Çanakkale'de 40 yıllık seyyar kuyumcu simit satar gibi altın bilezik satıyor!

Çanakkele'nin Yenice ilçesi Pazarköy'de 40 yıldır seyyar olarak sarraflık yapan Ertuğrul Müftüoğlu simit satar gibi seyyar olarak bilezik satıyor. 2 kez silahlı soygun riski atlatan Müftüoğlu risklerine rağmen mesleğini sevdiğini belirtti.

Çanakkale'de 40 yıllık seyyar kuyumcu simit satar gibi altın bilezik satıyor!
Çanakkale'de 40 yıllık seyyar kuyumcu simit satar gibi altın bilezik satıyor!
GİRİŞ 14.09.2021 17:40 GÜNCELLEME 14.09.2021 17:40
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çanakkale'nin Yenice’nin Kalkım ile Balıkesi’in Balya ilçelerinde halk pazarlarında seyyar olarak tezgah açan Ertuğrul Müftüoğlu, 40 yıldır baba mesleği olan sarraflık mesleğini sürdürüyor. Yenice bölgesinde tütün ve biber ekimi zamanlarında vatandaşların veresiye aldıkları altınları hasat zamanı ödediklerini belirten Müftüoğlu, “Bu iş baba mesleğim. 40 yılı aşkın süredir Kalkım ile Balya arasında seyyar sarraflık yapıyoruz. Bu yöreyi yıllar önce babam alıştırmış. Sezondan sezona, tütün parasından biber parasına bu bölgede para döner. Herkes birbirini tanıdığı için güvenle alış veriş yapılır. Genelde 22 ayar ürünler satarız. Düğünler için bileşik, yatırım aracı olarak 2,5’luk ata lirası ve çeyrek altın alınır. 40 yılı aşkın süredir meslekte bu şekilde çalışıyoruz” dedi. 

Mardin'de bir köyde midye kabuklarıyla sandık yapıyorlar! 500 liraya satıyorlarMardin'de bir köyde midye kabuklarıyla sandık yapıyorlar! 500 liraya satıyorlar
MESLEĞİN RİSKLERİ ÇOK 

Mesleğin son temsilcileri olduklarını ve büyük risk taşıdıklarını belirten Müftüoğlu. “Bir kaç seneye kadar biz de dükkanları sabitleştiririz. Mesleğin tadı kaçtı, sokaklarda altın satmak zor. Riskleri çok. Yollarda silahla önümüze geçenler, kurşun atanlar oldu. Bunları ben yaşadım iki defa. Allah’a şükür malımızı, canımızı gasp ettirmeden, sağlığımızı kaybetmeden işimizin başındayız yine. Mecburuz, buralar küçük yerler. Allah bereket versin karnımızı doyuracak kadar üç beş kuruş bir şeyler oluyor” diye konuştu. 2 AY VERESİYE ALTIN VEREBİLİYORUZ

Ertuğrul Müftüoğlu, "Sezon olarak veresiye satışın paraları dönmeye başladı. Veresiye verdiğimiz müşterilerimiz çok. Bunların paraları yavaş yavaş tahsil olurken, herkes ödemesini düzenli bir şekilde yapar. Kalkım ve yakın köylerdeki halkımıza vatandaşlarımıza bir iki aylık veresiye altın verebiliyoruz. Çeyrek altın ihtiyaçlarını görebiliyoruz. Çünkü biber sezonunda biberlerini sattıklarında gelip ödemelerini yapıyorlar. Bu şekilde halkla iç içeyiz. Böyle olmasa ticaret olmuyor. Eylül ayına kadar idare ediliyor. Eylül ayının sonunda kırmızı biberini ve domatesini toplayan, satan ödemelerini bize yapıyor.  Bu çark bu şekilde devam ediyor. Bir dahaki sene yine Allah ömür verirse bu şekilde devam ederiz” dedi. 

ALTIN KURUNU İNTERNETTEN TAKİP EDİYOR 

Seyyar olduğu için altın kurunu da cep telefonu aracılığıyla internetten takip ettiklerini ifade eden Müftüoğlu, “Anlık altın fiyatlarını internet aracılığı ile telefonlarımızdan takip ediyoruz. Güvenemediğimiz zaman da hemen İstanbul’u arıyoruz. Anlık Kapalı Çarşı’daki borsa fiyatını alıyoruz. Bir süre bunla idare ediyoruz. Yüklü satış olursa, düşüp çıktığını internet veya tekrar İstanbul’u arayarak takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • bahr 1 yıl önce Şikayet Et
    altın veresiye satılmaz. haramdır.
    Cevapla
  • agonyalı 1 yıl önce Şikayet Et
    Memleketimin saaf insanları
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tercihleri Türkiye! Fransa her yerden kovuluyor
TSK nefes kesen anları paylaştı: Hedefler böyle vuruldu