Oxford Üniversitesi'nin araştırması koronavirüs gerçeğini ortaya çıkardı

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma ise koronavirüse karşı aşılanmanın önemini bir kez daha ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi'nin araştırması koronavirüs gerçeğini ortaya çıkardı
Oxford Üniversitesi'nin araştırması koronavirüs gerçeğini ortaya çıkardı
GİRİŞ 19.06.2021 07:47 GÜNCELLEME 19.06.2021 07:52
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Tarihin en büyük aşılama kampanyasında şimdiye kadar Türkiye’nin de dahil olduğu 180 ülkede 2,51 milyar doz corona virüs aşısı uygulandı. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma ise koronavirüse karşı aşılanmanın önemini bir kez daha ortaya koydu. Doğal bağışıklık seviyesinin kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterdiğini belirten uzmanlar, 6 ayın ardından asemptomatik vakaların yüzde 90’ında, semptomatik vakaların ise dörtte birinde koruyucu bağışıklık seviyesi saptayamadı.

ENFEKSİYON SONRASI BAĞIŞIKLIK KİŞİDEN KİŞİYE FARKLI
Yeni bir araştırma  Covid-19 hastalığını atlatanların, corona virüse karşı uzun süreli koruma sağlamadığını ortaya koydu. 

Oxford Üniversitesi’nde hepatoloji ve deneysel tıp profesörü olan Eleanor Barnes, "Enfeksiyondan sonraki bağışıklık tepkisi 6 ayın ardından hala tespit edilebilir durumda. Ancak, insanlar arasında oldukça değişken. Doğal bağışıklık, aşıyla elde edilenden çok da riskli. Aşı yaptırırsanız gerçekten sağlam bir yanıt alırsınız, ancak doğal enfeksiyondan sonraki bağışıklık düzeylerinde kişiden kişiye çok fazla farklılık var" dedi.

"HERKES AŞILANMALI"
İngiltere Corona Virüs İmmünoloji Konsorsiyumu ile yürütülen çalışmadaki bilim insanları, bulguların, daha önce virüs bulaşmış olup olmadığına bakılmaksızın herkesin aşı olmasının önemini pekiştirdiğini söyledi.

FARKLI BAĞIŞIKLIK TÜRLERİ İNCELENDİ
Bununla birlikte araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında geçen yıl Nisan ve Haziran ayları arasında semptomları olan veya olmayan Covid'li 78 sağlık çalışanından alınan kan örneklerini analiz etti. 

Kan örnekleri, bağışıklık tepkisini ölçmek için altı ay boyunca düzenli olarak kontrol edildi. Bilim insanları, virüsü hedef alan farklı antikor türlerini, antikor yapan ve hastalığın hafızasını koruyan B hücrelerini ve enfekte hücreleri öldürerek hastalığın şiddetini azaltan T hücrelerini inceledi.

Ardından uzmanlar, bir kişinin erken bağışıklık tepkisinin ve enfeksiyonunun ciddiyetinin tahmin edilip edilemeyeceğini görmek için bir makine öğrenme sistemi kullandı. 

HİÇBİRİNDE GÜNEY AFRİKA VARYANTINA KARŞI ANTİKOR BULUNAMADI
Çalışmanın yazarlarından Dr. Adriana Tomic, bir ayda zayıf bir bağışıklık tepkisi üreten insanların çoğunda, ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkan alfa varyantını nötralize edebilen antikorlar olduğunu açıkladı. Ancak, hiçbirinde Güney Afrika'da görülen beta varyantına karşı nötralize edici antikorlar bulunamadı.

Bununla birlikte, semptomatik hastalık geliştiren sağlık çalışanlarının çoğu altı ay sonra ölçülebilir bir bağışıklık tepkisine sahipken, dörtte birinden fazlasında yoktu.

Araştırmacılar, asemptomatik enfeksiyonları olanların yüzde 90'ından fazlasının altı ay sonra ölçülebilir bir bağışıklık tepkisine sahip olmadığını buldu. 

"BAĞIŞIKLIĞIN UZUN BİR SÜRE KORUYUCU OLMADIĞINI KANITLIYOR"
Barnes, "Çalışmamızın bulguları, önceki Covid-19 enfeksiyonunun uzun vadede, özellikle de endişe verici varyantlara karşı koruma sağlamadığını gösteriyor. İnsanlar uzun vadede hastalıktan korunmak için aşı olmalı” açıklamasını yaptı. 

STANDART DOZLARDA UYGULANAN AŞI HERKES İÇİN DAHA GÜVENLİ
Öte yandan, doğal enfeksiyon tarafından tetiklenen bağışıklıktaki geniş değişkenlik, kısmen insanların hayatlarını sürdürürken maruz kalabilecekleri farklı corona virüs mutasyonlarını da net bir şekilde ortaya koydu. Araştırmacılar, insanlara standart bir doz verildiği için aşıyla oluşan bağışıklığın çok daha güvenli olduğunu belirtti.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Şaşkın 7 ay önce Şikayet Et
  Sizin söylemenize gerek yok. Kımıldayan her şeye aşı sokmadan, bu senaryoyu bitirmeyeceğinizi dünya zaten biliyor. Sizinle öbür tarafta görüşeceğiz. Sizin aşı sokmaya, bizimde sevaba ihtiyacımız var.
  Cevapla
 • Mayın tarlası 7 ay önce Şikayet Et
  Dunya genelınde maddı ve sıyası yurutme ılkelerı dogrultusunda yapılmıs bır eylemdır bu vırus aynen labratuarda uretılmıstır amacta budur dunya duzenını degıstırıp ınsanları yonetmek asımılasyon yapmak vs kımse aptal degıl .
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Stratejistlerin dediği çıkıyor her sene düzenli aşı ile insanları mahvedecekler.. kısırlık projesi başladı .. daha ne yan etkileri var kısa vadede bilinmez seneler içinde ortaya çıkacak ama onlr bildirmediği sürecede kimse aşıgı suçlamıyacak
  Cevapla
 • Ferhat 7 ay önce Şikayet Et
  Bozacının şahidi şıracı olacak elbet.
  Cevapla
 • C.Türk 7 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar Virüse karşı yeterki Aşı olsun! ...Aşıların Güvenli ve etkili olduğu artık kesin......Üniversite Belgelerle konuşuyor!.
  Cevapla
 • Tarık 7 ay önce Şikayet Et
  Güvenli güvensiz olmasını geçtik. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar ve ayakta atlatanlar içinde belge verilsin!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'nın Ukrayna sınırındaki hazırlığı uydudan görüntülendi!
CHP'li Bilecik Belediyesi şehri haraca bağlamış - 21 Ocak Cuma gazete manşetleri