Özyaral: Hastalığı olmayan ve salgından etkilenmemiş kişiler oruç tutabilir

Prof. Dr. Oğuz Özyaral pandemi döneminde bağışıklık sisteminin zayıflayacağı düşüncesiyle oruç tutma konusunda kararsızlık yaşayanlar için açıklama yaptı.

Özyaral: Hastalığı olmayan ve salgından etkilenmemiş kişiler oruç tutabilir
Özyaral: Hastalığı olmayan ve salgından etkilenmemiş kişiler oruç tutabilir
GİRİŞ 12.04.2021 14:21 GÜNCELLEME 12.04.2021 16:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ramazan ayının pandemi dönemine denk gelmesiyle birlikte pek çok insan oruç tutulduğunda bağışıklık sistemi zayıflar mı kafa karışıklığına maruz kalıyor. İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof.Dr.Oğuz Özyaral konu hakkında önemli açıklamalar yaparak kararsızlık yaşayan insanları uyardı: "Yaşanan salgın nedeniyle birçok kişi bağışıklık sisteminin zayıflayacağı düşüncesiyle oruç tutmak konusunda kararsızlık yaşıyor. Pandeminin olması sorun değil. Sorun pandemi sürecinde vücudunuzu doğru şekilde korumak. Hasta olmayan ve bu salgından etkilenmemiş kişiler arzu ettiği takdirde oruç tutabilirler" dedi.

Ramazan'da sağlıklı beslenmek için örnek Ramazan menüsü


Sıvı tüketimi çok önemli

Bu süreçte sıvı tüketimine son derece önem vermeli, vücudunuzu asla susuz bırakmamalısınız. Orucunuzu, iki bardak ılık su içerek açabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayran, taze sıkılmış meyve suları, maden suyu, sabaha doğru kefir, domates suyu, domates çorbası tüketebilirsiniz. İftardan sonra türk kahvesi, siyah çay veya bitki çayları içebilirsiniz. İftarla sahur arasında kadınların 1.5 litre, erkeklerin ise 2 litre sıvı tüketmeleri şarttır. Bu miktarın içine çay ve kahve tüketimini koymamalısınız.

Vücudunuzu besleyen gıdaları tüketin

Oruç tutan kişiler bu süreçte doyuran ama beslemeyen gıdaları değil mutlak suretle besleyen gıdaları tüketmelidir. Sofrada protein, karbonhidrat ve yağ oranının son derece dengeli olması gerekir. Bu nedenle mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanan sofralar son derece kıymetlidir. Karbonhidrat ağırlıklı yenilmemelidir. Pide, ekmek ve hamur işleri tüketilebilir. Bunların ölçüsü bir avuç içi büyüklüğü kadar olmalıdır.

Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmanın faydaları


Koronavirüs en çok şekeri sevdiği için diyabet hastaları dikkat

Koronavirüsü en çok şekeri sevdiği için diyabetik hastaların daha dikkatli olması gerekir. Yiyecek ve içeceklerin arasındaki tatlı ve şeker miktarları orantılı olmalıdır. Özellikle pancar şekeri olması önem arz eder. Zeytinyağlı yiyeceklere mutlaka sofranızda yer veremlisiniz. Yemeklerin  tencere yemeği şeklinde pişirilmesi ve sunulması çok önemlidir. Çünkü hem lif oranı açısından önem arz eder hem de içeriğindeki vitamin ve mineraller açısından sulu olan kısmı doygunluk hissi oluşturur.

Tatlı yerine hurma yiyin

Orucunuzu açarken eğer bir tatlı tüketmek istiyorsanız tercihinizi hurmadan yana kullanmalısınız. Hurmanın lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleriyle sağlığınıza olumlu etki sağlar. Hurmanın haricinde ev yapımı reçeller ve özelliklede doğal saf balın tüketilmesi son derece önemlidir.

Pandemi döneminde sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları!


Sahur sofranızdan salata ve çorba eksik olmamalı

Sahurda doğru tükettiğiniz besinler aç kaldığınız saatlerde büyük kolaylık sağlar. Öncelikle doyurucu bir salata mutlaka sofranızda bulunmalı. Sahurda, çorba olarak tarhana ya da domates çorbası tüketilebilir. Tuzlu gıdalardan kaçının.  Gün boyu susuzluk yaşamamanız için şekersiz siyah çay içebilirsiniz.

YORUMLAR 1
  • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
    40hatta 60 gün yemek yemese insan ölmez bedeni daha kuvvet kazanır sadece su için 40 50 gün yaşayanlar var 16 saat tutmiyacakmisn milleti alistirmislar 3 öğün ye sonra herkes hasta 2 öğün doğru olandır siyah çay içme vitaminleri düşürür...oruç tut sıhhat bul peygamber zamanında doktorlar iş yapamazlarmis çok yemeden kalkar az yani sayı olarak 2 öğün yeter Maranki hocaya saracogluna bakın..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail saldırıları altındaki Gazze'de bayrama hazırlık
GİB'ten yurt dışına çıkış harcı açıklaması