Enginarın faydaları saymakla bitmiyor!

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı genellikle Akdeniz ülkelerinde ve Güney Avrupa'da yetişen papatyagiller familyası bitkisi olan enginarın sağlığa faydalarını açıkladı. Karaciğeri yenileyen enginar tam bir vitamin deposu.

Enginarın faydaları saymakla bitmiyor!
Enginarın faydaları saymakla bitmiyor!
GİRİŞ 16.06.2021 12:57 GÜNCELLEME 16.06.2021 12:57

Diyetisyen Eda Balcı, enginarın içerdiği sinarin maddesi sayesinde adeta karaciğeri yenilediğine dikkat çekerek enginarın aynı zamanda bir vitamin deposu olduğunu söyledi. Eda Balcı, 100 gr pişmiş enginarın yaklaşık 53 kalori olduğunu ve düşük kalorisi sayesinde zayıflamak için de elverişli bir besin olduğunu ifade etti.  Akdeniz Mutfağının en lezzetli yemeklerinden birisi olan enginarın, içerdiği besin öğeleri ile oldukça besleyici ve sağlıklı bir besin olduğunu ifade ederek, her besinin fazla tüketimi doğru olmadığı gibi enginar için de haftada 2 kez birer porsiyon tüketmenin yeterli olacağının altını çizdi.

Taze baklanın faydaları saymakla bitmiyor!Taze baklanın faydaları saymakla bitmiyor!


KARACİĞERİ YENİLİYOR

İçeriğindeki sinarin maddesi sayesinde, enginarın sağlığa birçok faydası bulunduğunu belirten Balcı, “Sinarin sayesinde karaciğer, safra kesesi ve bronşlarda biriken nikotinin atılımına yardımcı olur. Karaciğer yenileyici besinlerin başında gelen enginar aynı zamanda kötü kolestrolü düşürmeye, iyi kolestrolün de yükselmesine yardımcı olarak kan basıncının düşürülmesinde de etkilidir. Ayrıca sofralarımızdan eksik etmememiz gereken enginar tam bir vitamin deposudur. Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve çinko minerallerinden ve B1, B2, B6, A ve C vitaminlerinden oldukça zengindir” dedi.
 
ENGİNAR LİFLİ BİR YAPIYA SAHİP

Enginarın oldukça lifli bir yapıya sahip olduğunu ve bu özelliği ile sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesini sağladığını belirten Balcı, “Mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Dışkılama fonksiyonunu artırır. Sindirim sistemi işleyişini destekleyen enginar, midenin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bununla birlikte aminoasitler açısından zengin olduğundan midenin asit oranının dengede kalmasına yardımcı olur. Bağırsak ve mideyi temizleyerek şişkinlik ve gaz oluşumunu önler. Mideyi güçlendirip rahatlatır” diye konuştu.

DÜZENLİ TÜKETİMDE ANEMİDE ETKİLİ

Balcı, demir ve mineraller açısında da zengin besin kaynağı olan enginarın, demir içeriği sayesinde düzenli olarak tüketilirse demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, yani kansızlıkta da oldukça etkili olduğunu ifade ederek enginar tüketiminin anemiyi önlemekte yardımcı olacağını söyledi. Balcı, zengin antioksidan, vitamin ve mineral içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de oldukça etkili bir besin olan enginarın özellikle içerdiği yüksek oranda C vitamini ile mevsimsel hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Real Madrid'de Arda Güler sevgisi sınır tanımadı! Mbappe ile yarışıyor
Van Gölü'ndeki tehlike! 19 kişinin ölümüne neden olan girdap uzaydan böyle çekilmiş