Kanserden korunmak için mutlaka tüketin, Kefir, elma sirkesi, tarhana çorbası...

Diyetisyen Eda Balcı probiyotik besinlerin sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayıp kanseri önleyici ve tedavi edici etkileri olduğunu ifade etti.

Kanserden korunmak için mutlaka tüketin, Kefir, elma sirkesi, tarhana çorbası...
Kanserden korunmak için mutlaka tüketin, Kefir, elma sirkesi, tarhana çorbası...
GİRİŞ 09.04.2021 13:46 GÜNCELLEME 09.04.2021 16:16

Probiyotiklerin mide ve bağırsak gibi sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında kanser önleyici bir faydası da olduğunu söyleyen Diyetisyen Eda Balcı “Probiyotiklerin  yeterli miktarda alındığında sağlık açısından çok yararlı. probiyotiklerin mide - bağırsak florasındaki doğal dengenin korunmasına yardımcı oluyor.  Probiyotikler, gıdalarla alınan makro besin öğelerinin, mineral ve vitaminlerin emilimini artırır. Gastrointestinal hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, alerji gelişiminin önlenmesinde faydalıdırlar. Kanseri önleyici ve tedavi edici etkileri vardır” diye konuştu.

Sindirim dostu probiyotik besin: Arı ekmeği


Probiyotik denilince akla ilk gelen besinlerden biri kefirdir

Balcı, sağlık için beş probiyotik deposu gıdayı ve faydalarını şöyle sıraladı: “Probiyotik denildiğinde ilk akla gelen besinlerden biri kefirdir. İçerdiği yararlı bakteriler sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek adına da kefire ilgi bir hayli artmıştır. Günde 1 su bardağı kefir tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek olabilirsiniz. Önemli probiyotik kaynaklarından biri de yoğurttur. Yoğurt, zararlı bakterilerin üremesini durdurarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Yüksek miktarda protein, kalsiyum, fosfor, iyot ve çeşitli vitaminleri içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önler. Günlük beslenmemizde yoğurda mutlaka yer verilmelidir. Günde 1 orta boy kase (1 su bardağı-200gr) yoğurt tüketmek sağlıklı beslenme için önemlidir.”
 

Kefirin bilinmeyen 10 faydası

Probiyotikler sindirim sistemine iyi geliyor

Probiyotik bir besin olan elma sirkesinin birçok yararı olduğunu söyleyen Balcı, “Bağırsak sağlığına iyi gelir. Kan basıncını ve kötü kolesterolü düşürür. Kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Elma sirkesi için günlük önerilen miktar 15-20ml’dir. Bu da yaklaşık 1-1,5 yemek kaşığı elma sirkesine denk gelmektedir. Salatalarınızda sos olarak bu miktarı rahatça tüketebilirsiniz.  Özellikle kış aylarının en çok tercih edilen çorbalarından olan tarhananın sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Kolon kanseri, obezite ve yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık sorunları riskinin düşürülmesine yardımcı olur. Hem probiyotik hem de prebiyotik kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Günde tüketeceğiniz 1orta boy kase (200gr) tarhana çorbası yaklaşık 120 kaloridir ve 4.5 gr protein içerir” şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Aliyev'den Reisi açıklaması: Hazırız!
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerle bir arada: 'Türkiye'nin en büyük umudu sizlersiniz!'