Migren ağrısı çekenlere müjde! Aşısı yolda

Son derece sık görülebilen ve kişiler için ciddi bir sorun haline gelen migren için iki yeni aşı devreye girdi. Dünyada yaklaşık üç yıldır kullanılan aşılara Sağlık Bakanlığı iki ay önce onay verdi.

Migren ağrısı çekenlere müjde! Aşısı yolda
Migren ağrısı çekenlere müjde! Aşısı yolda
GİRİŞ 12.06.2021 16:51 GÜNCELLEME 12.06.2021 16:52
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Migren hastalarına iki ay önce aşılarla ilgili Sağlık Bakanlığı müjdeyi duyurmuştu. Yaklaşık 3 yıldır kullanılan aşı hakkında peki biz neler biliyoruz. Türk Nöroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, aşılarla ilgili şunları söyledi:

Beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 7 hastayı hayata bağladıBeyin ölümü gerçekleşti organları hayata bağladı

MİGREN ATAKLARI SOSYAL HAYATI ETKİLİYOR

“Migren çok sık görülen bir baş ağrısı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) migreni, 50 yaş altında kadınlarda en çok engelliliğe neden olan hastalıklar sırasında birinci sırada gösteriyor. Bu yaş grubu migren atakları tuttuğunda işe gidemiyor, sosyal hayatlarından geri kalıyorlar. Örneğin diyabetle karşılaştırıldığında, migren çok daha fazla insanı etkiliyor. Türkiye’de 50 milyon yetişkin nüfus var. 25 milyonu kadın. Bu kadınların 6 milyonunda migrene rastlanıyor. 3 milyon da migrenli erkek bulunuyor. Hatta 4’te üçü yani yaklaşık 7.5 milyon kişi ayda 4 gün ve daha fazla baş ağrısı çekiyor. Üstelik bir grup hastada işler daha da kötü. Bu kişiler ayda 8-10 gün baş ağrısına maruz kalabiliyor. Migren tedavi edilmediğinde kişileri çok etkileyen bir hastalık. Daha önce koruyucu tedavi veriyorduk. Yani ağrının gelmesini ilaçla engellemeye çalışıyorduk. Ancak bu ilaçların hiçbiri migrenin esasına yönelik ilaçlar değildi. Kimi kalp, kimi tansiyon, kimi epilepsi gibi başka hastalıklar için üretilmiş ilaçlardı.

Biberiye çayının faydaları nelerdir? Biberiye çayı nasıl demlenir?Biberiye çayının faydaları nelerdir? 

HENÜZ ÖDEME KAPSAMINA ALINMADI

Vücutta CGRP molekülü var. Bu, migrende ağrının ortaya çıkmasına neden olan bir molekül. Bu moleküle karşı bir antikor geliştirildi. Bunun iki çeşidi var. Biri molekülün kendisine karşı, diğeri de molekülün bağlandığı noktaya karşı bir antikor. İkisinin de etkinliği aynı. Bu iki antikor CGRP molekülünün etkinliğini engelliyor. Dolayısıyla ağrının oluşması engelleniyor ve atak ortaya çıkmıyor. Etkinlikleri yüzde 60-80’lerde ve de önemli bir yan etkisi yok. Tarih boyunca ilk kez migrene karşı bir ilaç üretilmiş oldu. Dünyada üç yıl önce kullanılmaya başlandı. Türkiye’de ise iki ay önce onay aldı. Bu aşıları hastaya ayda bir kere, yaklaşık bir yıl boyunca yapmak gerekiyor. Sonra yavaş yavaş azaltılıp kesiliyor. Fiyatı ise 1500 lira ile 3 bin lira arasında. Henüz ödeme kapsamına alınmadı. Bu aşılar özellikle ayda 15 günden fazla ağrı çeken kronik migren hastalarında çok etkili.

Baş ağrısı deyip geçmeyin! Daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilirBaş ağrısı deyip geçmeyin! 

AÇLIK VE STRES TETİKLİYOR

Migrenin birçok tetikçisi var. Bunların başında uykusuzluk, açlık ve stres geliyor. Hava koşulları, hızlı merdiven çıkma, parlak ışık, sigara dumanı, güneş ışığı, kadınlarda adet dönemi de etkili. Bu etkenlerden biri de yiyecek türleri. Alkol, fazla tüketilen kahve, çay migreni tetikleyebiliyor. Kimi insanda peynir, kimisinde çikolata tetikleyici olabiliyor. Bazı kişilerin alerjik reaksiyon gösterdiği gıdalar da migren atağına neden olabiliyor. Bu yiyeceklerden kaçınmak zaman zaman etkili olabiliyor ancak uykusuzluk ve açlıktan kaçınmak kadar etkili değil.”

Doğal migren ilacı: Ağrıları kesiyor!Doğal migren ilacı: Ağrıları kesiyor!

KADINLARDA ERKEKLERE GÖRE İKİ KAT FAZLA

Migren kadınlarda erkeklere göre iki kat fazla. Her 4 kadından birinde migren var. Çok sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen, bir o kadar az tanınan ve az tedavi edilen bir hastalık. Normalde tedavi olması gereken insanların ancak onda biri tedaviye ulaşabiliyor, çünkü hekimlerde tanı koyma oranı da düşük.

 

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 2
  • hakan er 2 yıl önce Şikayet Et
    ALLAH razı olsun
    Cevapla
  • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
    İyide bu aşının ismi ne
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Maliye'den 'demir yumruk' operasyonu: 7 milyar lira rekor ceza
Fatih Altaylı'nın Akıncı İHA hazımsızlığı! Türkiye'yi de aciz gösterme çabası