Taze baklanın faydaları saymakla bitmiyor!

Uzman Diyetisyen Dilek Sivri lif, folik asit, K vitamini, potasyum ve zengin bitkisel protein başta olmak üzere vitamin ve mineral deposu olan bakla tüketimine dair önemli bilgiler vererek faydaları hakkında açıklamalar yaptı.

Taze baklanın faydaları saymakla bitmiyor!
Taze baklanın faydaları saymakla bitmiyor!
GİRİŞ 14.06.2021 16:46 GÜNCELLEME 14.06.2021 16:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Dilek Sivri, fitokimyasal içeriği zengin olan bir sebze olan bakla tüketimi hakkında önemli bilgiler aktardı. İçeriğindeki izoflavonun meme kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı etkili olduğu hakkında deneysel çalışmaların bulunduğunu ifade eden Arş. Gör. Dilek Sivri, “Ayrıca içeriğindeki lif LDL kolesterolü düşürür, kolon sağlığını korur, kan şekerini regüle eder,  doygunluk hissini arttırarak kilo kontrolünü sağlar.” dedi

Sürekli çiğ yumurta tüketiyorsanız dikkat!Sürekli çiğ yumurta tüketiyorsanız dikkat!


KIRMIZI ETE ALTERNATİF OLUYOR

Mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde yetişen taze bakla tüketimiyle içeriğinde bulunan C vitamini ve fitokimyasallar aracılığıyla bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini ifade eden Diyetisyen Dilek Sivri, “Baklanın protein içerip kolesterol içermemesi kolesterolü yüksek bireyler için kırmızı ete alternatif oluştururken, vejetaryen ve vegan beslenmesinde ana öğünde olması gereken besinlerdendir.” şeklinde bilgi verdi. PARKİNSON HASTALARI DİKKATLİ OLMALI

Dilek Sivri, bazı bireylerin bakla tüketirken daha dikkatli olması gerekirken bazılarının uzak durması gerektiğinin altını çizerek, “Taze baklada dopamin öncüsü L-Dopa bulunur. Bakla tüketimiyle beyinde dopamin salgısı artmaktadır. Parkinson hastalığını nedeni ise beyinde dopamin salgısının azalmasıdır. Bu yüzden diyetlerinde taze bakla bulunduran bireylerin bu hastalığa yakalanma riski azalabilir. Ancak Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların etken maddesinde de L-Dopa bulunması bakla ve ilacın birlikte kullanıldığı zaman çok fazla doz alınmış ilaç etkisi yapacağından ilaç tedavisi alan Parkinson hastaları bakla tüketecekleri durumda mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Organik yumurta nasıl ayırt edilir?Organik yumurta nasıl ayırt edilir?


FAVİZM HASTALARI, GEBELER VE BEBEKLERİN TÜKETİMİ SAKINCALI

İrritabl bağırsak sendromu olan bireylerde ise gaz yapabileceğinden dikkatli tüketilmesi gerektiğini ifade eden Sivri, “Halk arasında ‘bakla zehirlenmesi’ olarak bilenen favizm hastalığı olanlar, gebe ve bebeklerin bakla tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.” diyerek sözlerini önemli bir tavsiye ile sonlandırdı: “Sağlıklı bir beslenme için tek besine dayalı beslenme modelleri yerine her besin grubunun, her birinden her gün yeterli miktarda alınması gerektiğini de unutulmamalıdır."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Kumbur Hatimegil 3 yıl önce Şikayet Et
    bak bu önemli, hos-baqla değerlidir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Taslak hazır! Vergisiz lüks hayata son! - Gazete manşetleri
Kabe'de duayı yöneten minik kız büyük beğeni topladı