Tüp mide ameliyatı için Almanya'dan geldi, 10 günde 10 kilo verdi!

Almanya'da ailesinin işlettiği otelde muhasebe biriminde çalışan 19 yaşındaki Aleyna Ocak 85 kiloya çıktı. Kilolarına ek olarak kolesterol ve şeker seviyesi de yükselen Aleyna İzmir'e gelerek robotik cerrahi ile tüp mide ameliyatı oldu.

Tüp mide ameliyatı için Almanya'dan geldi, 10 günde 10 kilo verdi!
Tüp mide ameliyatı için Almanya'dan geldi, 10 günde 10 kilo verdi!
GİRİŞ 14.06.2021 17:14 GÜNCELLEME 14.06.2021 17:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

19 yaşındaki Aleyna Ocak’ın lise yıllarında ders stresiyle birlikte yediği yemek miktarını artırması ile birlikte kilo alması kaçınılmaz oldu. Ailesinin Berlin’de işlettiği otelde muhasebe biriminde de çalışan Aleyna’nın ilk hayali bu yıl gerçek oldu ve üniversiteyi kazanarak, İşletme Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Yaklaşık 5 yıldır sahip olduğu fazla kilolarından kurtulmak için farklı diyetler denediğini, spor yaptığını anlatan Aleyna Ocak, “O kadar çabalamama rağmen kilo veremeyince ister istemez kendimi saldım. Aileme ameliyat olmak istediğimi söyledim,  onlar da onay verince araştırmaya başladım. Yaptığım araştırmalar sonucunda İzmir’de Doç. Dr. Varlık Erol’un ismi önerilince soluğu İzmir’de aldım” dedi..

Denizli'de tüp mide ameliyatı olan genç kız 34 kilo verdiDenizli'de tüp mide ameliyatı olan genç kız 34 kilo verdi

 
DA VİNCİ ROBOTİK CERRAHİYLE AMELİYAT OLDU

Medicana International İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol tarafından ilk kontrolleri yapılan Aleyna Ocak’ın test sonuçları istenilen düzeyin üzerindeydi. Doç. Dr. Erol, “Tahlillerde açlık şekeri 130’du. İnsülin düzeyi ise 33 civarındaydı ve kolesterolü de çok yüksekti.  Hastamızı da Vinci robotik cerrahi ile ameliyata aldık. Robotlu cerrahinin, laparoskopik cerrahiden çok fazla avantajı var. Robotun görüntüsü 3 boyutlu, ileri teknolojik bir görüntüleme yöntemine sahip. Hastanın iyileşme süreci hızlanıyor. Ameliyat sonrası ağrı ve kanama çok az oluyor. Ve tüm bunlar da bize hastanın iyileşme sürecini kısaltan ve ameliyat konforunu artıran bir operasyon süreci olarak geri dönüyor” dedi. 
  


10 GÜNDE 10 KİLO VERDİ


Ameliyatın üzerinden geçen 10 günde 10 kilo vererek, 75 kiloya düştüğünü anlatan Aleyna Ocak, “Hızlı bir kilo verme süreci yaşıyorum. Amacım 52-55 kilo arasına inebilmek. Artık üniversiteyi de kazandım ve ben de zayıf bir insan olarak hayatıma devam etmek istiyorum. Üzerime yakışanı giymek istiyorum. Bu arada düzenli sporumu da yapmak istiyorum. Eski kıyafetlerimden en çok sevdiklerimi daraltırım ama geri kalanı daha kilolu insanlara vermeyi düşünüyorum.  Şu an beslenme açısından sıvı dönemindeyim ve sonrasında püre dönemine geçeceğim ancak normale döndüğümde, eskiden 5 köfteyle doyuyorsam, 1 köfteyle doyar hale geleceğim. Tabi önemli olan kilomu koruyabilmek. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağım” diye konuştu.  
 
MİDESİNİN 4'TE 3'Ü ALINDI

Genç kızın, tüp mide olarak ifade edilen “sleeve gastrektomi” ameliyatı olduğunu belirten Doç. Dr. Varlık Erol, “genellikle verilmesi gereken kilo miktarı arttıkça, kilo verim hızı da artar. Biz hekimler olarak yavaş ve emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. Ben bu ameliyatı olduktan sonra kilo kaybetmeyen kimseyi görmedim ancak mühim olan ameliyatın 3'üncü ya da 5'inci yılında verilen kiloyu hala koruyabilir durumda olmak. Şu an hastamızın midesinin 4’te 3’ünü aldık. Bu nedenle 4-5 kaşık yemekle doyar hale geldi. Ancak ilerleyen zamanlarda ‘nasılsa kilo verdim, midem küçüldü’ diyerek  yemeye başlarsa kaybetmeye başlar. Bu nedenle tüp mide ameliyatlarında önemli olan kilo vermekten çok verilen kiloyu koruyabilmektir” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • erbat 1 yıl önce Şikayet Et
    benim hanimda oldu buna benzer bütün ameliyatlar doktorlarin para kazanma hirsindan baska birsey degil cevremde kim ameliyat olduysa ya geri aldi yada sagligindan oldu
    Cevapla
  • Esra 1 yıl önce Şikayet Et
    Yazik etmiş kendini, Ömürünün sonuna kadar vitamin haplari kullanacak , doyasiya bir su bile içemeycek tavuklar gibi bir yudum alcak tamam, Avrupada bu ölçülerde kesinlikle ameliyata filan almazlar bunu ondan türkiyeye geliyorlar zaten, bizde fark etmiyor 50 kg biri dahi gelse amaliyata aliyorlar yeterki para nakit alsun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İnönü elinin tersiyle itmiş, tarihi fırsatı böyle kaçırdık! 'Türkiye ayağa kalkarsa...'
Bakan Akar'dan Yunanistan'a tepki: Ahlaksız şekilde bizi suçluyorlar