Bu belirtileriniz varsa ihmal etmeyin: Karın şişliği, halsizlik...

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk safra kesesi hakkında vatandaşlara uyarılarda bulunarak halsizlik ve karın şişliğine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi

Bu belirtileriniz varsa ihmal etmeyin: Karın şişliği, halsizlik...
Bu belirtileriniz varsa ihmal etmeyin: Karın şişliği, halsizlik...
GİRİŞ 30.11.2021 14:03 GÜNCELLEME 30.11.2021 16:10

Safra kesesi taşları hakkında vatandaşlara uyarılarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, “Halsizlik ve karın şişliğine dikkat etmek gerekiyor, çünkü safra kesesi taşlarının belirtisi olabilir. Bunun dışında iltihaplanma varsa sağ kaburganın altına yerleşmiş sürekli olarak geçmeyen ağrılar olacaktır” dedi.

Geçmeyen bel ağrılarının nedeni belli oldu: RomatizmaGeçmeyen bel ağrılarının nedeni belli oldu: Romatizma

HALSİZLİK, KARIN ŞİŞLİĞİ GİBİ BELİRTİLERİ OLUYOR

Safra taşları genel olarak; halsizlik, karın şişliği, yağlı yemekler ve kuruyemiş tüketimi sonucu karın ve sırtta ağrı belirtileri gösterir. Oluşan taşların pankreas kanalına düşmesiyle birlikte ciddi sorunlar yaşanabileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, “Safra kesesi taşlarının belirtilerine dikkat etmemiz gerekiyor. Genelde bu tür hastalarda karnın sağ tarafında ağrılar olabiliyor. Özellikle yağlı, yumurtalı, etli yemekler ve kuruyemişlerden sonra başlayan karın ağrısı olur. Bu ağrı bazı zamanlarda da sırta yansıyabilir. Bu ağrılara eşlik eden mide bulantıları ve kusmalar olabilir. Bunun dışında iltihaplanma varsa sağ kaburganın altına yerleşmiş sürekli olarak geçmeyen ağrılar olacaktır. Bu ağrılardan genellikle ağrı kesicilerle kurtulamazsınız. Bazen kesedeki taş kanala düşüp, sarılığa sebep olabilir. Pankreas kanalını tıkarsa da pankreatit dediğimiz çok daha ağır tablolarla karşılaşabiliriz. Bu tür belirtiler varsa geç kalmadan mutlaka uzmanına başvurmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
2019 ve 2020'de konut alanlar dikkat! Tek tek tespit edildiler: Bakanlık izaha çağıracak
Vergi müjdesi! 850 bin esnafın beklediği haber geldi...