Aşılı ve aşısız 2 gencin tomografisi acı gerçeği ortaya çıkardı!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar öksürük, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerle hastaneye başvuran ve kovid olan 2 genç hastadan aşısız olanın tomografi sonuçlarında virüsün akciğerlerde zatürreye yol açtığını açıkladı.

Aşılı ve aşısız 2 gencin tomografisi acı gerçeği ortaya çıkardı!
Aşılı ve aşısız 2 gencin tomografisi acı gerçeği ortaya çıkardı!
GİRİŞ 15.09.2021 17:25 GÜNCELLEME 15.09.2021 17:25
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar, geçtiğimiz yıla oranla yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalamasının 65’ten 35’lere kadar düştüğüne dikkat çekti. Genç olduğu halde aşı olmayanlarda hastalığın ağır seyrettiğini ifade eden Uzm. Dr. Azar, "Ben gencim, benim bağışıklık sistemim kuvvetli" diyen genç bir hastanın akciğerlerinde ciddi lekelenmelerin olduğunu ve korona virüs zatürresi olduğunu gördüklerini belitti. Uzm. Dr. Azar, aynı şekilde aşı olup korona virüs hastalığına yakalanan bir başka genç hastanın akciğer tomografisinde akciğerde herhangi bir sorunun olmadığını ve hastanın durumunun iyi olduğunu gözlemlediklerini kaydetti. Uzm. Dr. Azar, sürekli şahit oldukları "Keşke biz aşı olsaydık" sözünü bir daha duymamak için herkesi aşı olmaya davet etti. 

Aşı ve PCR testini reddettiği için 450 kilometre yolu yürümek zorunda kaldıAşı ve PCR testini reddettiği için 450 kilometre yolu yürümek zorunda kaldı

 


GEÇEN YIL 65 YAŞ ÜSTÜNDE OLAN HASTA YOĞUNLUĞU 15-45 YAŞ ARALIĞINA DÜŞTÜ 

Virüsle mücadele etmede en büyük silahın aşı olduğuna dikkat çeken Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar, "Pandeminin önünün kesilmesi, hastaların azalması için mutlaka dikkat etmemiz gereken en önemli nokta aşı olmaktır. Özellikle ebeveynlere en büyük tavsiyemiz, aşı olmalarıdır. Son zamanlarda hastanelerde yatan hastaların büyük çoğunluğu aşısızlardan oluşmaktadır. Hastalığa yakalananların yaklaşık yüzde 80-90’ı aşısız olanlardır. Şu an yoğun bakımda yatan hastalarının çoğunun aşısız olduğunu görüyoruz. Maalesef, geçen yıl 65 yaş ve üstünde olan hasta yoğunluğu şuan 15 ile 45 yaş aralığına düşmüştür. Bu da gösteriyor ki aşı koruyor ve hastalığın ağır geçmesini engelliyor" dedi. 
 
KEŞKE BİZ DE AŞI OLSAYDIK DİYEN ÇOK 

Yakınlarında ve hastalarında "Keşke biz de aşı olsaydık" diyenlerin çoğunlukta olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Azar, "Bunun dışında hastalığı atlatanların da bize ilk sordukları soru 'Hocam, aşımı en yakın ne zaman yapacağım’ demesi oluyor. Çünkü hastalığı ciddi geçirdiği için aşının koruyuculukta büyük bir faydası olduğunu görüyor. Şu an yoğun bakımlarda, servislerde yaş ortalaması düşüyor. Tavsiyemiz, ‘Ben gencim, benim bağışıklık sistemim kuvvetli’ deyip bu virüs illetine karşı savunmasız kalınmamasıdır. Dolayısıyla hastalıkla mücadelede vücudun direnci eğer genetik olarak da zayıfsa ki bunu önceden ön görmek çok zor, o zaman maalesef hastalığa bağlı kalıcı hasarlar kalabiliyor" diye konuştu. Uzm. Dr. Azar, korona virüsün öksürük, nefes darlığı, astımı tetiklemesi, çeşitli solunum yetmezliği, kalp ve böbrek hastalıkları gibi birçok soruna yol açtığını sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 12
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben de hekimim. Buna sebep olabilecek birçok faktör varken tüm koşullar aynı kabul edilip böyle bir değerlendirme yapmak bilimsel değil.
  Cevapla
 • belde 1 yıl önce Şikayet Et
  bu aşı olmayın propagandası yapan gösteri yapanların ne bildiği var hala anlaşılır değil. elbet insanın ömrü sayılı ey insan. lakin bu vücut da bizlere emanet. sağlıklı olmayı dilemek, buna çare aramanın neresi bir kölelik olabilir. birçoğu safsata bilgilerle insanları dolduruyor.
  Cevapla
 • Alpdogan 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada doğruyu şöyleyen yok dünya yalan üzerine kurulmuş Allah yalancilari doğru dürüst insanlardan korusun
  Cevapla
 • selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya bugün internete kocaeli hastanelerinden birinin yoğun bakım verileri düştü 65 hasta 42 si aşılı olanlar 23 kişi 3 doz aşılı ve aşılı olan entübe sayısı daha fazla,sorun aşı olmamak değil ama bu tür yalan haberlerle körükledikçe bunda insanların paranoya olması
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İnternete düşenin doğru olduğuna inandın ama aşının işe yaradığına inanmadın, siz neyle besleniyırsunuz, vitamin şart
  Cevapla
 • Outfake 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi ordan neden burada yalan söylüyorsun. Utanmadan bir de. Terbiyesiz insalarin hayatlariyla bu şekilde yalan konuşarak oynayamazsin
  Cevapla
 • anti aşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Gebze'deki hastalar basına sızdı hiçte sizin dediğiniz gibi değil milleti önce aşılayıp sonradan bu aşı olanlara göre bir virüs üretip bu insanların ölmelerine sebep olmayacağınız ne malum aşı olunca kesin ölüme engel mi hayır taşıyıcı olmaya engel mi hayır 3 doz yetecek mi belli değil geçin bu ayakları !
  Cevapla
 • Covide hayran 1 yıl önce Şikayet Et
  Virüs zatürreye neden olmaz. Zatürre kendi başına bir hastalıktır. Zatürre olanlar zaten halsiz ve yorgun olurlar. Bu covidin ne yaptığını bir türlü belirleyemediler, kanser taklidine kadar gitti. Yakında bakanlık verirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve memur maaşlarına zam açıklaması
Evdeki halıları kirleten itfaiye eri helallik istedi, aldığı cevap şok etti