Son dakika haberi: Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli Kovid-19 aşısı ile ilgili 'Son testleri yapılmaktadır. Testlerden başarıyla geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır' dedi.

GİRİŞ 02.06.2021 18:29 GÜNCELLEME 02.06.2021 19:12
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çevrim içi gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından Youtube kanalından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın yeni normalleşmeye ilişkin açıklamaları şu şekilde;

Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün toplanarak kademeli normalleşme dönemini ve aşı programını ele aldı. Bilim Kurulumuzla birlikte yaptığımız değerlendirmelerden sizleri haberdar etmek için huzurlarınızdayım.

Salgının seyri dikkate alındığında, sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığı bir gerçek. Her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek vaka sayılarının düşüşüne şahit oluyoruz. Öte yandan kontrolü kaybettiğimiz her açılma dönemini de katlanarak artan vaka sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak tecrübe ediyoruz. Şurası muhakkak ki kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe, tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz.

Kapanma dönemlerinin salgının akut problemlerinin yönetimi açısından çok önemli rolü var. Ancak uzun vadede bıraktığı sosyal ve psikolojik etkiler ise kesinlikle göz ardı edilmemeli. 

Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini acele ederek, bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne kadar salgının seyrinde önemli bir kırılma temin etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız. Kademeli normalleşme döneminin bir günde eski normale dönmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için adım adım normal hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım ki bundan sonra bireysel tedbirler çok daha önemli olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz. 

Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak.

Aziz Vatandaşlarım,

Salgının hastalık yükü kadar sosyal yükü altında da yorulduk. Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de bireysel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu. 

Bunu başarıyla hayata geçirebilmek için sizden tek bir yeni talebim var: Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar.

Yerli aşı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının son safhası olan Faz-3 insan deneyleri başlayacak olan TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır. 

Testlerden başarı ile geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır.

Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların somut ve bilimsel mecralarda yapılmadığından emin olabilirsiniz. Aşıların bir birine üstünlük ya da zayıflıkları üzerinden bir değerlendirme yapılacak kadar çok zaman geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı diğer bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Oysa tüm koronavirüs aşıları henüz çok yenidir. Burada önemli olan, güvenlik ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkili aşıları vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere çalışmalar yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte mümkün de olmadığını hatırınızda tutmanızı istirham ederim. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız.

Aşı programımız ile toplumumuzun en az %60’ını bağışık hale getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz. Bunun için aşı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumakla sorumluyuz.

Bir kez daha tekrar ediyorum, eski normale giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız. 

Bu güce güvenin.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Dr. Fahrettin Koca
T.C. Sağlık Bakanı

YORUMLAR 55
 • cilcil 1 yıl önce Şikayet Et
  En az 50 milyon kişiyi aşılamanız lazım. ekonomik açılma için. Yaş kısıtı getirdiğin için aşılama yavaş ilerliyor. Gençleri çalışanları aşılamanız lazım acil.
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah, hasretle bekliyoruz.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Israil Biyontek aşısı vurulanlarda kalp kasi iltahibi görüldüğünü açıkladı
  Cevapla
 • Boşnak 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu biontek aşısında domuz jelatini varmı yokmu var ise Türk aşısı olmak istiyoruz biontek vurulmak istemiyoruz.
  Cevapla
 • Doctor who 1 yıl önce Şikayet Et
  Domuz DNA si var. Türk aşısında da olacak büyük ihtimalle. En iyisi aşı olmamak ki henüz aşı değil bunlar aşı adayı. Denek olursunuz yani en fazla. Eceline mi susadin dayı sen?
  Cevapla
 • Şakirr 1 yıl önce Şikayet Et
  Şeytanı mahçup ediyorsun.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Jelatin mii şu an ben şok.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli aşının adı Lokman ya da LokmanHekim olabilir.
  Cevapla
 • Dertli ülkücü 1 yıl önce Şikayet Et
  Ibni Sina olsa olmazmi Türk tıp dehasınin ismi verilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonların gözü bu toplantıda! Başkan Erdoğan müjdeleri duyuracak
Ele geçirilen 'Painite Taşı'nın fiyatı dudak uçuklattı!