Uzmanı uyardı: Kurban etini 1 gün bekleterek tüketin

Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli kurban bayramında kesilen etlerin sıcağı sıcağına tüketilmesinin ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceğini, etin en az 1 gün dondurucuda bekletildikten sonra tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanı uyardı: Kurban etini 1 gün bekleterek tüketin
Uzmanı uyardı: Kurban etini 1 gün bekleterek tüketin
GİRİŞ 14.07.2021 12:01 GÜNCELLEME 14.07.2021 12:44
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Özellikle ziyaretler sebebiyle öğün saatlerinde oynamalar olabileceğine dikkat çeken Medicana Bursa Hastanesi Uzman Diyetisyeni Veysel Ciğerli, “Beslenme düzenimizdeki değişikliklere karşın tedbir alınmazsa, bazı sağlık problemleri yaşanabilir. Bu problemlerin başlıcaları sindirim güçlüğü, kabızlık, mide rahatsızlıkları, tansiyon yükselmesi, kalp çarpıntısı gibi sağlık sorunlarıdır. Kurban Bayramı'nın en önemli özellikleri arasında kavurma, tatlı ve çikolata ikram edilmesi vardır. Et, vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en önemli kaynağıdır. İçerdiği iyi kalitedeki proteinlerin yanı sıra yağ, minerallerden demir, magnezyum, çinko ve vitaminlerden B12, B6, B1 ve A vitaminlerini içerir. Fakat kırmızı et, C ve E vitaminini içermez. Bu sebeple etin sebzelerle pişirilmesi veya yanında sebzelerin de tüketilmesi, sağlıklı beslenme için gereklidir ve önemlidir” diye konuştu.

Yazın terlemeye ve halsizliğe dikkat! Gizli kalbin habercisi olabilirYazın terlemeye ve halsizliğe dikkat! Gizli kalbin habercisi olabilir


SAĞLIKLI PİŞİRME YÖNTEMİ IZGARA VEYA HAŞLAMA

Diyetisyen Ciğerli, ızgara veya haşlamanın sağlıklı pişirme yöntemleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Bu iki teknikle yapılan et yemeklerinin yanında bol yeşillikli ve limon soslu, az yağlı salatalar veya etli sebze yemekleriyle birlikte tercih edilmesi gerekir. Kavurma ve kızartma yöntemiyle pişirilen et yemeklerini mümkün olduğunca az tüketmek sağlık açısından daha doğrudur. Çünkü bu iki yöntemle hazırlanan yemekler hem sindirim açısından zorluklara yol açar hem de vücudumuzda vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Kesilen etler de, derin dondurucuda 1 gün bekletilmelidir. Etler, küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk bölümünde eksi 2 derecede 5 gün veya derin dondurucuda eksi 18 derecede 3 ay saklanabilir. Et potansiyel riskli besin olduğu için çözdürüldükten sonra hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Çözdürülecek etin kolaylıkla bozularak zararlı hale gelmesini önlemek için oda ısısında açıkta değil, derin dondurucudan çıkartıldıktan sonra buzdolabında alt raflarda çözdürülmesi sağlanmalıdır."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Dindaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Kurban eti şifadır. Dondurucuya girince o ozelligini kaybeder
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Boş işler direk yiyecen
  Cevapla
 • Mehmet Kandemir 3 yıl önce Şikayet Et
  İyice sapıttılar bu beslenme uzmanları... Kardeşim Bayramın birinci günü kurban kesilir.. Allah ne verdi ise bir but veya hayvanın bir bölgesinden tencere kebabı veya kavurma yapıp evde bulunan ahali ile özellikle çocuklara yenilir bu bir gelenektir. Eve bayramlaşmaya gelen misafirlere de ikram edilir. Her geleneği esnetmeye çalıştıkları gibi bunu da esnetmeye çalışıyorlar. Sivri zekalılar...Bir gün bekletecekmişiz...
  Cevapla
 • Ömer 3 yıl önce Şikayet Et
  Et dondurucu da dinlendirilir?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazzeli kızın korkusu yürekleri dağladı
Dev sektörde büyük tehlike: Çözmezsek, sıkıntı büyüyecek