Saman nezlesi hastalığında yeni tedavi yöntemi!

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Davut Tepe halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hakkında bilgi verdi. Alerjik rinitin ilaç tedavisi dışında cerrahi tedavilerinin de olduğunu söyledi.

Saman nezlesi hastalığında yeni tedavi yöntemi!
Saman nezlesi hastalığında yeni tedavi yöntemi!
GİRİŞ 11.08.2021 17:00 GÜNCELLEME 11.08.2021 17:05
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Davut Tepe, Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) hakkında bilgiler verdi. Alerjik rinit ne olduğu hakkında bilgi veren Opr. Dr. Davut Tepe, "Halk arasında bilinen adıyla saman nezlesi durumu genellikle burunda akıntı, kaşıntı, hapşırık, burun tıkanıklığı gibi dört ana sempton ile birlikte olan bir rahatsızlık ve kişinin bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur. Alerjik Rinit genellikle Nisan ve Mayıs aylarında başlar ve Kasım ayları gibi biter. Kişinin alerjisi hangi patolojene bağlı ise genellikle o dönemde gerçekleşir. Bazı durumlarda yıl boyu da sürebilir. Biz bu duruma pedinel alerji veya mesleğe bağlı alerji deniyor. Alerjik Rinit tedavisinde genellikle antisemet denilen burun akıntısı ve kaşıntısını geçiren ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları ve burun spreyleri de öneriliyor. Ayrıca kapalı ortamda kalınmaması, nemli ortamlardan korunmak, kimyasallardan uzak durmak kişinin hayatında önemli rol almaktadır" dedi.  

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, karnından 35 santimlik kitle çıkarıldıKarın ağrısı şikayetiyle gitti, karnından 35 santimlik kitle çıkarıldı


ALERJİK RİNİT GRİP İLE KARIŞTIRILIYOR

Alerjik rinitin bazen grip ve soğuk algınlığı karıştırıldığını ifade eden Opr. Dr. Davut Tepe, "Bazen grip, soğuk algınlığı ile karıştırılmakta, alerjik rinitte grip ve nezle gibi durumlarda ortaya çıkan halsizlik ateş ,boğaz ağrısı, kuru öksürük gibi semptomlar genellikle yoktur. Alerjik rinitin tedavisi tamamen mümkün değildir. Genellikle alerjenlerden kaçınmak en etkili yoldur. Kalıcı tedavi olarak imro tedavi denilen aşılama söz konusu, fakat uzun süreli bir tedavi de detaylı alerji deri testi yapmak gereklidir. Klinikte çok uygulama alanı yoktur. Hastaların şikayetlerinin olduğu dönemde antisematik ilaçlar kullanması yeterlidir. Hayatı ciddi anlamda etkilemez ama mevsim itibari ile bahar, yaz ve sonbahar itibari ile sık karşılaşılan bir durumdur" diye konuştu.  

ALERJİK RİNİT NEDEN OLUR?
 
Alerjik rinitin sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Tepe, "Alerjik rinit genellikle genetik olur. Ailede annede veya babada alerji durumu söz konusu olduğunda çocuklarında yüzde ellisinde görülür. Alerjik rinit astım ile de beraber olmaktadır. Alerjik rinit hastalarının yüzde ellisinde Astım, Astım hastalarının  yüzde yirmi beşinde de Alerjik rinit beraber bulunabilmektedir. Bu durum tamamıyla bağışıklık sistemi ile ilgilidir. İleri derecede hassas olan kanda alerji rinit düzeyi yüksek olan kişilerde bu durum daha sık görülmektedir. Alerjik rinitin bazı semptomlarının ilaç tedavisi dışında, cerrahi tedaviler de mümkündür. Hapşırık, kaşıntı, akıntı, burun tıkanıklığı söz konusu olduğu için, özellikle burun tıkanıklığı semptomu olanlarda burun eti denilen alt konkoları radyo frekans yöntemiyle küçültme işlemi hastaların bazı semptomlarını gidermekte faydalıdır. Alerjik rinit hastalarında bu dört ana sempton hepsi beraber görünmeyebilir. Burun tıkanıklığı veya kaşıntı alerjinin kuru semptomları , hapşırık ve akıntıya da alerjik rinitin yaş semptomları deniliyor. Burun tıkanıklığını radyo frekans yöntemiyle burun etini küçülterek rahatlatmak mümkündür" şeklinde konuştu.  
 
ALERJİK RİNİT CERRAHİ SÜRECİ

Dr. Tepe şunları söyledi: "Alerjik rinit hastalığında burun eti alt konkalara radyofrekans yöntemiyle yapılan işlemi günübirlik olmak üzere basit bir işlemdir. Genel anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Genellikle hastalara ameliyathanede sedasyon denilen hafif sakinleştirici ilaçlar ve lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır. Yapılan işlem yaklaşık 15 dakika sürebilmekte ,işlemden hemen sonra hastalar taburcu olup evlerine gidebilirler. Yaklaşık 1 ay sonra tamamen burnundan rahat nefes almaya başlayabilirler. Alerjik rinit ile çakışan bazı durumlar söz konusudur. Motoriod denilen burun sürüntüsünde veya kan tahlilinde ,alerji testinde ,alerjik rinit ile alakalı testler negatif çıkabilir. Semptomlar birebir uyum gösterir. Bu durum NARES(vazomotor) rinit dediğimiz bir durumdur. Bu durumda antisimalik ilaçlar yerine gerekli lokal ilaçlar tropikal burun spreyleri, steroidli spreyler yeterli gelmektedir."

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
    Nezle grip mi kaldı bu devirde . Aşı ile ölümsüz oluyorsun.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada da zirvede! İşte en çok takipçili Devlet Başkanları
Akşener 6 gün önce ziyaret etmişti: Şanlıurfa yönetimi AK Parti'ye geçti