Antalya'da ilaç niyetine satılıyor strese iyi geliyor! Üreticinin yeni geçim kaynağı...

Tropikal bir meyve olan ve diğer ismi passion fruit olan meyve çarkıfelek üreticilerin yüzünü güldürüyor. Adet fiyatının 20 TL olduğu bilinen meyvenin stres, uykusuzluk ve depresyon gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor.

Antalya'da ilaç niyetine satılıyor strese iyi geliyor! Üreticinin yeni geçim kaynağı...
Antalya'da ilaç niyetine satılıyor strese iyi geliyor! Üreticinin yeni geçim kaynağı...
GİRİŞ 22.12.2020 11:49 GÜNCELLEME 22.12.2020 11:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çarkıfelek meyvesi diğer adı olan passion fruit diye de bilinen tropikal bir meyvedir. Tanesi 20 TL'den satışa sunularak üreticisinin yüzünü güldüren ve birçoğunun yeni geçim kaynağı olan bu meyve birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Uykusuzluk, depresyon ve strese birebir olan bu meyve içeriğinde harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı maddeleri de içerir. Bu meyvenin en önemli özelliklerinden biri de toprakla buluştuktan 7 ay sonra meyve vermesidir. 

Tesadüfen tanıştı hayatı değişti

 Antalya'nın Serik ilçesinde yaşayan Bekir Kara, çalıştığı otelin golf sahasında tesadüfen tanıştığı meyveyi yetiştirmeye karar verdi. Kara, kurduğu sera ile AR-GE çalışmaları sonucu yetiştirdiği çarkıfelek (passion fruit) meyvesini Avrupa ülkelerine pazarlamayı hedefliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında diktiği passiflora fideleri 7 ay sonra ilk meyvelerini verdi. Bir ya da iki hafta sonra tamamen olgunlaşmış hale gelecek meyveler hasat edilecek.


 
200 fideden 3 bin meyve 

Antalya'nın doğusu, batısı her tarafının tropik meyveler için uygun iklime sahip olduğunu söyleyen Bekir Kara, "Yaklaşık 2.5 dönüme, bu meyvelerden 400 tane ekmiştim. Yazın 200 tanesi sıcağa dayanamayarak öldü. Fakat geriye kalan 200 tanesi yaklaşık 3 bin adet meyve verdi. Çalıştığım otelin golf sahasında passiflora (Çarkıfelek) ağacı vardı. Esasen bizim peyzaj müdürü, çiçekleri için oraya dikmişti. Bu meyvenin çok güzel çiçeği olur. Bu esnada ben onun yenilebilir bir meyve olduğunu öğrendim. Bu meyvenin en büyük özelliklerinden biri, günde bir tane yediğiniz zaman, akşama kadar kesinlikle sinirlenmiyorsunuz. Çağımızın en büyük problemi baktığımız zaman sinir stres. İnsanlar, böyle bir pandemi döneminde, finansal sorunların olduğu bir dünyada, insanlar için bence en güzel şey, doğal stres meyvesi. Diğer bir adı da stres meyvesi olarak da bilinir. Uyku problemleri olanlar için çok iyi geliyor" dedi. 


   
Çevre köylerden gelip meyveye bakıyorlar

Çarkıfelek meyvesinin yetiştirmesindeki asıl amacının çevre de üretim yapan çiftçilere tanıtmak olduğunu belirten Kara, "Pandemi döneminde çiftçilerimiz iyi para kazanıyor. Pandemi olmadan önceki dönemleri hatırlıyorum, bir yıl kazanıyordu, bir yıl kaybediyordu. O yüzden çiftçilerimizin her zaman riskli bir durumu var. Böyle bir bitkiyi deneyip göze alamıyorlar. O yüzden ben buna karar verdim. Çevre köylerden insanlar gelip bakıyorlar meyvemize. Zaman zaman sonuç alıp alamayacağımı merak ediyorlar. Onlar da gördü ki bu meyve burada yetiştirilebiliyor. Dolayısıyla o risk ortadan kalktı. Biz burada bu meyveden verim aldıktan sonra tropik meyve olan bu meyveye yoğunlaşacaktır" dedi. 


 
Hedef ihracat 

Pazarlama aşamasında yapmak istediklerini paylaşan Kara, "Bu meyve ülkemizde az tanınan bir meyve. Zamanla tanınacağına inanıyorum. İnsanlar bunu yetiştirmeye başladıkça pazarda halkımıza ulaştıracağımızı düşünüyorum. Mesela Kuzey Avrupa ve ülkelerine ihraç ettiğimiz zaman tanesini 15-20 dolardan satabilirsiniz. İç piyasada ise bu meyvenin tanesi  15-20 lira civarında. Faydalarını göz önünde bulundurduğumuz zaman çok da pahalı bir meyve değil adeta bir ilaç" diye konuştu. 100 gramında 10,4 gram lif bulundurmasıyla günlük lif ihtiyacının yüzde 28’ini karşıladığı düşünülen ve ana vatanı Güney Amerika’da olan meyvede  A ve C vitaminlerinden zengin oluşuyla antioksidan görevi görüyor. Bu özelliğiyle kilo verilmesine de yardımcı olan meyve depresyon, stres ve uykusuzluğa iyi geliyor. Kalorisinin ve şeker seviyesinin düşük olması nedeniyle diyabet hastalarının da tüketebileceği bir meyve olarak biliniyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • pasaf lora 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu meyve Haziran ayında yetişir ANAMUR'da kilosunu 15 tl alan yok.
  Cevapla
 • salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu meyve tropik ülkelerde kilosu bu fiyata satılmıyor. Avrupaya kilosu 15-20 dolara satacaklarmış.
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Tanesi 20 liradan günlük tüketsen 600 tl kişi başı. Milletin stresi, sıkıntısı ay sonunu getirip, borçlarını ödeyebilmek. Bizim millete bu meyve fayda etmez malesef.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Sevigen: Akşener'in kafasında başka isimler var
Bir ülke alarma geçti! 20 bin kişi ölebilir!