Yıllardır dizleri üstünde süründüren genetik hastalık yüzünden 2 bacağını kaybetti

Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası 63 yaşındaki Mehmet Ali Hamarat Herediter spastik paraparezi hastalığından dolayı yıllarca dizinin üzerinde sürünerek yürümeye çalışırken kangren olarak 2 bacağını kaybetti.

Yıllardır dizleri üstünde süründüren genetik hastalık yüzünden 2 bacağını kaybetti
Yıllardır dizleri üstünde süründüren genetik hastalık yüzünden 2 bacağını kaybetti
GİRİŞ 13.06.2021 14:33 GÜNCELLEME 13.06.2021 16:10
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Kepez ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası Mehmet Ali Hamarat, 2006 yılında bacaklarından sağlık sorunu yaşamaya başladı. Hastaneye giden Hamarat’a Herediter spastik paraparezi (HSP) teşhisi kondu. Tedaviyi aksatan Hamarat, tutmayan bacaklarının üzerinde yıllarca yürüdü. Hamarat’ın, sağ bacağı 2014 yılında kangren oldu ve kesilmek zorunda kaldı. Son olarak 3 sene önce de diğer bacağı kangrenden dolayı kesilen Hamarat, hareket edemez hale geldi. Doktorların sürünmesini yasakladığı Hamarat, şu anda eşinden aldığı destekle ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 2006 yılından bu yana çalışamayan, sürünmesi yasak olduğu için de yatağından ayrılamayan talihsiz adamın, her şeye rağmen verdiği şükür mesajları ise duygulandırıyor. Yıllarca sürünmesi, işsiz kalması ve iki bacağını da kaybetmesine karşın ‘şükür’ diyen Hamarat, “Benim gibi olanlara bunu tavsiye ediyorum; şükrün arkasında dursunlar. Şükrettikleri müddetçe, Allah onların sırtını yere getirmez” ifadelerini kullandı.

Balıkesir'de engelli usta 50 yıldır terzilik yapıyorBalıkesir'de engelli usta 50 yıldır terzilik yapıyor

 
Dizlerimin üzerinde çok süründüm

2006 yılına kadar hastalığından haberi olmadığını belirten Mehmet Ali Hamarat, “Belirli bir yaştan sonra vuruyormuş dizlere. 8 kardeşiz, 3’ümüze vurdu. Benim ameliyat olma şansım yoktu. En büyüğümüz oldu, o şu an iki bastonla yürüyebiliyor. Dizlerimin üstünde çok süründüm. Süründüğüm için kangrene çevirmiş. Bir bacağım 7 yıl önce, diğer bacağım 3 yıl önce kesildi. Hareket yine edemiyorum. Doktorlar sürünmemin yasak olduğunu söyledi. Onların söylediğini dinlemek zorundayım, dinlemezsem ileride benim başıma iş olacak” dedi. 
 


Yürüyene saygı duyarım

Hamarat, ‘bacaklarının olduğu zamanları özlüyor musun’ sorusuna verdiği cevapla ise duygulandırdı. Talihsiz adam, “Hayır özlem duymuyorum. Çok şükür. Yürüyene saygı duyarım, yürüyemeyene de duyarım. İmtihan dünyası bu. Çok şükür, hamdolsun. Benim gibi olanlara bunu tavsiye ediyorum; şükrün arkasında dursunlar. Şükrettikleri müddetçe, Allah onların sırtını yere getirmez” ifadelerini kullandı. 
 
Ev korkusu yaşıyor 

Engelli ve eşinin aldığı bakıcı maaşıyla geçindiğini ifade eden Hamarat’ın en büyük korkusu ise evsiz kalmak. Mevcutta oturduğu evin kirasının maddi anlamda kendini zorlamadığını ancak başka bir eve geçmesi durumunda zorlanacağını belirten Hamarat, “Bu evden çıkarsam, 1000 liradan aşağı ev yok, aylık giderim de çok fazla, 1000 lira kira verdiğim zaman geçinme şansım yok” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • AKTAR 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah abimize,Şükür hatırlanması zor bir erdemdir,Allah cc bizi herdaim şükredenlerden eylesin.İnşallah bir yardım organize edilirde bizde yardımda bulunabilelim.
  Cevapla
 • gral 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah ım rahmet et güç kuvvet ver
  Cevapla
 • Kani 3 yıl önce Şikayet Et
  Şükür ile hamd farklı şeylerdir. Hamd Allaha yapılır, şükür ise verilen nimetlerin hayır yolunda kullanılmasını ifade eder kısaca. Bildiğini öğretmek şükürdür mesela, baba ise babalık, anne isen annelik yapmak şükürdür. Patron ise işi büyütüt daha fazla vergi vermek istihdam oluşturmak şükürdür. Ve dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bir şeyin şükrünü yapmaz isen elinden alır Allah.. Allah muhafaza
  Cevapla
 • zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  Allahım sana bundan sonraki hayatında yardım eylesin inşallah.
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  gercekten zekat ve hayir yardimlari kurum ve cemaatlara degil oncelikle bu gibi insamlara yapilmali.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konut kredisinde yeni dönem! 5 kişi aynı anda ev sahibi olacak
Alman devinden Türkiye yorumu: İndirim bekliyoruz