Bursa'da 6 aylık bebeğin böbreği 6 yaşındaki çocuğu hayata bağladı!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan ve 2 yıldır böbrekleri bittiği için diyalize giren 6 yaşındaki Mustafa Pal'a Samsun'da yatakta havasız kalıp beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık bebeğin böbrekleri nakledilerek sağlığına kavuştu.

GİRİŞ 18.06.2021 11:13 GÜNCELLEME 18.06.2021 12:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İnegöl ilçesinde yaşayan 6 yaşındaki Mustafa Pal, böbrek hastası olarak doğdu. Minik çocuğun iki böbreği de 4 yaşında iflas etti. 2 yıl boyunca diyalize giren minik çocuk, Samsun'da yatakta havasız kalıp beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık bebeğin böbrekleri nakledilerek sağlığına kavuştu. Mustafa Pal'a, Uludağ Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalında Prof. Dr. Mehmet Çağatay Çiçek ve Uzman Doktor Kadir Ömür Günseven ve ekibi tarafından başarılı bir nakil yapıldı. Sağlığına kavuşan minik çocuğun mutluluğu gözlerinden okundu

Korona sonrası nefes borusu daralan kadın ölümden döndü!Korona sonrası nefes borusu daralan kadın ölümden döndü!


6 AYLIK BEBEKTEN NAKLEDİLDİ

Uludağ Üniversitesi Organ Nakli Bölümünün başarılı operasyonuyla 6 aylık bebekten alınan böbrekler Bursa'ya sağlıklı şekilde ulaştı. Şu anda Uludağ Üniversitesi Çocuk Nefroloji Bölümünde yatan minik çocuğun takibini yapan Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Dönmez, "Mustafa Pal 6 yaşında. Anne karnından itibaren olan hastalığı sebebiyle böbrek yetmezliği tedavisi görüyor. Son 2 yıldır diyalize bağlı olarak yaşıyordu. Samsun'da 6 aylıkken beyin ölümü gerçekleşen bebeğin ailesi tarafından bağışlanan organlar 6 yaşındaki Mustafa'ya başarılı şekilde nakledildi. Bağış yapan aileyi tebrik ediyorum. Bir kişinin organ bağışı 5 kişiyi hayata bağlıyor. Minik çocuğun böbrekleri sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Minik böbrekler onunla birlikte büyüyecek" dedi.

Böbrek ağrısıyla gitti, aynı anda yapılan 2 operasyonla hayatı değişti!Böbrek ağrısıyla gitti, aynı anda yapılan 2 operasyonla hayatı değişti!


NAKLEDİLEN BÖBREKLE DİYALİZDEN KURTULDU

Anne Selma Pal ise, "Çocuğum doğuştan itibaren böbrek rahatsızlığı çekiyordu. Bağış yapan aileden Allah razı olsun. Çocuğum nakledilen böbrekler sayesinde diyalize girmekten kurtuldu ve sağlığına kavuştu. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarıma teşekkür ederim" şeklinde konuştu.  Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Kadir Ömür Günseven de, "Samsun'da 6 aylık beyin ölümü gerçekleşen bir yavrumuzdan 2 böbrek birden geldi. Bu böbrekleri 6 yaşındaki bir yavrumuza taktık. Ameliyat çok başarılı geçti. 2 saatte nakil işlemini gerçekleştirdik. Çocuğumuz nakilin ilk gününde idrar çıkarttı" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
    bağış yapan aileden Allah razı olsun.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail-Filistin savaşı: 24 saatte 400'den fazla yer vuruldu
AA'nın Gazze'de görev yapan kameramanı şehit oldu!