Covid-19 laboratuvarda mı üretildi? ABD istihbarat dairesinden açıklama!

Covid-19'un meydana gelme sebebiyle ilgili araştırmalar yürüten ABD istihbarat topluluğu, virüsün laboratuvarda tasarlanmış olup olmadığının bulunması için Çin'in işbirliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Covid-19 laboratuvarda mı üretildi? ABD istihbarat dairesinden açıklama!
Covid-19 laboratuvarda mı üretildi? ABD istihbarat dairesinden açıklama!
GİRİŞ 28.08.2021 11:03 GÜNCELLEME 28.08.2021 11:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD'li yetkililer, Dünya genelinde 4,4 milyon insanın ölümüne neden olan korona virüsün kaynağı hakkındaki soruların çözüme kavuşmasına yalnızca Çin'in yardımcı olabileceğini söyledi. Bu konuda ABD Baskani Joe Biden90 günlükaraştırmalar yürüten ABD istihbarat Dairesi, "Covid-19'un kökeni hakkında kesin bir değerlendirmeye ulaşmak için Çin'in işbirliğine ihtiyaç duyulacağını" aktardı.

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi tarafından yayınlanan bir rapor ile, korona virüsün laboratuvar sızıntısı olma teorisi hakkında yeni ayrıntılar ortaya konuldu. Yayınlanan raporda istihbarat topluluğu, korona virüsün biyolojik silah olarak geliştirildiği sonucuna varmadığını aktardı.

Son Dakika... Bakan Koca'dan 10 il uyarısı! Bu şehirlerde daha az güvendesiniz!Son Dakika... Bakan Koca'dan 10 il uyarısı! Bu şehirlerde daha az güvendesiniz!

ABD İstihbarat Dairesi, raporda, Covid-19'un bir Çin laboratuvarında meydana gelme konusundaki tartışmayı daha fazla bilgi olmadan çözemeyeceğini söyledi. Raporda, analistlerin Çin'den klinik örnekler ve en erken vakalarla ilgili epidemiyolojik veriler gibi bilgilere ihtiyaç duyduğu sonucuna varıldı.

Öte yandan, ABD istihbarat topluluğu içindeki bazı gruplar, yeni korona virüsün "virüs bulaşmış bir hayvana veya yakın bir virüse doğal yoldan maruz kalma" sonucu ortaya çıktığını öne sürdü. Covid-19'un laboratuvar sızıntısı teorisi konusunda ikiye bölünmüş durumda olan İstihbarat Dairesi, bu sonuca yalnızca "orta düzeyde bir güven duyulduğunu" belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve müttefiklerinin soruların aydınlatılması için Çin hükümetine baskı yapmaya devam edeceklerini söyledi. Biden yaptığı açıklamada, "Bu salgının kökenleri hakkında kritik bilgiler Çin Halk Cumhuriyeti'nde var, ancak Çin'deki hükümet yetkilileri en başından beri uluslararası araştırmacıların ve küresel halk sağlığı topluluğunun üyelerinin buna erişmesini engellemek için çalıştı." dedi.

Çin'in hala Covid kökenleri hakkında 'kritik bilgileri' sakladığını söyleyen Biden, "Bu inceleme sona ermiş olsa da, pandeminin kökenini anlama çabalarımız bitmeyecek" diyerek şunları söyledi: 

"Dünyada çok fazla acıya ve ölüme neden olan bu salgının kökenini ve izini sürmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Böylece tekrar olmasını önlemek için gerekli tüm önlemleri alacağız."

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki aktivistler, soruşturmanın Asyalı Amerikalılara karşı şiddeti teşvik edebileceğinden endişe duyuyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Bir vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
    Zaten çıkıpta bu laboratuvar ürünü hatta biz tasarladık diyecek hali yokya, çok basit ve çocukça bir şey olmuş
    Cevapla
  • yorumsuz 2 yıl önce Şikayet Et
    bu virusten tum dunya etkilendi tum dunya birlik olup arastirmali
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Netanyahu: Şaşırtıcı planlarımız var!
Fatih Altaylı'dan CHP'li belediye başkanına: Ar damarı çatlamış