Yüksek tansiyonu küçümsemeyin! Belirti vermeden ilerliyor

Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Levent yüksek tansiyon hastalığının tedavi edilmediği durumlarda hayatı tehdit edecek durumlara gelebileceğini söyleyerek yıllarca belirti vermeden yaşayan bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Yüksek tansiyonu küçümsemeyin! Belirti vermeden ilerliyor
Yüksek tansiyonu küçümsemeyin! Belirti vermeden ilerliyor
GİRİŞ 30.10.2021 10:54 GÜNCELLEME 30.10.2021 10:54

Yüksek tansiyon hastalığı ile ilgili konuşan Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Levent, yıllarca belirti vermeden yaşayan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Vatandaşların bir çoğunun tesadüfen hastalığı öğrendiğine dikkat çeken Levent, "Yıllarca hiç belirti vermeden yüksek tansiyona sahip olabilirsiniz, birçok insan tesadüfen yüksek tansiyon  hastası olduğunu öğrenir. Onun için yüksek tansiyon hastalığı ‘sessiz katil’ olarak ün salmıştır. Yüksek tansiyon tedavi edilmediği zaman  atardamar duvarlarınızda oluşan aşırı basınç, damarlarınıza ve  organlarınıza hayatı tehdit edici  ciddi zararlar verebilir" dedi. 

Katarakt oluşumunu önleyen besinler: Portakal, greyfurt, biber...Katarakt oluşumunu önleyen besinler: Portakal, greyfurt, biber...


TEDAVİ EDİLMEZSE BİRÇOK HASTALIK MEYDANA GELİR

Hastalığın zamanında tedavi edilmediği durumlarda beklenecek tehlikeler hakkında konuşan Dr. Levent, şunları söyledi: "Yüksek tansiyon arterlerin sertleşmesine ve kalınlaşmasına neden olarak kalp krizi, felç gibi tehlikeli ve ağır hastalıklara yol açabilir. Artan kan basıncı, damar duvarlarınızın incelmesine ve şişmesine neden olarak anevrizma denilen balonlaşma oluşturabilir. Anevrizma yırtılırsa ani ölüme neden olabilir. Damarlarınızdaki yüksek basınca karşı kan pompalamak için kalbiniz daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu aşırı çalışma kalp büyümesine sonrasında kalp yetmezliğine yol açar. Yüksek tansiyon böbrek damarlarında hasara yol açarak böbrek yetmezliğine  neden olabilir. Göz damarlarında kalınlaşma , daralma veya kanama gibi nedenlerle görme kaybı meydana gelebilir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyon beyin kan dolaşımını bozarak, düşünme, hatırlama ve öğrenme yeteneğinizi etkileyebilir. Unutkanlık ve öğrenme ilgili sorunlar yüksek tansiyonlu kişilerde daha yaygındır. Yüksek tansiyon etkisiyle daralmış veya tıkanmış damarlar, beyne giden kan akışını azaltarak ‘vasküler demans’ denilen bunama tipine neden olabilir. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan aterom plakları bacaklarınızdaki atardamarlara giden kan akışını azaltarak, bacaklarda ve ayaklarda ağrı, uyuşma ,üşüme gibi şikayetlere ve enfekte yaralara  neden olabilir. Yüksek tansiyon erkeklik organı penise giden kan akışını bozarak iktidarsızlığa ve erken boşalmaya neden olabilir. Yüksek tansiyon ile birlikte kilo fazlalığı, yüksek kan yağları ve yüksek glukoz seviyeleri vücut metabolizmasında bozukluk oluşturarak şeker hastalığı ve damar hastalıklarının gelişme ihtimalini arttırmaktadır." 
 
BOL YAĞLI, ŞEKERLİ VE TUZLU YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Yüksek tansiyon riskine karşı tavsiyelerde bulunan Dr. Levent, "Yüksek tansiyon tespit edildiğinde mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurulmalıdır. Tansiyon düşürücü ilaçlar ile yüksek tansiyon kontrol altına alınmalıdır. Risk faktörlerinin ortadan kaldırılması en az kullanılan ilaçlar kadar önemlidir. Bu risk faktörleri aşırı kilo, diyette aşırı tuz alımıdır. Mutlaka fazla kilolar verilmeli, tuzsuz diyete geçilerek tuz alımı kısıtlanmalıdır. Sağlıklı beslenerek  çok çeşitli  besleyici vitamin ve mineralden zengin yiyecekler tüketin. Yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecekleri azaltın. Sağlıklı kiloda olun. Düzenli egzersizler yapın. Haftada 5 gün 30 ar dakika egzersiz yapılabilir. Stresi azaltmak, mutluluk ve üzüntülerinizi paylaşmak, meditasyon, yoga yapmak, hobi edinmek yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır. Günde 8-10 su bardağı su tüketilmelidir. Sigara ve alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır “ dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Söke Kağıt Fabrikasında yangın devam ediyor! Yanardağ görünümü aldı
Erdoğan'ın çağrısı sonrası Esed'den yeni 'Türkiye' açıklaması! Dikkat çeken sözler...