Aşı olmayan 14 yaşındaki çocukta ciddi akciğer tutulumu var!

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya aşı olmamış kronik rahatsızlığı olan 14 yaşındaki çocuğun akciğerlerinde ciddi tahribat oluştuğunu gözlemledi. Kronik hastalığı olan 12 yaş üzeri hastalara aşılama yapılabiliyor.

Aşı olmayan 14 yaşındaki çocukta ciddi akciğer tutulumu var!
Aşı olmayan 14 yaşındaki çocukta ciddi akciğer tutulumu var!
GİRİŞ 02.09.2021 09:26 GÜNCELLEME 02.09.2021 09:26

Bazı vatandaşlar hâlâ aşı olmakta tereddüt etmeye devam ederken korona virüs çocuk grubundaki hastaları da etkilemeye başladı. VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya ise aşı olabilecek yaş grubundaki çocukların bir an önce aşılanması gerektiğine vurgu yaptı.

Korona yüzünden 8 ferdini kaybeden aile aşı sayesinde hayata tutunduKorona yüzünden 8 ferdini kaybeden aile aşı sayesinde hayata tutundu


BU YAŞTAKİ ÇOCUKLARDA BEKLEMEDİĞİMİZ BİR DURUM

14 yaşında, kronik rahatsızlığı olan ve akciğerlerinde tahribattan dolayı ciddi öksürük, ateş ve nefes darlığı çeken bir hastanın akciğerlerini inceleyen Prof. Dr. Özkaya, "14 yaşındaki kronik rahatsızlığı mevcut olan bir genç hastamızda ciddi akciğer tutulumları var. Her iki akciğerinde de yaygın buzlu cam ve konsolidasyon alanları var. Bu yaştaki çocuklarda beklemediğimiz bir durumdur. Okullarımızda da bu risk var. Okullarımızın açık kalmasının ve sağlık sistemimizin kitlenmemesi için mutlaka aşı olmalıyız. Çocuklarımıza rol model olmalıyız. Şu anda hastanelerimiz hastalara yetişebiliyor. Yatak sayımız yeterli. Ancak kontrollü sosyal hayatımızı düzene sokmadıkça ve aşı olmadıkça, gelecekte hastanelerde yatak sayısı sıkıntısı çekebiliriz" dedi.  
 


ÇOCUKLARIMIZA KÖTÜ ÖRNEK OLMAMALIYIZ

Okulların açılmasıyla ailelerin çocuklarını nasıl salgından koruyacakları konusunda tereddütlerinin başlayacağını ifade eden Prof. Dr. Özkaya, "Aşıda yaş grupları düştükçe, hastalık aşı olmayan yaş gruplarında görülmeye başladı. Artık 15-18 yaşlarında aşılarını olmamış hastalarımız da ciddi akciğer tutulumları ile hastaneye gelebiliyorlar. Çocuklarımıza maalesef kötü örnek olduk. Maske, mesafe ve kontrollü sosyal hayatımızı tam doğru olarak gerçekleştiremedik. Bunları okullarda çocuklardan istememiz çok zor olacak. Çocuklarımızı korumanın birinci yolu aşıdır. Mutlaka aşı yaşı gelmiş her öğrencimizin aşı olması gerekiyor. Aşı çağı gelmemiş çocuklarımızın ise özellikle ailesinde anne, baba ve daha büyük ebeveynlerinin, anneannelerin, dedelerin aşılanması gerekiyor. Çocuklara rol model olmamız gerekiyor.  Maske, mesafe, temizlik felsefesini çocuklara örnek olarak göstermeliyiz. Okulların açık kalması iki koşula bağlıdır. Birincisi aşı yaşına gelmiş çocuklarımızın aşılanmalarıdır. İkincisi aşı yaşına gelmemiş çocukların büyüklerinin aşılanmalarıdır" diye konuştu. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den terör örgütü PKK'nın aleyhine rapor
Yelek krizi sonrası Arda Güler'den ilk hamle geldi