirken hemde bağışıklığı düşürmemenin derdine düştü. Bu noktada Diyetisyen Cansu Arslan,  meyan kökü hakkında önemli bilgiler verdi. Eski çağlardan bu yana alternatif tıpta sıkça kullanılan bu bitkinin susama hissini önlediğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi.

Koronavirüse karşı bağışıklığı düşürmeyin, sahur yapmadan oruç tutmayın!


Pancardan 50 kat daha tatlı, kalorisi düşük

Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, meyan kökünün pancardan 50 kat daha tatlı olmasına rağmen kalorisinin çok daha düşük olduğunu belirterek, “Ramazan ayını pandemi döneminde karşılıyoruz. Bu durum tükettiğimiz besinlerin önemini bir kat daha artırıyor. Bu dönemde kültürümüzde geçmişten günümüze kadar gelen tükettiğimiz besinlerden faydalanmak çok doğru bir tercih olacaktır. Bu besinlerden birisi de meyan kökü: Piyam, aşlama diye adlandırılan meyan, bizim için farklı isimlerle anılsa da Anadolu’da uzun yıllardır tüketilen bir bitki. İçerisindeki glisurutenik asit sebebiyle kendinden şekerli bir tada sahiptir. Meyan kökü pancardan yaklaşık 50 kat daha tatlı olmasına karşılık daha düşük bir kaloriye sahiptir’’ şeklinde konuştu.

Tahin helvasının faydaları nelerdir? Tahin helvası nasıl yapılır?


Meyan kökü içeriğiyle bağışıklığı güçlendiriyor

Diyetisyen Arslan, meyan kökünün içerisinde virüs ve bakterilerin oluşumunu engelleyen ajanlar olduğunu söyleyerek, “Meyan A, B1, B2, B5 ve E vitaminlerinden; Potasyum, Kalsiyum, Demir gibi minerallerden oldukça zengin bir bitkidir. Bu içeriğiyle  meyan kökü bağışıklık sistemimizi güçlendirir. İçerisinde virüs ve bakterinin üremesini engelleyen ajanlar bulunur. Solunum sistemimizin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcıdır. Sağlıklı bir mukus oluşumunu sağlıyor. Meyan kökü susamayı önlüyor. Özellikle ramazan ayında günde bir bardak meyan çayı ya da meyan şerbeti tüketilebilir. Bağırsaklarımızın çalışması için de yardımcı olan bu besin bağırsak hareketlendiricidir ve hazmı kolaylaştırıyor’’ dedi. 

Şifa deposu kaldirik otu! Faydaları saymakla bitmiyor


Azı karar fazlası zarar

Cansu Arslan, meyan kökü şerbetinin ya da çayının günde 1 bardaktan fazla tüketilmemesi gerektiğini belirterek, “Hem pandemi döneminde hem Ramazan ayında bağışıklık sistemimizi güçlendiren, solunum sistemimizin çalışmasına yardımcı olan, susama hissini önleyen meyan kökünü kök halinde ya da de meyan lifi şeklinde satın alabiliriz. Meyan kökünü kaynatarak çay yapabiliriz. Meyan lifini de en az ılık suda 2-3 saat bekleterek şerbet elde edebiliriz. Ancak meyan bitkisinin çayı ya da şerbeti günde 1 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Fazla tüketildiğinde baş ağrısı, ödem ve özellikle tansiyon yükselmelerine sebep olabilir. Gebeler, emziren anneler, böbrek hastaları ve tansiyon yüksekliği olan bireylerin tüketmesi önerilmemektedir’’ ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • pekii 3 yıl önce Şikayet Et
    aclık hissetmezsen susuzluk hissetmezsen yani açın halinden anlamayacaksan kusura bakmada kardeş sen ne için oruç tutuyorsun.
    Cevapla
  • Yahya Kaptan 3 yıl önce Şikayet Et
    Yaşlısı var şoförü var işi olan var kardeş
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de taşlar yerinden oynuyor! Koray Aydın'a sürpriz davet
Bir ikiyüzlülük daha: CHP'li başkana 'çakarlı lüks araç' tepkisi!