Organik yumurta nasıl ayırt edilir?

Diyetisyen Eda Balcı organik yumurtaların nasıl anlaşılacağını ve üzerindeki kodların nasıl okunması gerektiğini anlatarak yumurta alırken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Organik yumurta nasıl ayırt edilir?
Organik yumurta nasıl ayırt edilir?
GİRİŞ 05.06.2021 14:35 GÜNCELLEME 05.06.2021 14:35
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, yumurta alırken dikkat edilmesi gereken kritik noktaları aktardı. Yumurtanın, başta protein olmak üzere A, E, D, B2 vitaminleri fosfor, çinko ve demir mineralleri, ayrıca doymuş ve doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir besin olduğunu hatırlatarak ''Neredeyse her gün tükettiğimiz yumurtayı satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi üzerinde bulunan kodlardır. Yumurtanın üzerinde yazan bu kodlar, ne tür bir tavuktan alınan yumurtayı yediğimizi göstermektedir'' diye konuştu.

Hindistan cevizi yağının fazla tüketimi kolesterolü yükseltiyor!Hindistan cevizi yağının fazla tüketimi kolesterolü yükseltiyor!


KOD 0’sa yumurta organiktir

Yumurtaların üzerindeki kodlarda ilk olarak 0,1,2,3 olmak üzere bir rakam, menşei ülke kodu ve sonrasında yumurtanın hangi şehirde üretildiğine göre şehrin plaka kodu yer aldığını belirten Balcı, ilk olarak 0,1,2,3 gibi rakamların ne anlama geldiğini şu ifadelerle özetledi: “Kod '0' ile başlıyorsa 0 ile başlayan kod, yumurtanın tamamen organik bir şekilde yetiştirildiğini ve tavuğa hiçbir hormon uygulanmadığını göstermektedir. Aynı zamanda tavuklar için kullanılan yemler de organiktir. ‘0’ kodlu yumurtalar en sağlıklı ve en pahalı olan yumurtalardır. ‘0’ kodlu organik yumurtaların sarı kısmı yapay yem ile beslenen tavukların yumurtalarına göre daha küçük boyuttadır. Organik yumurtaların boyları genelde eşit olmaz. Tavuklar organik yemle beslendikleri için yumurtaların boyları da birbirinden farklı olabilmektedir. Organik yumurtaların iç kısmı sarı renkte olmalıdır. İç kısmı kırmızı renkte olan yumurtalar kesinlikle alınmamalıdır.”

1'le başlayan kod gezen tavuk yumurtasıdır

Balcı, “‘1’ ile başlayan kod, gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği bir alanı bulunmaktadır. Tavuğun kümeste değil de çiftlikte yetiştiği anlaşılmaktadır. Bu yöntemde GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur fakat tavukların rahatça gezebileceği bir alan bulundurulması zorunludur. Organik yumurtalardan sonra en sağlıklı kabul edilen yumurtalardır” ifadelerini kullandı.KOD 2’deki tavuklara hormon kısıtlaması yok

Yumurta ‘2’ numaralı kod ile başlıyorsa bu yumurtanın tavuk çiftliklerinde kümes içerisinde kafessiz yaşayan tavuklardan elde edildiğini belirten Balcı şunları söyledi:

“Bu tavuklar, açık alan olmadan kümesin içerisinde hareket edebilen, dolaşabilen hayvanlardır. Bu yumurtaların elde edildiği tavuklara GDO ve hormon uygulaması kısıtlaması bulunmamaktadır.”

“Kod ‘3’ ile başlıyorsa: ‘3’ numaralı kod ile başlayan yumurtalar, tamamıyla kafesli bir ortamda yaşayan tavuklardan elde edilmektedir. Bu tavuklar, kafeste büyüyüp yetişir ve herhangi bir hareket alanları bulunmamaktadır. Bu tavukların yetiştirilmesinde kullanılan yemlerde GDO ve hormon kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu yumurta için en sağlıksız yumurta diyebiliriz."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 15
 • Refik 2 yıl önce Şikayet Et
  Piyasada organik yumurta yok kimseyi kandırmayın. Kendi buldulklarıyla beslenen tavuk yumurtası organik tir. Varmı böyle yumurta
  Cevapla
 • Caca 2 yıl önce Şikayet Et
  Organik diye bir şey kalmadı köylüler bile ürettiklerine kimyasal kullanıyor.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Peki en sağlıksiz yumurtaların üretimine neden izin veriliyor ozaman fakir fukara ölsünmü
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Kendimiz için beslediğimiz , köyde kışları buğdayla yazları ise bahçede tarlada beslenen tavukların yumurtalarının iç kısmı koyu sarı oluyor, kırmızıdan bahis bu ise yanlış bilgidir.
  Cevapla
 • taraftar 2 yıl önce Şikayet Et
  bende yumurtaciyim piyasada organik diye birsey yoktur kandirmaca kendin beslersen olabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB kaynakları iddialar sonrası duyurdu: Tuğgeneral emekli edildi, tutuklamalar var...
Reisi'nin ölümü sonrası İran füzelerini ateşlerse neler yaşanır?Cevabı bu rakamlarda gizli