Nöroloji uzmanından güneş çarpması uyarısı!

Nöroloji Uzmanı Dr. Refik Kunt çok sıcak ve nemli havalarda vücut ısısının fazla yükselmesinin vücutta ve beyin hücrelerinde hasara neden olabileceğini söyleyerek öğlen saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını tavsiye etti..

Nöroloji uzmanından güneş çarpması uyarısı!
Nöroloji uzmanından güneş çarpması uyarısı!
GİRİŞ 18.07.2021 11:28 GÜNCELLEME 18.07.2021 12:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ege Bölgesi’nde çöl sıcakları etkisini sürdürürken uzmanlar, güneş çarpmalarına karşı vatandaşları uyardı. Başarılı çalışmaları ve alanındaki uzmanlığı ile bilinen Nöroloji Uzmanı ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Refik Kunt, çok sıcak ve nemli havalarda vücut ısısının gereğinden fazla yükselmesinin vücutta ve beyin hücrelerinde hasara neden olabileceğini söyleyerek şu sıralar öğlen saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını tavsiye etti.

20 kişiden birinde mutlaka görülüyor! Göz tansiyonu nedir?20 kişiden birinde mutlaka görülüyor! Göz tansiyonu nedir?


CİNSİYET YAŞ AYIRMAKSIZIN HERKESİ ETKİLİYOR

Türkiye’nin içinde yer aldığı Kuzey Yarımküre’de yılın en sıcak günlerinin yaşandığını ve Türkiye’deki en sıcak illerin başında da Aydın, İzmir ve Muğla illerinin geldiğini kaydeden Nöroloji Uzmanı Refik Kunt, bu günlerde sıcaklara karşı herkesin dikkatli olmasını istedi. Güneşe fazla maruz kalma durumunda meydana gelen güneş çarpmasından en çok yaşlılar ve çocukların etkilendiğini ifade eden Uzman Dr. Kunt, “Bu dönemde güneş çarpması cinsiyet ve yaş ayrımı gözetmeksizin herkesi olumsuz etkileyebilir. Çok sıcak ve çok nemli havalarda vücut ısısının gereğinden fazla yükselmesi vücutta ve beyin hücrelerinde hasara sebebiyet verebilir. Bu nedenle aşırı sıcakların yaşandığı bu günlerde aşırı derecede güneşte kalmak beyin kanamasına bile yol açabilir” diyerek sıcaklığın yüksek olduğu günlerde çocuk ve yaşlıların yanı sıra kronik rahatsızlığı olanların öğlen saatlerinde dışarı çıkmamasını istedi.DENİZE GİDENLER DİKKATLİ GÜNEŞLENMELİ

Sadece işi dolayısıyla dışarıda olanlar değil tatilde olanların da dikkat etmesini isteyen Nöroloji Uzmanı Dr. Refik Kunt, "Suda serinlerken ve sudan çıkıp güneşlenirken de dikkatli güneşlenmeliyiz. Bilinçsiz ve dikkatsiz güneşlenmek sağlıklı insanlarda ve gençlerde bile travmaya neden olabilir” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • aha 2 yıl önce Şikayet Et
    iki diş sarmsağı ezin biraz tuz ekleyin iki kaşık yoğurtla karıştırıp yiyin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Şoför, otobüsten düştü, yolcu otobüsü dehşet saçtı
Emekliye ek zam ne kadar olacak? Üç seçenek masada