'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan ve marketten dönerken tansiyonu düşüp bir anda yere yığılınca gözünü merdivene çarparak derin yara alan Hülya Dikgitmez'in göz irisi, merceği ve retina dokusu parçalandı ve sol gözünde görme kaybı oluştu.

'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti
'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti
GİRİŞ 15.06.2021 17:31 GÜNCELLEME 15.06.2021 17:34
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İzmir’in Buca ilçesinde marketten dönerken tansiyon düşüklüğü sebebiyle bir anda yere yığılan ve bu sırada gözünü merdivene çarparak derin bir yara alan Hülya Dikgitmez’in sol gözünde görme kaybı oluştu. Acil olarak hastaneye kaldırılan Dikgitmez, hemen ameliyata alındı. Operasyonun ardından hastayı muayene eden göz doktorları, hastaya ışığa duyarlılığının kalmadığını belirterek, “Bu gözünle bir daha göremezsin” dedi. Taburcu olduktan sonra görme umuduyla araştırma yapan Dikgitmez, İzmir Özel Ata Sağlık Hastanesinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz’a başvurdu

Boynunda şişlik olanlar dikkat! Kötü huylu tümör olabilirBoynunda şişlik olanlar dikkat! Kötü huylu tümör olabilir


IŞIK HASSASİYETİNİ TESPİT EDİP, AMELİYAT ÖNERDİ

Hastaya yaptığı muayene sonucunda hastada şüpheli de olsa ışık hassasiyetinin olduğunu tespit edip, ameliyat önerdiğini anlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Hasta bize geldiğinde 1 hafta olmuştu. Acil bir durum olduğundan en yakın hastaneye kaldırılmış ve orada gerekli tüm müdahaleler yapılmıştı. Hem göz kapağındaki hem gözün beyaz kısmındaki kesileri dikilmiş fakat daha sonraki muayenelerinde hastaya ışık hissi olmadığı ve bir daha göremeyeceği söylenmiş. Aslında bunu söylemek çok da büyük bir hata değil. Çünkü hastada çok düşük ve şüpheli bir ışık hissi vardı ve gözde ışık hissi bittiyse bizim için yapacak bir şey yok demektir. Hastaya da bu söylenmiş, ‘Göremezsiniz, bundan sonra yapacak bir şey yok’ denmiş. Bize geldiğinde hastanın muayenesinde ışık hissinin çok şüpheli olduğunu gözlemledik. Göz bebeğinin renk veren tabakası olan iris ve göz merceği tamamen parçalanmış, gözün arkasında yırtıklar vardı. Gözün hem ön hem arka tarafı tamamen kan doluydu. Ben hastaya, ‘Işık hissi varsa hala umut vardır ama arkada ne kadar hasar gördüğünü bilmiyorum’ dedim. Göz arkası ultrasonu yaptık ve bir kaç operasyon yapmak gereken büyük bir hasar olduğunu tespit ettik. Hastaya bilgi verdim ve ‘Bence yapmalıyız’ dedim. O da bana güvendi ve operasyonu gerçekleştirdik” dedi.
  
ERTESİ GÜN GÖRÜYORDU

Prof. Dr. Yılmaz, daha sonraki süreci ise şöyle anlattı: “Hastaya geçirdiği operasyonlar sebebiyle dinlenmesi için biraz süre verdim ve daha sonra ameliyata geldi. Gözbebeğini oluşturacağımız özel merceğin yüksek bir maliyeti var. Mercek takmak önemli, çünkü onunla görecek ama iris kozmetik bir durum. Hastanın kararıyla sadece mercek takalım dedik. Öncelikle mercek taktım, sonra baktım ki kenarda küçücük göz bebeği parçaları kalmış, onları aldım, yarım bir göz bebeği oluşturabildim. Ardından bütün kanı temizledim, retina tabakasındaki yırtıkları lazerledim, dekolmanı tamir ettim. Hastanın yapılan ameliyatlar sonrası retinası ve görme siniri sağlıklı idi, çok sevindim. Hasta ertesi gün geldiğinde görüyordu."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • TAHA 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten bir çok doktor artık bir şey yapılamaz demeyi ve bunuda hastaya sanki duyguları yokmuş gibi pat diye yüzüne söylemeyi çok seviyorlar maalesef.Bu doktor gibi pes etmeyendoktorların sayısı inşallah artar.
  Cevapla
 • stalker 1 yıl önce Şikayet Et
  sizin hakkınız ödenmez inşallah rabbim cennetiyle öder hakkınızı
  Cevapla
 • Ahmet Bilal 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya gözü verenin hakkı? iyi niyetlide olsa yanlış bir cümle...
  Cevapla
 • EvladıFatihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa’da yapmazlar bu kalitede işlemleri
  Cevapla
 • SERKAN 1 yıl önce Şikayet Et
  MAŞALLAH HEkİMLERİMİZİN CABALARI SONUÇ VERMİŞ HASTAYADA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Doktor bacı Allah razı olsun, sizede uzun ömür sıhhat versin, elinize sağlık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Suudi Arabistan açıklaması: Mutabık kaldık
Karadeniz'de yeni gaz müjdesi! Bakan Dönmez duyurdu: İlk veriler pozitif