Bilim Kurulu Üyesi İlhan'dan 1 Haziran sonrası 'maske zorunluluğu' açıklaması!

Kontrollü normalleşmenin son günlerine girdiğimiz şu günlerde herkesin gözü 1 Haziran'da açıklanacak kararlarda. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan izlenecek yeni yol haritasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi İlhan'dan 1 Haziran sonrası 'maske zorunluluğu' açıklaması!
Bilim Kurulu Üyesi İlhan'dan 1 Haziran sonrası 'maske zorunluluğu' açıklaması!
GİRİŞ 29.05.2021 15:15 GÜNCELLEME 29.05.2021 19:26
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Kontrollü normalleşmede sone gelirken gözler 1 Haziran sonrası uygulanacak yeni kararlarının açıklanmasına çevrildi. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan İlhan TRT Haber canlı yayınına katılarak vakaların azalması ve aşılamanın yaygınlaşmasıyla birlikte izlenecek yol haritası hakkında açıklamalarda bulundu. İlhan: "Maske zorunluluğu kalkabilir" diyor ancak sadece açık alanlarda

Karantina süresi 14 güne çıkarıldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında temaslılar için 10 gün olan karantina süresinin 14 güne çıkarılmasını değerlendiren İlhan, "Karantina süresi aşılananlar ve normal temaslılar için uzatılmış oldu. Bundan sonra bireysel önlemler ön planda olacak. Vatandaşların risklerini en aza indirmek için böyle bir karar alındı" dedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan son dakika karantina kararıSağlık Bakanlığı'ndan son dakika karantina kararı


Restoran ve kafeler açılacak mı?

İşletmelerin yeniden faaliyete geçebileceğine inandığını söyleyen İlhan, bu durumun vaka sayılarındaki düşüş ve aşılamanın artmasıyla oluşabileceğini şu sözlerle anlattı: "1 haftalık ortalamaya baktığımızda vakalarda yüzde 22-23’lük bir düşüş söz konusu. Normalleşme yaklaşımı kapsamında uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. İşletmecilerin Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı rehberleri okuması gerektiğini düşünüyorum. Müşteriler arası ne kadar oturma mesafesi olacak vb. şartlara dikkat edilmesi de gerekiyor. İşletmelerin kapalı alanlarında belki kısıtlama devam edebilir çünkü bulaş kapalı alanlarda çok daha hızlı yayılım gösteriyor"


 

Adım adım normalleşme... Restoranların gözü bu saatte!Adım adım normalleşme... Restoranların gözü bu saatte!


Yüz yüze eğitim Eylül'de

Yüz yüze eğitim için Eylül ayını işaret eden İlhan, sonbahara kadar toplumun birçoğunun aşılanabileceğini söylüyor. Üniversitelerin de güz döneminde yüz yüze eğitime geçmesine inandığını ifade ediyor. İlhan: "Okullarda yaz döneminde kültürel ve sosyal faaliyetlerin olacağı bir dönem olacak. İsteğe göre katılım yapılacak bu faaliyetler çocuklar için çok önemli. Öğretmenlerimizin aşılamasında da önemli bir noktaya kadar geldik. Güz dönemine kadar zaten herkesin aşılanmasını planlıyoruz. Eylül ayında okullarda yüz yüze eğitimin olacağını düşünüyorum. Artık hepimiz bu mücadeleyi öğrendik. Öğrenciler maskelerini takarak eğitimlerine devam edebilirler. Üniversiteler için de aynı durum geçerli"

Maske zorunluluğu kalkabilir

Necmi İlhan, normalleşme ile birlikte açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. Ancak kapalı alanlarda maske takılmasına devam edilmesini gerektiğinin altını çiziyor: "Açık alanlarda, belki 1 Haziran’dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz. Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir. Mutlaka yanımızda maske olmalı. Toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşünüyorum. Aşılamanın belli bir düzeye ulaşması maske konusu için çok önemli. Dünyada koronavirüs bitmeden bu tehdit geçmeyecek. Belki son sokağa çıkma kısıtlamasını yaşadığımız bir hafta sonu olacak. Daha dikkatli olursak normalleşmenin hızlanabileceğini düşünüyorum"

KAYNAK: TRT HABER
YORUMLAR 34
 • şeyma.konya 3 yıl önce Şikayet Et
  Test yapma işi ve corona haberlerine yasak gelmedigi sürece bu korku kampanyası bitmez sayın bakanım.
  Cevapla
 • Özer 3 yıl önce Şikayet Et
  Maske hafta sonu yasaklar Ekim ayına kadar devam etmelidir aksi takdirde büyük bir felakete döneriz.
  Cevapla
 • Ömer Bey 3 yıl önce Şikayet Et
  isveç test işini bitirdi darisi bize inşaallah
  Cevapla
 • soru 3 yıl önce Şikayet Et
  Günlük 1300 vaka raporlamış nasıl bitimiş?
  Cevapla
 • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
  daha önce bazı kişilerin aşı olmadığı denilmişti,benim yetkim olsa aşı olanlara birer yaka kağıdı gibi kimlik belgesi verir,aşı olanları yasaktan muaf ederim,aşı olmayanlarıda fişler,aşı olana kadar insan içine çıkmalarını yasaklarım.
  Cevapla
 • Leyla.avkt 3 yıl önce Şikayet Et
  Hadi oradan fitneci kimse zorla kedi gibi aşılanamaz . Üstelik Ruhsatı bile olmayan aşılar ile.
  Cevapla
 • kubilay 3 yıl önce Şikayet Et
  şu koronayı atlatalım sonra maske takma sonucu oluşacak hastalıklar gündeme gelecek.beyine yeterli oksijen gitmiyor.yarım nefes alıyorsun.akciğerler kirli havayı defalarca soluyor.karaciğer bozuklukları görülecek.maskenin neden olduğu hastalıkları bir tane doktor çıkıpta söyleyemiyor çünkü yassak hemşerim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Takım'da sakatlık şoku! EURO 2024 kadrosundan çıkarıldı
Erdoğan bahsettiği isimler kim? Korkunç halde bulunmuştu