Koronavirüs yüzünden 80 gün yoğun bakımda kaldı, ameliyat oldu!

Manisa'da yaşayan 69 yaşındaki Naime Savran korona yüzünden 80 gün yoğun bakımda kaldı. Bu yüzden soluk ve yemek borularında oluşan delikler ameliyatla onarıldı

Koronavirüs yüzünden 80 gün yoğun bakımda kaldı, ameliyat oldu!
Koronavirüs yüzünden 80 gün yoğun bakımda kaldı, ameliyat oldu!
GİRİŞ 13.04.2021 19:44 GÜNCELLEME 13.04.2021 20:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Manisa'nın Selendi ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi 69 yaşındaki Naime Savran'a rahatsızlanması üzerine 30 Haziran 2020'de başvurduğu devlet hastanesinde Kovid-19 teşhisi kondu. Uygulanan tedaviye rağmen genel durumu ağırlaşan Savran, Turgutlu Devlet Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Servisine sevk edildi.

Her yerim ağrıyor diyorsanız bu hastalığa dikkat!


80 gün entübe şekilde yoğun bakımda kaldı

Kovid-19 ile verdiği mücadeleyi kazanmasına rağmen uzun süre solunum cihazına bağlı kalmasına bağlı olarak yemek ve soluk borusunda delinmeler meydana gelen Savran, İzmir'deki Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Göğüs cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Kenan Can Ceylan tarafından muayene edilen Savran, 2 ay süren tedavi sürecinde yapılan ameliyatla yeniden rahat bir şekilde nefes alıp yemek yemeye başladı.

Maske takmayanları uyardı

Naime Savran, salgının başından bu yana tedbirlere uyduğunu, çok mecbur kalmadıkça evinden çıkmadığını söyledi. Kovid-19 teşhisi konduğu gün çok şaşırdığını anlatan Savran, "Tedavi sürecim çok zor geçti. 80 gün boyunca hiç kendimi bilmeden yattım. Kovid-19 çok zor bir hastalık. Sağlığıma kavuştum ama hala ara ara nefes darlığı çekiyorum. Bir daha Kovid-19'a yakalanırım diye evimden dışarıya çıkmıyorum. Bu hastalıktan dolayı ben çok acılar çektim. Kimse benim gibi olmasın. Maske takmayanları gördüğüm zaman benim gibi olmamaları için onlara uyarıda bulunuyorum." diye konuştu.

Kalbin en büyük düşmanı: Fazla kilo, stres, tuz...


2 ay ameliyata hazırlandı

Prof. Dr. Kenan Can Ceylan ise hastalarının kendilerine başvurduğunda uzun süre solunum cihazında kalması ve enfeksiyona bağlı yemek borusunda 2, soluk borusunda ise 1,5 santimetrelik 2 delik oluştuğunu ifade etti. Hastalarını ameliyat oluncaya kadar mideden açılan tüple beslediklerini anlatan Ceylan, şunları kaydetti: "Hastamızı akciğerindeki enfeksiyonu kontrol altına almak için 2 ay boyunca ameliyata hazırladık. Boyun bölgesinden girerek yemek ve soluk borusuna ulaştık. Soluk borusunda 1,5 santimetrelik harap olmuş kısmı çıkarıp kalan kısımları uç uça dikerek soluk borusunu onardık. Ardından da yemek borusundaki 2 santimlik delik olan kısmı onardık. Hem yemek hem de soluk sorusundaki delikler onarıldı, çok rahat yemek yiyip, nefesini alabilir pozisyona getirdikten sonra hastayı taburcu ettik."dedi.

Yaşama azmiyle tutundu

Naime Savran'ın oğlu Coşkun Savran ise yoğun bakımda tedavi görürken doktorların çok umutlu konuşmadığı annesinin yaşama azmiyle birçok hastaya örnek olduğunu anlattı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Hasan. 1 yıl önce Şikayet Et
    Geçmiş olsun, öldürmeyen Allah öldürmüyor, darısı bütün hastalara, hepsi sevdiklerine kavuşsun inşallah.
    Cevapla
  • mümin 1 yıl önce Şikayet Et
    Naime teyzemize geçmiş olsun 80 gün boyunca iyileşmesinde yardımcı olan tüm sağlık ekibinede bir vatandaş olarak teşekkür ederim minnettarız herbirinize
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'a özel araç giriş durduruldu
Hangi ülke Türkiye için ne yapıyor? Onlar sahra hastanesi gönderdi...