Bakanlık rehberi güncelledi: İşte HES kodunun zorunlu olduğu yeni sektörler

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 rehberinin, "Salgın Yönetimi ve Çalışma" bölümünde güncelleme yaptı. 1 metre olan sosyal mesafenin 2 metreye çıkarılmasını önerilirken, birçok sektörde HES kodu kontrolü zorunluluğunu getirildi.

Bakanlık rehberi güncelledi: İşte HES kodunun zorunlu olduğu yeni sektörler
Bakanlık rehberi güncelledi: İşte HES kodunun zorunlu olduğu yeni sektörler
GİRİŞ 01.07.2021 17:17 GÜNCELLEME 01.07.2021 17:50
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yaptığı güncellemeyle, AVM, berber, kuaför, güzellik salonu, kırtasiye ve benzeri tüm iş yerlerinde daha önce 1 metre olan sosyal mesafenin 2 metreye çıkarılmasını önerirken, birçok sektörde de HES kodu kontrolü zorunluluğunu getirdi.

İçişleri Bakanlığının kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelgesinin dikkate alındığı, ayrıca Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi'nde daha önce yapılan değişiklerin yansıtıldığı güncellemelere göre, Kovid-19 ile mücadele kapsamında AVM, berber, kuaför, güzellik salonu, kırtasiye ve benzeri tüm iş yerlerinde daha önce 1 metre olarak belirlenen sosyal mesafenin 2 metreden fazla olması önerildi.

Ayrıca bu tip iş yerlerinde, "maskesiz ve 2 metreden yakın halde 10 dakika süreyle bir arada bulunulması" durumunun, "yakın temaslı" olarak değerlendirileceği de rehbere eklendi. Bu süre daha önce 15 dakika idi.

Rehberde, kişilerle 2 metreden yakın ve 10 dakikadan uzun temas olasılığı olanların, yüz koruyucu kullanmasının sağlanması gerektiği ifade edildi.

HES KODU UYGULAMASI BİRÇOK SEKTÖRDE KULLANILACAK

Rehberde yapılan güncelleme ile AVM gibi alanlarda kullanılan HES kodu uygulamasının daha fazla sektörde kullanımının sağlanması gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda, restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan tüm işletmelere, spor salonlarına, halı saha tesislerine girişte HES kontrolü yapılacağı aktarıldı.

Kurban Bayramı ve öncesinde hayvan satış ve kesim alanlarının girişinde HES kodu sorgulamasının yapılması gerektiği kaydedildi.

İŞ YERLERİNDE ORTAK KULLANIM AMACIYLA GAZETE, DERGİ BULUNDURULABİLECEK

Öte yandan iş yerlerinde ortak kullanım amacıyla gazete, dergi ve benzerleri bulundurulabilecek. Bunları kullananlara temastan önce ve sonra el antiseptiği kullanması ve el yıkamasına ilişkin hijyen uygulamaları hatırlatılacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 26
 • Abubekir inal 3 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar önce aşı olsunlar
  Cevapla
 • ??? 3 yıl önce Şikayet Et
  HES kodundan önce insanlar kurallara uysun. Kurallara uymayanlara yaptırım yapılsın. Ondan sonra HES kodu kullanılsın. HES işlemi de biraz saçma. Gerçi Allah'ın kurallarına uymayan insan kurallarına uyar mı?
  Cevapla
 • Cabbar 3 yıl önce Şikayet Et
  2 metre mesafe diyo hali sahalarda mesafe denen bisey bu tür yerleri tam düzenlenen kadar kapatmak lazim
  Cevapla
 • Yerli Turist 3 yıl önce Şikayet Et
  Yarın mısır çarşısında 2şer metre arayla yürütücem milleti itiraz edene santim geçene veryansın tedbirse tedbir
  Cevapla
 • Genç Doktor 3 yıl önce Şikayet Et
  Dalga yolda .üretmede üretmede kuluckada.bu yorumu unutma lütfen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müslüman dövüşçü Khabib'in varlıklarına el konuldu!
Dünyada en az ve fazla peynir tüketen ülkeler belli oldu! İşte Türkiye'nin sıralaması