Türkiye'den 'randevusunu alan hastaya 48 saatte vize verme' kararı

Sağlık turizminden Türkiye'nin aldığı payı artırmak için bir uygulama hayata geçiyor. Randevusunu gösteren hasta en geç 48 saatte refakatçileriyle vizesini alarak Türkiye'ye gelecek.

GİRİŞ 16.10.2021 10:13 GÜNCELLEME 16.10.2021 14:50
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Sağlık turizminin geliştirilmesi amacıyla yurt dışından gelecek hastalara vize kolaylığı sağlanması için Hizmet İhracatçıları Birliğine (HİB) yetki verildi.

Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları arasında uluslararası hastaların sağlık vizesinin başvuru kabulü aşamasında HİB'in yetkilendirilmesine dair "Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü", Ticaret Bakanlığında düzenlenen törenle imzalandı.

Törende konuşan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, sağlık vizelerinin Türkiye’de tedavi görmek isteyen hastalara hızlı şekilde verilmesinin önem taşıdığına işaret ederek, "Bu anlayışla 'S tipi' denilen modeli Irak ve Libya özelinde hayata geçirmiştik. Bu modelin dünyadaki fırsatları Türkiye'ye kazandırmada yeterli olmadığını gördük. Şimdi bu modeli HİB çatısı altında bütün dünyaya teşmil edecek şekilde adım atıyoruz. Dünyada bir hasta HİB üzerinden bizlere randevusunu gösterdiği anda en geç 48 saatte refakatçileriyle birlikte vizesini alarak ülkemize gelmiş olacak. Sağlık turizminden ülkemizin aldığı payı artırmak durumundayız. Sağlık turizmi pastasından alınacak her pay, ülkemizin hanesine gelir olarak kaydedilecektir" ifadelerini kaydetti.

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ise, Türkiye'nin kendi hastaları yanında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen sağlık turizmi hastalarını da misafir ettiğine işaret ederek, "Son 10 yılda 1 milyona ulaşan hasta sayımızı çok daha ileriye taşımayı, şu anda ölçülen 1 milyar doları aşan döviz girdisini çok daha yukarılara taşımayı, 2023'e kadar 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

THY 24 SAATTE İNCELEYECEK

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, "Bizler, bize gelen vize taleplerini 24 saat içinde inceleyip Dışişleri Bakanlığımıza ileteceğiz. Bakanlık da 24 saat içinde neticelendireceği için 48 saat içinde sağlık kuruluşundan randevusunu gösteren sağlık turistinin incelemesi tamamlanacak, evraklarına bakılacak, dijital ortamlarda yapılan incelemeler sayesinde bu daha da hızlandırılacak. İnsanlar çok süratli şekilde ülkeye gelebilecekler" bilgisini paylaştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Tosuny 1 ay önce Şikayet Et
  Biz kime vize uyguluyoruz.? Gelen geliyor zaten. Tek ucuzlayan şey vatandaşlık.
  Cevapla
 • birisi 1 ay önce Şikayet Et
  Eskiden doktor kuyruğu ilaç kuyruğu vardı şimdi randevu kuyruğu var nasıl alacaklarmış komik duruma düşüyorlar
  Cevapla
 • Kim İnanır 1 ay önce Şikayet Et
  48 Saatte vize versinler ben dişimi kırarım. Adam burada yüksek lisans yapacak, parasını yatırmış, üniversiteden kabul yazısı ve davetiye almış, bu ayın 18 de dersler başlayacak konsolosluğa gidiyor konsolosluğun verdiği cevap evrakları bırak git 3 hafta sonra gel... Şimdi kalkış hastane randevusu olana 48 saate vize. Tabi buna kim inanır?
  Cevapla
 • osman 1 ay önce Şikayet Et
  bekleyecekler tabii. gerekirse 3 ay bekleyecekler. Beğenmiyorsa başka kapıya.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Paran varsa her şey yalan modu
  Cevapla
 • Erhan 1 ay önce Şikayet Et
  Vize işi kolayda hastaneden randevu almak zor
  Cevapla
 • Berat 1 ay önce Şikayet Et
  Vize özel hastaneden randevu almış olanlara verilecek, paralı olup iyi bir yerde muayene olmak isteyen. Gerçi Türkiyeye gelmek için kaç ülke vizeye ihtiyaç duyuyor ki
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  ben yabanci değilim , e nabiz dan rahat randevu aliyorum , bazilari sabah 5 te gelip sira nerde diye soruyor
  Cevapla
 • selim 1 ay önce Şikayet Et
  niye zor olsun bazı bölümler ve hastanelerde dönem dönem sıkıntı olsa da rahat randevu alıyoruz. eskiyi özlediysen kemale merale ver oyunu onlar kısa zamanda eski sefil günleri getirir size
  Cevapla
 • Turancılar 1 ay önce Şikayet Et
  Para her kilidi açıyor
  Cevapla
 • osmanli 1 ay önce Şikayet Et
  yabancıya o da kolay.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Serdar Avcı, Danny Williams'a ringi dar etti!
Son dakika haberi: Meteoroloji'den ülke geneline uyarı! Kar kuvvetli geliyor...