2 haftadan uzun süren ses kısıklığına dikkat! Kanser habercisi olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan ses kısıklığının hafife alınmaması gerektiğini belirterek 2 hafta süren ses kısıklığı durumunda mutlaka uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

2 haftadan uzun süren ses kısıklığına dikkat! Kanser habercisi olabilir
2 haftadan uzun süren ses kısıklığına dikkat! Kanser habercisi olabilir
GİRİŞ 16.07.2021 13:10 GÜNCELLEME 16.07.2021 13:11

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan, ses kısıklığının 2 hafta gibi bir süre devam etmesi durumunda bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi. Uzayan ses kısıklığının bir takım ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini belirten Prof. Dr. Tolga Kandoğan, “En sık görülen haliyle ses kısıklığı sıklıkla geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularına eşlik eder. Kişi boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi yakınmalarına ek olarak ses kısıklığı da yaşayabilir ve bu yakınması diğer bulgularla beraber kısa sürede geçer. Ancak hastada ses kısıklığı yakınması uzun sürüyor ise bu durumda hastanın gırtlağının mutlaka bir KBB hekimi tarafından endoskop ile görüntülenmesi, değerlendirilmesi gerekir. En sık görülen haliyle ses kısıklığı sıklıkla geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularına eşlik eder. Eğer bu durum 2 ila 3 haftadır sürüyorsa gırtlak, yutak, yemek borusu kanseri gibi hastalıkların habercisi olabilir” dedi.

Akrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesine dikkatAkrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesine dikkat 
REFLÜ VE NODÜLLER SESİ ETKİLİYOR

Prof. Dr. Kandoğan, uzamış ses kısıklığının altında yatan ciddi bir takım sağlık sorunlarının olduğuna ve bu sorunun erken zamanda yakalanmasıyla tedavi şansının arttığına işaret ederek, “Ses kısıklıkları basit solunum yolu enfeksiyonlarına, reflüye, sesin kötü kullanılmasına bağlı olarak ses tellerinin üzerinde gelişen nodül, polip gibi sebeplere bağlı olabileceği gibi ses tellerinin düzgün çalışmasını engelleyen, ses tellerinde felç gelişmesine yol açan gırtlak, yutak, yemek borusu kanseri gibi hızla tedaviye başlanması gereken bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bilinmelidir ki bu bölgenin kanserleri yani genel anlamda baş boyun kanserleri olarak adlandırdığımız gruptaki kanserler erken dönemde yakalandıkları zaman tedavi şansı oldukça yüksek olan kanserlerdir ve bu yüzden 2 haftadan uzun süren ses kısıklıklarında hastalar mutlaka bir KBB uzmanı tarafından değerlendirilmelidir" açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
IMF'den Türkiye açıklaması
Turistik Diyarbakır Ekspresi ilk seferini yaptı!