Uzmanı uyardı: Tuz tüketimi hipertansiyona neden oluyor

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yener Koç son yıllarda sıkça görülen hipertansiyon hastalığına dikkat çekerek tuz tüketiminin hipertansiyona neden olabileceğini söyledi.

Uzmanı uyardı: Tuz tüketimi hipertansiyona neden oluyor
Uzmanı uyardı: Tuz tüketimi hipertansiyona neden oluyor
GİRİŞ 01.06.2021 09:03 GÜNCELLEME 01.06.2021 11:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yener Koç, son yıllarda sıkça görülen hipertansiyon hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Koç hipertansiyonun özellikle yaş ilerledikçe ve beslenme alışkanlığı değiştikçe sık görülmeye başlandığını söyleyerek, “Hipertansiyon, hastalar ilerleyen yıllarda diyetlerine uymaz, ilaçlarını düzgün kullanmazsa böbrek yetmezliğine de sebep olabiliyor. Tıpkı göz damarlarını tuttuğu gibi, kalp damarlarını tutup kalp yetmezliği, koroner arter hastalığına yol açtığı gibi böbrek damarlarını da tutarak böbrek yetmezliğine de yol açabiliyor” dedi 

Çocukluktaki güneş yanıkları deri kanseri riskini arttırıyor!Çocukluktaki güneş yanıkları deri kanseri riskini arttırıyor!


Günlük tuz tüketiminin üstündeyiz 
 
Türk toplumunun tuz tüketme alışkanlığının oldukça kötü bir durum olduğunu aktaran Koç, 2008 ve 2012 yıllarında tüm Türkiye’de yapılmış Saltürk-1 ve Saltürk-2 çalışmaları verilerine değindi. Prof. Dr. Koç: “Bu çalışmalara göre toplumumuz ortalama olarak günlük 12 gramın üzerinde tuz tüketimine sahip. Bu oran bizim yöremizde biraz daha yüksek. Çünkü salamura ve turşu gibi yiyecekler daha fazla tüketiliyor. Bir hipertansiyon hastası Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği günlük tuz tüketimi maksimum 5 gram” diye konuştu. 

Bulaşıcı hastalıklara karşı 'su tüketin' uyarısı!Bulaşıcı hastalıklara karşı 'su tüketin' uyarısı!

Diyet ve egzersiz önemli 
 
Prof. Dr. Koç, Hipertansiyon hastalarının en az 6 ayda bir ya da yılda bir hiçbir problemi yoksa bile bir iç hastalıkları, nefroloji, kardiyoloji ve göz hastalıkları uzmanına mutlaka kontrollerini yaptırması gerektiğini belirterek, “Çünkü hipertansiyona bağlı organların hasarının erkenden tanınması çok önemli. Ne kadar erken tanınırsa o kadar erken müdahale de bulunabiliyoruz. Aşırı kiloluysak egzersiz ve diyet yaparak kilo vermemiz lazım. Kilolu değilsek bile haftada en az üç gün 30-45 dakika arasında egzersiz yapmamız gerek. Hiçbir şey yapamıyorsak yürüyüş yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • SELİM KARAKURT 2 yıl önce Şikayet Et
    yorum yazdıkya kardeşim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'de Güvenlik Kabinesi karıştı: Aşırı sağcı Ben-Gvir'e yumruklu saldırı
Hemşire Selen Bilgin’in şüpheli ölümü! Doktor sevgilisi ile ilgili korkunç iddia