Kurban bayramında erkek ve kadınlar eti aynı gramajda tüketmemeli!

Kurban Bayramı öncesi uzmanlar aşırı et tüketimine karşı uyarırken kadınlar ve erkeklerin kırmızı eti aynı oranda tüketmemesi gerektiğinin de altını çizdi..

Kurban bayramında erkek ve kadınlar eti aynı gramajda tüketmemeli!
Kurban bayramında erkek ve kadınlar eti aynı gramajda tüketmemeli!
GİRİŞ 19.07.2021 15:51 GÜNCELLEME 19.07.2021 17:00
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde uzmanlar kırmızı etin fazla tüketilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Fazla tüketilen kırmızı etin bir çok sağlık sorununa yol açtığını belirten uzmanlar et tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğini belirtiyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uzman Diyetisyen Gözdenur Çavuş erkeklerde ve kadınlarda et tüketiminin farklı gramajlarda olması gerektiğini belirterek, "Kurban Bayramı’nda kırmızı et ön planda her besin gibi kırmızı eti fazla tüketmek birçok sağlık problemine sebep olabiliyor başlıca kalp hastalığı tansiyon kolestrol gibi sorunlara neden oluyor. Kırmızı et tüketimini sınırlandırmamız gerekiyor. Kadınlar da 100-120 gram, erkeklerde ise 150-180 gram arası tüketilmesi önerilir. Ancak burada önemli olan kırmızı etin pişirme tekniği kızartmalardan ve kavurmalardan uzak durmamız; ızgara, fırın, haşlama şeklinde tüketilmesi önemli. Elbette ki vitamin ve mineral kaybı açısından kızartma ve kavurmalardan mutlaka uzak durmamız gerekir. Kurban eti kesimden sonra hemen tüketilmemelidir mutlaka 24 saat dinlendirilmelidir çünkü kurban eti kesildiğinde ölüm sertliği dediğimiz durum gerçekleşir; hem etin pişme süresini uzatır, hem de sindirim, bağırsak problemlerine neden olabilir. Dolayısıyla kesildikten 1 gün sonra tüketilmesinde yarar var. Kırmızı et şu an en çok ihtiyacımız olan bağışıklığımızı güçlendiren C ve E vitamini açısından eksik olduğu için;  mutlaka kırmızı et tüketirken sebze tüketmek önemli. Özellikle C vitamini açısından yüksek olan nane, maydanoz, brokoli gibi sebzeler kırmızı et renklendirilmelidir. Hatta demir eksikliği olanlarda ise kırmızı etin üzerine limon sıkılmasını öneriyorum" dedi. 

İyi saklanmayan kurban etine dikkat! Ölümcül hastalık yayıyorİyi saklanmayan kurban etine dikkat! Ölümcül hastalık yayıyor

   
DIŞARIDA ASLA BEKLETİLMEMELİ 

Eti uzun süre saklamanın zor olduğunu belirten Çavuş, "Et nasıl saklanmalı, eğer et uzun süre saklanılacaksa -18 derecede buzlukta 3-4 ay kadar kullanılabilir ve tüketilmesi gerekir. Ondan sonra etin düzgün saklama koşulları olmazsa besin zehirlenmeleri görüyoruz et kesildiği an itibariyle buzdolabında saklanmalı. Dışarıda asla bekletilmemeli malum yaz ayındayız çok çabuk bozulup gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Eti çözündürürken neler yapılması gerektiği konusu ise mutlaka bir gece öncesinden buzluktan, buzdolabına almamız gerekir. Kesinlikle oda sıcaklığında çözdürmemiz gerekiyor eğer anlık çözdürmemiz gerekiyorsa suyun altında ya da mikrodalgada çözdürmemiz gerekiyor. Mikrodalganın herhangi bir zararı yok şu an için ama en sağlıklı olanı bir gün önceden çözdürmek önemli. Bir de çözülmüş eti tekrar tekrar dondurmamamız gerekir" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Memed 2 yıl önce Şikayet Et
  Dedelerimiz, canı çekince hayvanı kestiği gibi çevire çevire pişirir ve yerlermiş, tuttuğunu kopartacak kuvvette oldukları gibi hastalıkta bilmezlermiş. İyiki bir uzmana danışmamışlar :)
  Cevapla
 • Afk 2 yıl önce Şikayet Et
  Sigara içki kullanmayan kaç uzman varsa onlar konuşsun.
  Cevapla
 • Suat 2 yıl önce Şikayet Et
  Uzmanlarımıza uyalım eti tüketirken havuç, muz, portakal, avakado, kivi, şeftali, ayva, elma ve armut bile katmak eti sindirmede faydalı olacaktı :) Kirazın sapını bile millete çay yaptırıp içiren uzmanlardan ne beklenir...Bir susun ne olur azıcık susun ...
  Cevapla
 • Ömer Bey 2 yıl önce Şikayet Et
  yav uzmanlar bi susun artik yaaa desende demesende her bayram millet bildiğini yapiyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kızını ve torununu öldüren cani dededen skandal savunma!
Kassam'dan İsrail askerlerine pusu: Çok sayıda ölü ve yaralı var