Havuzdaki enfeksiyona dikkat!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Nurullah Dikmen kişisel temizlik yapılmadan havuza girilmesiyle vatandaşlarda kusma, ishal, nöro ve nöto virüs, hepatit A gibi pek çok enfeksiyonun çıkabileceğini söyledi.

Havuzdaki enfeksiyona dikkat!
Havuzdaki enfeksiyona dikkat!
GİRİŞ 07.06.2021 09:02 GÜNCELLEME 07.06.2021 09:02

Medicana International Samsun Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen yaz aylarında serinlemek için girilen havuzlarda vatandaşların bir çok enfeksiyon kapabileceğine dikkat çekti. Kişilerin tuvalet  ve kişisel temizliğini yeterli yapmaması ve havuza o şekilde girmesiyle bir çok  farklı enfeksiyonun ortaya çıkacağını belirten Dr. Nurullah Dikmen, " Yaz geldi artık. Tatil için havuzlara giriliyor. Havuzlardan enfeksiyon bulaşabilir. Dikkat edilmesi gereken bir konu var. Tabi ki bu gerekli ilaçların rutin bir şekilde yapılmadığı zaman, değişik enfeksiyonlar havuzlardan görmekteyiz.  En çok gördüğümüz Gastrointestinal sistem ile ilgili kusma ishal gibi seyreden nöro ve nöto virüs, hepatit A gibi virüs enfeksiyonlarını sık görmekteyiz.  Onun dışında sarmionila enfeksiyonu, koli basili enfeksiyonu, bağırsak parazitlerinin oluşturduğu enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bunlar özellikle tuvalet temizliğini yeterli yapmayan ve havuza o şekilde girmesiyle oluşan etkenlerdir" dedi.  

Kulak temizleme çubuğu kullananlar dikkat: Kulak mantarına yol açıyor!Kulak temizleme çubuğu kullananlar dikkat: Kulak mantarına yol açıyor!


Havuz sık sık temizlenmelidir

Havuzların yeterli bakımlarınım yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Dikmen, "Bunun yanında kulak enfeksiyonları da birlikte olmakla, kulağımızı koruyan sarı bir sıvı vardır. Havuza girdik ve uzun süre kaldığımız da bu koruma barajı kalkıyor. Ve enfeksiyon geri kalan yere mikropların girmesiyle dış kulak yolu enfeksiyonu oluşur. Bayanlarda ise genital sistemde, vajende faydalı bakteriler vardır. Bunların da yine uzun süre havuzda kalınması sonucu o yararlı bakterilerin kaybolabilmesi durumunda mantar enfeksiyonlarına neden olur.   Bunlara dikkat etmemiz lazım. Özellikle havuza girerken ve çıkarken duş alınmalı. Bunu da havuzun yeterli bakımın yapılması lazım. Bunlar maalesef bazı yerlerde masraftan dolayı yapılmıyor, az yapılıyor. Göz enfeksiyonu da görülmektedir. Ona da dikkat etmeliyiz" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Nefesler tutuldu! EURO 2024'e son 1 gün kaldı: Türkiye'nin rakiplerini tanıyalım
Kadıköy'de dehşet! Hem yayaların üzerine sürdü hem yaşlı kadını motorla ezdi