Antidepresan ilaç koronavirüs hastalarının hastaneye yatışını yüzde 32 azalttı

Etken maddesi fluvoksamin olan antidepresan ilacın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının hastaneye yatışlarını yüzde 32 azalttığı bildirildi.

Antidepresan ilaç koronavirüs hastalarının hastaneye yatışını yüzde 32 azalttı
Antidepresan ilaç koronavirüs hastalarının hastaneye yatışını yüzde 32 azalttı
GİRİŞ 28.10.2021 14:48 GÜNCELLEME 28.10.2021 14:48

“Lancet Global Health” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, antidepresanların Kovid-19 hastaları üzerindeki etkisiyle ilgili çalışma yürüten bilim insanları, Brezilya'da yeni tip koronavirüs ile enfekte olmuş 1500 kişiyi inceledi. Çalışmada, deneklerin yarısından, evdeyken 10 gün boyunca günde iki kez 100 miligram fluvoksamin içeren ilacı kullanması istendi, kontrol grubuna ise plasebo verildi.

6 haftadan uzun süren ürtikere dikkat! Çözümü ozon tedavisi olabilir6 haftadan uzun süren ürtikere dikkat! Çözümü ozon tedavisi olabilir


HASTALARI 4 HAFTA TAKİP ETTİ

Uzmanlar, deneklerden hangisinin hastaneye gittiğini ya da hangilerinin acil serviste uzun süre kaldığını görmek için dört hafta boyunca hastaları takip etti. Çalışmada, antidepresan ilacın, Kovid-19 hastalarının hastaneye yatışlarını yüzde 32, ilacı tolere eden hastalarda da ölümleri yüzde 91 azalttığı gözlendi. Plasebo grubundaki 756 hastanın 119'unun hastaneye yatış ya da 6 saatten fazla acil durum gerektiren komplikasyonlar geliştirdiği gözlenirken, fluvoksamin kullanan 741 kişiden 79'u hastaneye başvurdu. Araştırma ekibinde yer alan, McMaster Üniversitesinde görevli Dr. Edward Mills, fluvoksaminin Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlara göre çok daha ucuz olduğunu belirterek Dünya Sağlık Örgütünün öneride bulunması halinde birçok yoksul ülke için ilacın hazır olduğunu ifade etti.Kovid-19 tedavisi için kullanılan yüksek maliyetli antikor tedavisine kıyasla 4 dolara satılan fluvoksaminin yoksul ülkeler için faydalı olabileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi Kooperatif Market'ten temmuz ayına özel yeni indirimli ürünler
İbre lehimize dönüyor!