Prof. Dr. Murat Akova: Kapalı alanda aşının şart koşulması taraftarıyım

Aşı olmayan kişilere karşı sosyal hayatta yapılan kısıtlamalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de konuşuluyor. Bu konuyu savunanların sayısı çok fazla. Prof. Dr. Murat Akova da konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Prof. Dr. Murat Akova: Kapalı alanda aşının şart koşulması taraftarıyım
Prof. Dr. Murat Akova: Kapalı alanda aşının şart koşulması taraftarıyım
GİRİŞ 16.07.2021 17:53 GÜNCELLEME 16.07.2021 17:53
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Aşı olmayanlara karşı sosyal hayatta kısıtlamalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de konuşuluyor. Aşı olmayanların tiyatro, sinema, maç gibi toplu etkinliklere katılmaması gerektiğini savunanların sayısı bir hayli fazla. Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik de Prof. Dr. Murat Akova'ya bu konuyu sordu. Prof Dr. Akova'nın ise cevabı net: "Kalabalıkların bir arada uzun zaman geçirdiği mekânlara girişte, hele açık havada değil kapalı alanda bulunulacaksa, aşının şart koşulması taraftarıyım" diyor.

Profesörden kurban eti uyarısı: En az 12 saat bekletin!Profesörden kurban eti uyarısı: En az 12 saat bekletin!


Murat Çelik'in yazısı:

"Kalabalıkların bir arada uzun zaman geçirdiği mekânlara girişte, hele açık havada değil kapalı alanda bulunulacaksa, aşının şart koşulması taraftarıyım."

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Murat Akova, dün öğleden sonra yaptığımız görüşmede böyle dedi.

ÖZGÜRLÜK MESELESİ DEĞİL

Prof. Akova, "Kapalı mekânlara girerken aşı sorulması ve aşı olmamış kişilerin, insanların yoğun olarak bulunduğu kapalı ortamlara kabul edilmemesinden yanayım" deyince, dünyada bazı ülkelerde de var olan tartışmayı sordum.

"Aşı olmamak, bireysel özgürlük müdür yoksa toplum sağlığını tehdit eden bir davranış mı?" tartışmasını...

Murat Akova, Delta varyantını ve vaka sayılarındaki artma eğilimini hatırlatıp şu yanıtı verdi:

 • Bu iş böyle giderse ve aşıyla ilgili bir direnç ortaya çıkarsa bunun yapılması bence kaçınılmaz. Doğrusunu isterseniz, ben burada çok da insan haklarıyla veya özgürlüklerle ilgili bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Düşünmüyorum çünkü özellikle kapalı mekânlara girişte, eğer aşı olmamış, hastalık potansiyeli taşıyan birini siz içeri alır ve içerideki insanları enfekte etme riskine maruz bırakırsanız artık bu kişisel özgürlük olmaktan çıkıyor tabii. Siz başkalarının hayatını tehlikeye atmış oluyorsunuz.

Prof. Dr. Akova kapalı mekânlarda var olan riski de şöyle izah etti:

 • Kapalı mekânlarda mesafenin çok da fazla önemi kalmıyor. Eğer orada enfekte birisi varsa ve o kişi havaya virüs saçıyorsa, virüs havada asılı kalıyor. O kapalı ortamda, mesafe uzak bile olsa, siz havadaki o virüsü soluyup hasta olabiliyorsunuz.TATİLDE DELTA RİSKİ

Prof. Dr. Murat Akova, Delta varyantı ve bayram tatiline dair önemli uyarılarda bulundu.

 • Ortalıkta dolaşan ve vaka artışına sebep olan varyantlara, özellikle de Delta varyantına karşı mutlaka ve mutlaka en az iki doz aşı olunması lâzım. Tek doz aşı korumuyor.

 • Delta çok kolay bulaşan bir varyant. Hele şimdi bayram tatili sırasındaki hareketliliği de düşünecek olursanız vaka sayılarının daha da artması muhtemel.

 • Özellikle aşılamanın eksik olduğu yerlerde, ki anladığım kadarıyla güneydoğu ve doğuda sorun var bu açıdan, buralarda tekrar patlama şeklinde vaka artışları ortaya çıkabilir.

KAYNAK: POSTA
YORUMLAR 17
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Hastanelerde Yoğun Bakımlarda Kovid,den Yatanların %99,u Aşı olmayanlar.. Aşının önemi artık Gün geçtikce ortaya çıkıyor!.
  Cevapla
 • Muşlu 2 yıl önce Şikayet Et
  covid i ve aşısını üretenler marsa uzaya seyahet edecek sen bilim adamısın güya milleti kapalı alana sokmaylım diyorsun. bil ve arkadaşları dünyada hayat biterse marsta uzyda yaşayabilmek için milyar dolatlar harcıyor sen de bizi lokantaya sokmamaya çalışıyorsun.
  Cevapla
 • Tarık Akşimşek 2 yıl önce Şikayet Et
  bu konu saglik boyutunu asti ve iyice kotuye kullanilmaya baslandi herkez basit bir komplo teorisi gozuyle bakiyor ama isler teori degil komplo seklinde surekli gozumuzun onunde ceryan ediyor. lutfen erkan turukten ramazan kurtoglu vb kisileri izleyin ortada buyuk bir plan var ve kuresel capta bir new world order yeni dunya duzeni ile insanlik esir edilmeye ve de kontrol edilmeye calisiliyor modern firavunlara dikkat
  Cevapla
 • Muşlu 2 yıl önce Şikayet Et
  covid çinde ilk çıktığında paradan bile bulaşıyor demişlerdi. şimdi aşı vurduranlar diyelimki bağışıklık kazandı ve virüsü vücutları ölduruyor ya kıyafetleri saçları elleri virüslü ise aşı olmuş ama bağışıklığı bitmiş olan ( 6 aydan daha önce aşı olmuş) kişiye bulaştırma potansiyeline sahip değilmi birde ben aşı oldum bana bir şey olmaz diye maskesiz mesafesiz dolaşacak. sonra hiç hasta olmamış hastalık belirtis olmayan ama aşı olmmış adama kıstlama uygula hangi hakla
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz aşı oldunuz mu sayın profesör her varyantta aşı olacakmıyız çin de nasıl bitti herşey normale döndü dünya kavruluyor hammadde uçtu hergün markette fiyat değişir hale geldik nasıl bir oyun birde bunları biri açıklasa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenomen soruşturmasında yeni gelişme! Suçu eşine attı
İki şirketten biri zam planlıyor! Bu sektörde çalışanlar dikkat