Kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir?

Kulak tıkanıklığı duşta kaçan su veya uçak yolculuğunda artan basınç gibi gündelik olaylara bağlı oluşabileceği gibi daha ciddi sorunlardan da kaynaklanabilir.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir?
Kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir?
GİRİŞ 07.04.2021 14:15 GÜNCELLEME 07.04.2021 14:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kulak tıkanıklığı, duş sırasında su kaçması veya uçak kalkarken artan basınç gibi gündelik ve basit olaylara bağlı olarak oluşabileceği gibi enfeksiyon hastalıkları gibi daha ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Sorunun önemine göre çözümünün de değişebileceği göz önünde bulundurularak daha ciddi durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Saçlar erken yaşta neden beyazlar?


Kulak tıkanıklığı neden olur?

 • Buşon: Kulak tıkanıklığı en sık bu sebepten kaynaklı oluşur. Dış kulak yolu girişindeki salgı bazen fazla salgılanma ya da dış kulak yolunun yeterince geniş olmaması nedeniyle birikim yapar. Salgı birikimi dış kulak yolunu tam kapattığında ani bir tıkanıklık hissi oluşur.

 • Kulağa giren yabancı cisim: Kulak yolu yabancı bir cisimle tamamen dolarsa tıkanıklığa neden olur.

 • Dış kulak yolu enfeksiyonu: Dış kulak yolu enfeksiyonları genellikle dış kulak yoluna havuz, deniz veya banyo yaparken su kaçmasına bağlı oluşur. Kulakların uzun süre nemli kalması sonucu meydana gelir. Dış kulak yolunda meydana gelen ödem nedeniyle hasta ağrının yanı sıra kulak tıkanıklığı da hisseder.

Yemek yedikten sonra neden ağırlık çöker?

 • ​Orta kulak enfeksiyonu: Orta kulak, içerisinde üç kemikçiğin ses iletimini sağladığı hava dolu bir boşluktur. Orta kulak enfeksiyonu sırasında bu boşluk iltihaplı sıvıyla dolar ve ses iletimini bozar. Kişi kulak ağrısının yanı sıra kulak tıkanıklığından da yakınır.

 • Ani işitme kaybı: Aniden oluşan veya birkaç günlük süreçte gittikçe ilerleyen işitme kaybıdır. Kişi bazen işitme kaybını ani başlayan tıkanıklık, dolgunluk gibi algılayabilir.  Çoğunlukla tek taraflı gelişir. Tedaviye erken başlanması başarı şansını artırdığı için kulak tıkanıklığı hissedildiğinde, özellikle de telefonla görüşürken bir duyma sorunu varsa doktora zaman kaybetmeden başvurması gerekir.

 • Nazofarinkste kitle: Uzun süren ve kulak tıkanıklığına neden olan östaki fonksiyon bozukluklarında da kulak tıkanabilir. Bu nedenle endoskop yardımıyla geniz eti ya da tümörün araştırılması gerekir.

Metabolizma çalıştıran besinler nelerdir?


Kulak tıkanıklığını evde geçirme yöntemleri

 • Sıcak su torbası: Kulağınıza sıcak su torbası ile kompres yapabilirsiniz. Tıkalı kulağı açmak için uygulayacağınız sıcak kompres östaki borusunun genişleyip rahatlamasını sağlayacaktır. Sıcak su torbası ile kulağınıza işlem yaparken ekstra dikkatli olun. Eğer elinizde sıcak su torbası yoksa havluyu ısıtarak kulağınıza tutabilirsiniz.
   
 • Zeytinyağı: Ocakta ısıttığını bir miktar zeytinyağını ılıdıktan sonra kulağınıza 3-4 damla kadar damlatın. Tıkalı olan kulağınız açıkta kalacak şekilde uzanın ve 10 dakika kadar bekleyerek zeytinyağının iyice akmasını sağlayın.
   
 • Esneme: Kulak tıkanıklığını açan bir diğer yöntemde esneme yöntemidir. Esneme, eşzamanlı hava girişi ve kulak zarının gerilmesi olarak tarif edilir.
   
 • Sarımsaklı zeytinyağı: 2 yemek kaşığı zeytinyağını mikrodalgada kullanılabilen bir kaseye dökün. Soyulmuş ve doğranmış sarımsağa 2 adet karanfil ekleyin. Kaseyi 15 saniye boyunca mikrodalgada bekletin. Yağı mikrodalgadan çıkarın ve ılınmasını bekledikten sonra birkaç damlasını bir kulağa birkaç damla diğer kulağa damlatın.
   
 • Saç kurutma makinesi yöntemi: Saç kurutma makinesinin derecesini orta ısı ayarına getirin ve ılık havayı tıkanan kulağa mesafeli şekilde iletin.
KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 1
 • xxlb 1 yıl önce Şikayet Et
  Saç kurutma makinesi yöntemi: Saç kurutma makinesinin derecesini orta ısı ayarına getirin ve ılık havayı tıkanan kulağa mesafeli şekilde iletin. En aptlca yöntem olabilrir dikat
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Depremin ardından yollar yarıldı...
Deprem anından dehşete düşüren görüntü! Çok uzun sürdü, her şey yerle bir oldu