Kayısı çayı zayıflatır mı? Her gün düzenli olarak içerseniz...

Kayısı çayı diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin sıkça tükettiği bir çaydır. İçeriğindeki A, B, C, vitaminleri sayesinde pek çok hastalığa da şifa olur

Kayısı çayı zayıflatır mı? Her gün düzenli olarak içerseniz...
Kayısı çayı zayıflatır mı? Her gün düzenli olarak içerseniz...
GİRİŞ 02.04.2021 21:42 GÜNCELLEME 03.04.2021 11:44

Sağlıklı şekilde kilo vermek için diyet yapan kişilerin diyet listelerinde mutlaka bulunan kayısı çayının faydaları saymakla bitmiyor. Kayısı çayı kişinin sindirim sistemini düzenleyerek, hazmı kolaylaştırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Yeterli ve dozunda tüketildiğinde olumlu sonuç alınabileceği gibi fazla tüketimde birtakım bağırsak sorunlara yol açabileceğinden tüketimine dikkat edilmelidir.

Kuşkonmazın faydaları nelerdir? Kuşkonmaz nasıl yenir?


Kayısı çayının faydaları nelerdir?

 • Kansızlığa iyi gelir: İçeriğindeki bakır ve çinko mineralleri sayesinde anemi hastalığını önleyerek, tedavi sürecine destek olur.

 • Kabızlık için birebir: Kayısı zengin lif içeriğine sayesinde bağırsak hareketliliğini sağlar. Besinlerin absorbe edilmesine ve işlenmesine destek olur. Böylelikle kabızlık sorununun giderilmesini sağlar.

 • Sindirim sistemini düzenler: Tek bir kayısı ya da bir fincan kayısı çayında, günlük lif ihtiyacımızın %12’si bulunmaktadır. İçerdiği bu zengin lif sayesinde besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar ve sindirim için gerekli olan iyi bakterileri besler.

 • Kalp sağlığını destekler: İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde kötü kolestrolün azalmasını, iyi kolestrolün de artmasını sağlar. Ayrıca içerğinde bulunan potasyum sayesinde kalp kaslarını tutar, sistemdeki elektrolit seviyelerini dengeler.

 • Kemik sağlığını destekler: Kayısının içeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır mineralleri kemik yapısının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu sayede kayısı çayı tüketimi kemiklerin sağlıklı gelişmesini sağlar ve osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarının da önlenmesini sağlar.
   

  Kantaron yağının faydaları nelerdir? Kırmızı ve sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?

   
 • Göz sağlığını korur: İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ve bakır, çinko mineralleri sayesinde sağlıklı bir görüşe sahip olmanıza destek olur.

 • İltihaplanmaları engeller: Anti inflamatuar özelliği sayesinde vücutta oluşan iltihaplarla savaşır ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

 • Doğal ateş düşürücü etkisi gösterir: İçerdiği vitamin, mineral ve kalori sayesinde vücutta meydana gelen ateşi düşürmede yardımcıdır.

 • Antioksidandır: Doğal bir antioksidan özelliği gösterir ve bu sayede vücudu biriken toksinlerden arındırır.

 • Cilde iyi gelir: Sağlıklı bir cilt için kayısı çayı oldukça destekçidir. İçerdiği vitaminler sayesinde cilde destek olurken antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatır.

 • Kansere karşı savaşır: Vücuttaki hücrelere saldırarak kanser olma riskini arttıran serbest radikallerin en büyük düşmanı antioksidanlardır. Kayısı çayı içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle savaşır.

 • Zayıflamaya yardımcı olur: Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini destekler, bu sayede metabolizma hızını arttırır.

Kuzu kulağı otunun bilinmeyen 10 faydası


Kayısı çayının zararı var mı?

Her gıdanın fazla tüketiminin zararlı olabileceği gibi kayısı çayında da aşırı tüketildiğinde alerjik reaksiyonlar ve yan etkiler gözükebilir. Bunlar ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi etkiler olabilir. Aşırı tüketimin en büyük yan etkisi ise ishaldir. Buna ek olarak kuru kayısı yoğun miktarda sülfit içermektedir ve bu da astım hastalığı olanları daha fazla etkiler. Astım hastası olan ya da sülfit hassasiyeti yüksek olan kişilerin kayısı çayını içmesi önerilmez. Bu nedenle kronik bir hastalığınız veya düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan kayısı çayını tüketmeniz önerilmez.Kayısı çayı zayıflatır mı?

Kayısı çayı sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak bağırsakların hareketlenmesine yardımcı olur. Sadece kayısı çayı içerek zayıflamak mümkündür demek yanlış bir tabir olsa da zayıflamaya yardımcı olduğu ve bu sebeple diyet yapanlar tarafından tercih edildiği de bilinenler arasındadır.

Kayısı çayı nasıl yapılır?

Kayısı çayı 2 farklı şekilde içilebilir;

 1. Marketlerde ve aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz poşet kayısı çaylarını bardağa koyun. Ardından üzerine kaynamış suyu ekleyin ve demlenene kadar bekleyin. Çayınız demlendikten sonra poşet çayı bardan çıkarıp çöpe atın ve çayınız içmeye hazır.

 2. Diğer bir yöntem ise kuru kayısıyı kaynatarak çay elde etmektir. İlk olarak demliğe su koyun ve suyu kaynatın. Sonra yeteri miktarda kuru kayısıyı suyun içine atın ve 2 dakika kadar da bu şekilde kaynatın. En son olarak çayın altını kapatıp çayı süzün. Çay 10 dakika dinlendikten sonra içilebilir.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kassam'ın keskin nişancısı 12'den vurdu
Parasını kaptıranlar bir kez daha üzülecek! Yeni Seçil Erzan parayı estetiğe harcamış