Türk erkekleri tütün kaynaklı ölümlerde dünyada 2.sırada!

DSÖ'ne göre Türk erkeklerinin yüzde 31'inin tütün kaynaklı hastalıklardan ölümlerde 2.sırada yer aldığını vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aziz Uluışık sigara içen kişilerin koronavirüse yakalandığında daha ağır geçireceğini söyledi

Türk erkekleri tütün kaynaklı ölümlerde dünyada 2.sırada!
Türk erkekleri tütün kaynaklı ölümlerde dünyada 2.sırada!
GİRİŞ 31.05.2021 14:53 GÜNCELLEME 31.05.2021 15:08
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünya Sağlık Örgütü’ne(DSÖ) göre Türk erkeklerinin yüzde 31’inin tütün kaynaklı hastalıklardan ölümlerde 2. sırada olduğunu vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aziz Uluışık, “Sigara içenler Kovid-19 hastalığına yakalanırlarsa, daha ağır bir hastalık süreci geçiriyorlar. Bu nedenle ülkemizde sigara içenlerin bu konuda dikkatli olması ve nikotin bağımlılığından kurtulma süreçlerini kararlılıkla öne çekmeleri gerekiyor” dedi.

MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor!MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor!


Sigara bağımlılığı önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer alıyor

Sigara bağımlılığının önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirten Uzm. Dr. Aziz Uluışık, her yıl dünyada 7 milyondan fazla insanın sigaraya bağlı sebeplerden öldüğünü vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı’nın hazırladığı Tütün Atlası’na göre Türk erkeklerinin yüzde 31’inin tütün kaynaklı hastalıklardan ölümlerde 2. sırada olduğuna dikkat çeken Liv Hospital Samsun Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Aziz Uluışık, ‘Dünya Tütüne Hayır Günü’ nedeniyle uyarılarda bulundu.
 
Kanser ve kalp damar hastalıkları riskini artırıyor 

Sigaranın akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserler, kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kalp damar hastalıkları riskini artıran en önemli etken olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “Sigara dumanında bulunan 4 binden fazla kimyasal maddenin 80’den fazlasının kanser yapıcı özelliği bulunuyor. Akciğer kanserine yakalanan her 10 hastadan 8’nin sigara kullanıcısı olduğu biliniyor. Sinsi bir hastalık olan akciğer kanserine yüzde 60-70 vakada ancak ileri evrede tanı konulabiliyor” ifadelerini kullandı. 

Baş ağrısı deyip geçmeyin! Daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilirBaş ağrısı deyip geçmeyin! Daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir

 
Tütün kaynaklı erkek ölümlerinde dünya ikincisiyiz

Günümüzde en ölümcül dördüncü hastalık olan KOAH’ın yüzde 90’ının sebebinin sigara olduğunu belirten Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “DSÖ verilerine göre, dünya genelinde sigara içenlerin sayısı 1 milyar 100 milyon kişidir. Yılda 7 milyon insan sigara tüketimi sebebiyle hayatını kaybediyor. DSÖ, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı’nın hazırladığı Tütün Atlası’na göre, Türkiye’deki erkeklerin yüzde 31’i tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu oran Kuzey Kore’nin ardından dünyada en yüksek ikinci orandır. Kadınlardaki oran ise yüzde 12 olup orta gelirli ülkelerin ortalamasına denktir” diye konuştu.  
 
Sigara çok fazla zarara sebep oluyor 

Sigaranın sebep olduğu zararlardan bahseden Uluışık, “Günümüzde en ölümcül dördüncü hastalık olan KOAH’ın yüzde 90 sebebi sigaradır. Koroner kalp hastalığına bağlı ölümlerin yüzde 10-30’undan sigara sorumludur. Günde 1-4 arası sigara içimi ve hatta pasif sigara içicisi olmak bile kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Gırtlak kanseri, prostat kanseri ve mesane kanseri görülme sıklığı belirgin şekilde artmaktadır. Midede gastrit, ülser ve mide kanseri riskini artırmaktadır. Hamilelikte sigara içiminin bebeğe zararlı olduğu kesin kanıtlanmıştır. Sigara içenlerde Alzheimer hastalığına yakalanma ve inme riski artmaktadır. Kısırlık, erken doğum, erken menopoz riski artmaktadır. Gün içinde yorgunluk, halsizlik, stres ve uykusuzluk görülebilir. Sigaranın ciltte kırışıklık, dişlerde sararma ve ağız içinde kötü koku oluşumu gibi estetik zararları da mevcuttur. Her yönden sağlığımıza zararı olan sigara için söyleyebileceğimiz tek şey, sigarayı bırak hayatı bırakma olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Sigara ve Kovid-19 ilişkisi 

Sigara ve Kovid-19’u da ilişkilendiren Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “Aralık 2019’dan itibaren görünmeye başlayan Kovid-19 enfeksiyonu da hem kalp-damar sistemi hem solunum sistemine doğrudan hasar vermektedir. Bir diğer yandan mevcut bilgiler göstermektedir ki, sigara kullanımının yol açtığı başlıca hastalıklar olan kalp-damar hastalıkları ve KOAH gibi kronik solunum hastalığı bulunan bireyler, sağlıklı bireylere göre, Kovid-19 hastalığına yakalandıklarında hastalığın daha ağır seyretme riskine sahiptir. Dolayısıyla, sigara kullanımına bağlı gelişen bu hastalıklar, ağır Kovid-19 hastalığı için doğrudan birer risk faktörüdür. Diğer yandan, sigara kullanımı solunum yollarımızdaki koruyucu mekanizmaları bloke ederek, alt solunum yolu enfeksiyonu gelişimini kolaylaştırmaktadır. Bu durum Kovid-19 enfeksiyonu ve yayılmakta olan salgın için önemli bir risk faktörü haline getirmektedir. Tüm bu gerekçelerle sigara kullanımının terk edilmesi, özellikle Kovid-19 salgınının sağlığımızı tehdit ettiği şu günlerde çok önemli ve önceliklidir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Osmanlı1453 1 yıl önce Şikayet Et
    Bir tane helal süt emmiş doktorda doktorlarda çıksın desinki; Kardeşim beyaz ekmek sigaradanda zararlı ekmeğin tabiaatında beyazlık yoktur, kullandığınız sıvı sabunlar çok zararlı, bulaşık yıkarken çamaşır yıkarken kullandığınız deterjanlar ölüm saçıyor, bisküviler şekerlemeler çikolatalar hepsi katkılı, aşıların şu zararı var yararlarının yanında anlatın kardeşim. Vallahi ben eczacı dr olsam sabahlara kadar ağlardım. Sizler ne rahat insanlarsınız ey dr lar ey eczacılar. Gelsin para indirangandi
    Cevapla
  • orhan1299 1 yıl önce Şikayet Et
    kimsin sen?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Depremdeki yıkım gün ağarınca daha net ortaya çıktı!
Kahramanmaraş merkezli deprem birçok ilde hissedildi: Vatandaşlar sokaklara çıktı!