Akrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesine dikkat

Öğr. Gör. Özlem Karagöl yaz mevsiminde artış gösteren akrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesinin tehlikeli olduğunu belirterek buradaki ısırık veya sokmaların hayati risk taşıyabileceğini söylemiştir.

Akrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesine dikkat
Akrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesine dikkat
GİRİŞ 15.07.2021 17:40 GÜNCELLEME 15.07.2021 17:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yaz aylarında özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde artan akrep sokma vakalarını değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Özlem Karagöl, “Böcek ısırığı veya sokmalarının çoğu, ısırık veya sokma bölgesi ile sınırlı küçük reaksiyonlara neden olur ve genellikle de evde tedavi edilebilirler. Ancak ağız ve boğaz bölgesindeki ısırık veya sokmalar, oluşabilecek şişlik nedeniyle tehlikelidir ve hayatı tehdit edebilir” uyarısında bulundu.

El ve parmaklarda uyuşma yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurun!El ve parmaklarda uyuşma yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurun!


ACİL TIBBİ MÜDAHALE GEREKTİREBİLİR

Ortaya çıkabilecek bulguların farklılaşabileceğini söyleyen Karagöl, “Isırma veya sokmaya neden olan hayvana göre ortaya çıkan belirti ve bulgular değişebilir. Bazı insanlarda böcek ısırık veya sokmasına karşı alerjik reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon yerel (lokalize) veya tüm vücudu ilgilendiren (sistemik) tarzda olabilir. Tüm vücudu ilgilendiren (sistemik) tarzdaki bir alerjik reaksiyon potansiyel olarak hayatı tehdit edebileceğinden acil tıbbi müdahale gerektirir” diye konuştu.

Kurban bayramı öncesi Orf hastalığına dikkat!Kurban bayramı öncesi Orf hastalığına dikkat!


AKREP SOKMASI BELİRTİLERİ

Karagöl, akrep sokmasında yerel (lokal) belirti ve bulguların ısırık veya sokma bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık veya döküntü ve kaşıntı ile kabarıklık şeklinde görülebileceğini ifade etti. Karagöl, tüm vücudu ilgilendiren belirti ve bulgular ise  “Döküntü, kaşıntı, kas krampları, titreme ve karıncalanma, terleme, hırıltı, ses kısıklığı veya nefes almada zorluk, baş dönmesi veya baygınlık, yutma güçlüğü, yüz ve dudaklarda şişlik, bulantı, kusma veya ishal, kaygı veya huzursuzluk ve bayılma” şeklinde sıraladı.

İLK YARDIMDA YAPILMASI GEREKENLER

Altınbaş Üniversitesi Öğr. Gör. Özlem Karagöl, akrep sokmalarında ilk yardım kapsamında yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: Yaralıyı sakinleştirin. Sokmanın olduğu bölgeyi hareket ettirmeyin. Sokulan yeri su ve sabunla nazikçe yıkayın. Sokulan yerin üzerine 15 dakika soğuk uygulama yapın. Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulayın ve sokulan yere kesme veya emme gibi herhangi bir işlem yapmayın. Kişiye şiddetli ağrısı varsa ağrı kesici verin. 112 acil yardım numarasını arayarak ya da aratarak yardım isteyin." Karagöl, böcek ısırık ve sokmalarında zehrin kana karışmasını engellemek amaçlı yaranın emilmesi, kesilmesi, enjeksiyon gibi işlemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini de vurguladı. Karagöl, “Bunlar enfeksiyona yol açar ve yara iyileştirmesini geciktirirler” dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • S.Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Kene akrep gibi şeylerden en iyi tavuklar korur bizi.
  Cevapla
 • Söz Milletindir 2 yıl önce Şikayet Et
  İlk yardım çantaları traktörlerde zorunlu olsun ,böcek yılan akrep sokması için tüm ilkyardım çantalarında alerji ilaçları da zorunlu olsun
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  zararlı haşaratın en iyi çaresi,o hor görüp bi damla suyu esirgediğiniz kediler,kedinin bol olduğu yerde haşarat barınamaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de dehşet! Hem yayaların üzerine sürdü hem yaşlı kadını motorla ezdi
Daha da sıcak! Rekor bekleniyor...İstanbul için ayrı parantez