2 binden fazla kişiye sigarayı bıraktıran doktordan sigara-korona uyarısı!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce sigaranın her hastalığa zemin hazırladığı gibi koronavirüse de zemin hazırladığını ve istatistiklere göre sigara içen kişilerin koronayı 3,5 kat daha ağır geçirdiğini söyledi.

2 binden fazla kişiye sigarayı bıraktıran doktordan sigara-korona uyarısı!
2 binden fazla kişiye sigarayı bıraktıran doktordan sigara-korona uyarısı!
GİRİŞ 04.06.2021 15:13 GÜNCELLEME 04.06.2021 17:35
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Medicana International Samsun Hastanesi'nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce, halk arasında yanlış bilinen sigara korona virüs ilişkisine dair bilgiler verdi. Sigaranın birçok hastalığa olduğu gibi Kovid-19 virüsüne karşıda zemin hazırladığını söyleyen Dr. Özgür İnce, "Genellikle bilinen yanlış haberler var.  Deniyor ki sigara korona bulaşmasını engelliyor. Sigara içenler koronayı daha hafif atlatıyor veya korona olmuyorlar. Bu kesinlikle yanlıştır. Sigara her hastalığa zemin hazırladığı gibi boğazımızdaki mukoza dediğimiz bariyeri harabiyete uğrattığı için içerisinde birçok toksik madde olduğunda dolayı mutlaka korona gibi diğer virüslere de bir zemin hazırlar ve tahriş yapar. Akciğer bağışıklığını bozduğu içinde hastalığı daha şiddetli geçirmemize sebep oluyor. Yapılan istatistiklere göre bizim Türk Toraks Derneği’nin bir çalışması vardı. Yaklaşık 3 buçuk kat daha şiddetli hasta oluyor" dedi

Türk erkekleri tütün kaynaklı ölümlerde dünyada 2.sırada!Türk erkekleri tütün kaynaklı ölümlerde dünyada 2.sırada!


Sigara günde 12 bin can alıyor

Mora terapi ve diğer yöntemlerle 2 binin üzerinde kişiye sigarayı bıraktırdığını ifade eden Özgür İnce, "Uzun yıllardır sigara bıraktırma uzmanlığı yapıyorum. Hastalarıma bu konuda fayda sağlamaya çalışıyorum. Şu ana kadar 2 binin üzerinde hastaya sigarayı bıraktırdım. Hasta diyorum çünkü Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) sigara bağımlılığını ‘hastalık’ olarak kabul ediyor. Kendi kendine bırakmaya çabalamak çok güzel bir şeydir. Ama onunda istatistiklerine baktığımız zaman yüzde 5'ten daha yukarı bir başarı olmuyor. Mutlaka bir profesyonel destek öneriyoruz.
 

MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor!MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor!


Pek çok yöntem kullanılıyor

İnce konuşmasının devamında: "Çok fazla yöntem var. Ben kliniğimde konveksiyonel yöntemler, ilaçlar, akupunktur, hipnoz bunları denedim ama son yıllarda mora terapi dediğimiz bir terapi üzerinde duruyorum. Çok başarı gördüm, hastalarım çok memnundur. Yan etkisi olmayan, ilaç etkileşimi olmayan, her hastaya yapabildiğimiz 1 saatlik bir sürede sigaradan kurtulmamıza vesile olan çok güzel bir tedavidir. Nikotinin kimyasal bağımlılık kısmını bu tedaviyle direk çözebiliyoruz. Psikolojik ve sosyal bağımlılık kısmı içinde hastalarımızla iletişim halinde oluyoruz.  Şu andaki başarı oranımızda yüzde 90-92 diyebilirim. Dünyada her gün 12 bin insanı sigara nedeniyle kaybediyoruz. Bir Kovid-19 belasıyla uğraşıyoruz. Ölümler bizim canımızı yakıyor, mücadele veriyoruz. Onunla mücadele etmeye devam edeceğiz, bir de gizli düşmanımız var. İşte bu düşman da günde 12 bin can alıyor" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İki lafın biri sigara, bi salın sigaramızı. Pudra şekeri mi içelim.
  Cevapla
 • tunctunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Corona sigara icenlerde 35 kat daha fazla agir oldugunu almanyada ya$ayanlar bilirler.Alman doktorlarda hkaya anatmiyor herhalde..Ayrica Corona ak cigerlere saldiriyor ve yava$ yava$ yiyip insani nefes alamaz hale getiriyor..Ben neden bu kadar aptali salagi bol olan bir millet oldugumuza gercekten cok $a$iryorum..
  Cevapla
 • vtd3434 2 yıl önce Şikayet Et
  neye göre konuşmuş ne gibi araştırma yapmış? onu içende agır bunu yapanda agır ulan bildiğin girip olmuş corona
  Cevapla
 • mustafa kara 2 yıl önce Şikayet Et
  haberi sigara içerken okumak da bir başka
  Cevapla
 • senol 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de bugün dananın kuyruğu kopacak! Saat 19:00'da 7 maç birden!
Gazze'de İsrail askerlerinin esir alındığı görüntüde dikkat çeken detay: Terlikle başardı