Karadeniz'de yapılan araştırmada sağlık için en iyi balığın hamsi olduğu ortaya çıktı

Ordu Üniversitesi'nde yürütülen 2 yıllık çalışma sonrası Karadeniz'de en çok avlanan balık türlerinden hamsinin biyoaktif özelliğinin yüksek olduğu belirlendi.

Karadeniz'de yapılan araştırmada sağlık için en iyi balığın hamsi olduğu ortaya çıktı
Karadeniz'de yapılan araştırmada sağlık için en iyi balığın hamsi olduğu ortaya çıktı
GİRİŞ 15.10.2021 16:09 GÜNCELLEME 15.10.2021 16:09
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ordu Üniversitesi'nde yürütülen iki yıllık çalışma sonrası Karadeniz'de en çok avlanan balık türlerinden  hamsinin biyoaktif özelliğinin yüksek olduğu belirlendi. Ordu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünce bölgede en çok avlanan hamsi, istavrit, mezgit, palamut ile barbun üzerinde kimyasal bileşenin ve biyoaktif (fonksiyonel) özelliğinin belirlenmesine yönelik çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Karadeniz Bölgesi'nde en çok tutulan ve tüketilen beş balık seçildi.

Bilim Kurulu üyesi Yiyit'ten korkutan sonbahar açıklaması: Çok zor olacakBilim Kurulu üyesi Yiyit'ten korkutan sonbahar açıklaması: Çok zor olacak


MEZGİT AZ YAĞLI PALAMUT PROTEİN DEĞERİ YÜKSEK

Üniversitenin laboratuvarında iki yıl süren çalışmanın ardından hamsinin diğer çeşitlere göre, fonksiyonel özelliklerinin iyi olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre, hamsinin omega 3'lerden özellikle EPA yağ asitince zengin, antioksidan özelliğinin yüksek olduğu ve antimikrobiyal özelliğinin bulunduğu ortaya kondu. Hamside, esansiyel amino asitlerden lisin, lösin ile özellikle çocuklar için esansiyel olan arjinin ve histidinin yüksek olduğu belirlendi.Ordu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Şahin, Araştırma Görevlisi Dr. Ömer Faruk Çelik ile Araştırma Görevlisi Melike Demirkol'un yaptığı araştırmada dip balık türlerinden mezgidin çok az yağlı, palamudun ise protein değerlerinin yüksek olduğu belirlendi.OMEGA 3 DENİLİNCE AKLA BALIK GELİYOR

Sümeyye Şahin, AA muhabirine, balıkların insan sağlığı için oldukça önemli olduğunu belirterek, içerdiği omega 3’ün kan basıncını dengelediğini, çeşitli kalp hastalıklarından koruduğunu bundan dolayı da kalp dostu olarak bilindiğini ifade etti. Şahin, ancak her balığın omega 3 kaynağı olmadığını, vücudun omega 3 ihtiyacını karşılamak için de hamsi gibi yağlı balıkların tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Balıklardaki biyoaktif bileşiklerin bağışıklık için önemine değinen Şahin, bu bileşiklerin beyin için de faydalı, iltihap önleyici ve çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu özellikleri olduğunu vurguladı."Omega 3" denildiğinde akla ilk balık geldiğini, bunun da balık yağının içinde bulunduğunu aktaran Şahin, "Yaptığımız araştırmada hamsinin oldukça yağlı olduğu ve omega 3’lerden EPA değerinin oldukça yüksek olduğunu bulduk." dedi. Hamsinin birçok parametre açısından ön plana çıktığını dile getiren Şahin, bu balığın mevsiminde daha çok tüketilmesini önerdi.

MEZGİT OMEGA 3 KAYNAĞI DEĞİL

Mezgidin proteince ön plana çıktığını, ancak yağsız bir balık olduğundan omega 3 kaynağı olmadığını aktaran Şahin, "Genelde doktorlar omega 3 ve özellikle D vitamini için hastalarına balık tüketmelerini tavsiye ediyor. Ancak her balığın bunu karşılamadığını, yağlı balık tüketimiyle bunların karşılanabileceğini, halk arasında mezgidin yağlı bir balık olarak bilindiğini, yapılan araştırmada ise bunun böyle olmadığını gördük." diye konuştu. Araştırma Görevlisi Melike Demirkol ise balık tüketiminin insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına böyle bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Balıkların beden sağlığı ve vücudun dokularının yenilenmesi için faydalı olduğunu belirten Demirkol, yaptıkları araştırmada, hangi balık çeşitlerinde ne gibi besin değerinin fazla ya da az olduğunu çalışmada gördüklerini dile getirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Balığın her türü faydalı dir.bolbol tuketin
  Cevapla
 • WWW 2 yıl önce Şikayet Et
  Müsilaj yemeye niyetim yok, sana afiyet olsun.
  Cevapla
 • Ebu SAİD 2 yıl önce Şikayet Et
  karadenizlinin delilik sınırında dehası Hamsiden geliyor demek ki.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Katar ve BAE'den İran açıklaması
Cihat Yaycı’dan İsrail-İran geriliminde Türkiye’ye uyarı