Kış aylarında artan damar büzüşmesine dikkat! Ölümcül olabiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Zübeyir Acar kalp damar rahatsızlıklarının kış mevsiminde ciddi oranda artış gösterdiğini, özellikle pandemi nedeniyle hareketsiz kalan vücutta damar büzüşmesinin meydana geldiğini söylemiştir.

Kış aylarında artan damar büzüşmesine dikkat! Ölümcül olabiliyor
Kış aylarında artan damar büzüşmesine dikkat! Ölümcül olabiliyor
GİRİŞ 14.10.2021 14:39 GÜNCELLEME 14.10.2021 14:56
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kış mevsiminin başlamasıyla kalp damar rahatsızlıkları ciddi oranda artış gösterirken, uzmanlar pandemi nedeniyle hareketsiz kalan vücutta soğuk havalarda artan damar büzüşmesiyle kalp spazmları meydana geldiğini söyledi. Batman'da görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Zübeyir Acar damar büzüşmesinin kalp sağlığını ciddi oranda tehdit ettiğini de ekledi..

Maraşlı şeften 'kış aylarında bol kelle paça için' uyarısıMaraşlı şeften 'kış aylarında bol kelle paça için' uyarısı


DAMAR BÜZÜŞMELERİ ÖLÜM SEBEBİ OLABİLİYOR

Acar, soğuk havalarda damarların büzüştüğünü ve bunun kalp sağlığını ciddi oranda tehdit ettiğini belirtti. Acar, "Bu aylarda dikkat etmemiz gerekenler kesinlikle ev içinde kalsak bile fiziksel aktivitelerimizden ödün vermemeliyiz. Kış mevsimine girmek üzereyiz. Dünyada en çok ölüm sebebi olan kalp damar hastalıkları kış aylarında daha ağır seyredebilir, sıklığı 3 ile 4 kat artabilir. Bu aylarda pandeminin olması nedeniyle ister istemez hayatımızda olumsuzluklar artmaktadır. Fiziksel aktivitenin azlığı, düzensiz beslenme, bunlara bağlı olarak obezitenin artması kalp damar hastalıkları riskini, kalp krizini, damar tıkanmalarını daha da artırmaktadır. Ayrıca mevsimsel viral ve bakteriyel hastalıklar yani mikrobik hastalıklarda ister istemez sistemlerin bozulması, iltihap olma durumlarının artmasına ve kalp damar hastalıkları sıklığının artmasına sebep olur. Soğuk havalarda kalp damarlarında büzüşmeler olur. Büzüşmeden dolayı spazmlar akut koroner sendrom dediğimiz kalp damar hastalığı sıklığında bir miktar artma olur. Bu aylarda dikkat etmemiz gerekenler kesinlikle ev içinde kalsak bile fiziksel aktivitelerimizden ödün vermememiz gerekiyor. Günün uygun olan saatlerinde dışarıda ve içeride egzersiz yapmamız gerekir. Evin içinde kısa yürüyüşler yapmamız gerekiyor. Soğuğa karşı, rüzgara karşı giyinmemize dikkat etmemiz gerekir. Taze sebze meyve tüketimine ağırlık vermemiz gerekiyor. Ayrıca kış aylarında enerji ihtiyacımız artıyor. Enerji ihtiyacımızı mümkün mertebe tahıl olan ürünlerden karşılamamız gerekir. Sıvı alımına dikkat etmemiz gerekiyor. Günde 30 ile 45 dakika egzersiz yapmamız gerekiyor” dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • ccey 3 ay önce Şikayet Et
    pandemi insanlar kapandı sokağa çıkamadı aylarca, ne olması bekleniyordu, bir kaç yıl içinde hem bu sebepler hem aşının da ortaya çıkarabileceği yan etkiler, nelere mal olacak, tedbir olsun diye dünya da uygulandı ama maske dahi uzun süreli kullanımda nefes almada solunum yolu rahatsızlıkları ortaya çıkarmayacağını kim garanti edebiliyor kaldıki yıllarca kullanılan ilaçların bile sonradan çıkan yan etkileri sebebiyle toplatıldığı, bu işin sonu gelecek mi muamma, yoksa gerçekten birilerinin senaryosu dünyaya uygulandı mı, biz her zamanki gibi tedbirimizi aldık aşımızı olduk, gerisini allaha havale ediyoruz, herşeyin hayırlısı diyelim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tesla'dan Türkiye hamlesi! 10 ili listesine ekledi
Uçan araba AirCar, uçuşa elverişlilik sertifikası aldı