Dünya bu haberi bekliyordu! BioNTech aşısının 3. doz etkinlik oranı açıklandı

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği Covid-19 aşısının 3. dozunun etkinlik oranını açıkladı.

GİRİŞ 21.10.2021 19:06 GÜNCELLEME 21.10.2021 19:06
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Şirketten yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısının takviye dozunun 3’üncü aşama klinik denemelerinde aşının yaş, cinsiyet, ırk ve sağlık durumundan bağımsız olarak yüzde 95,6 oranında etkili olduğu sonucuna varıldığı belirtildi.

10 bin kişi üzerinde yapılan denemelerde deneklere ikinci dozdan ortalama 11 ay sonra 30 mikrogramlık takviye dozu ya da plasebo yapıldığı vurgulanan açıklamada, plasebo olan kişilerde 109 Kovid-19 vakası görülürken takviye aşısı olanlarda yalnızca 5 kişide vaka görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, araştırma sonucunun Pfizer’ın Kovid-19 aşısının etkisinin zamanla düştüğünü teyit ettiğinin de altı çizildi.

Pfizer’ın Başkanı Albert Bourla, yaptığı açıklamada, "Bu sonuçlar insanları bu hastalıktan korumak konusunda takviye aşılarının faydasını ortaya koydu. Dünyada aşı olmamış kesimlerin aşıya ulaşmasını sağlamanın yanı sıra takviye aşıların da bu salgınla mücadelede önemli bir yeri bulunduğuna inanıyoruz." dedi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) eylül ayında Pfizer/BioNtech aşısının takviye dozunun 65 yaş üzeri ve risk altında çalışan kişilere yapılmasını onaylamıştı.

FDA, dün, Moderna veya Johnson & Johnson aşısı olmuş kişilerin isterlerse Pfizer/BioNtech aşısının takviye dozunu olmalarına da onay vermişti.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • bio 1 ay önce Şikayet Et
  Adı Türk kendi Alaman efendi "Paramın Aleyküm"
  Cevapla
 • Fuat 1 ay önce Şikayet Et
  Belki farkındaysanız aylardır sosyal medyada takma çakma Türk ismi hesap kulanarak kızıl emperiyalist çin çang çong komunist propagandası M-rna aşıları kötüleniyor ve daha nice aşılar kötülenuyor: Hedeflerini ulaşabilmek için ABD; Alman, Israil ve Anti semitzm globalist Bill Gates polemiği yapıyorlar! BIONTECH kurucusu Gurbetçi sayın uğur Şahin bey hakkında asılsız iddialar. para ve zenginlik polemjği. Negatif algı operasyonuyla halkın kafasında şüphe ve kuşku yaratmak ve isnanları yüksek koruyucu aşılardan kulanmaktan uzak tutmak! Bu negatif algı propagandası sadece Türkiyeyle sınırlı değil bütün dünya ülkelerinde yapıyorlar!
  Cevapla
 • abc 1 ay önce Şikayet Et
  İsteyen gider aşı olur, istemeyen olmaz. Aşı reklamı yapmayın.
  Cevapla
 • memo 1 ay önce Şikayet Et
  Virüs değil cehalet öldürür.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Prens cemal efendi ssk lı çalışıyorsan iş verenin parayı yatırıp yatırmadığı seni ne ilgilendiriyo onu anlamadım ssk var ise sen işine bak yok eğer yoksa zaten o şekil 1 gün bile çalışmazsın çünki her ayın 1 inde kontrol ediyosunuz kısadan konuşcak olucaksak BOŞ yapma bak işine
  Cevapla
 • hkn 1 ay önce Şikayet Et
  bi kilo doz bi otobos para para para
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meclis'te yumruklu kavga!
Mehmet Acet yazdı: Yunanistan kalpten gidecek