Dövme yaptıranlarda ortaya çıkıyor! Bu virüs 12-18 ayda öldürüyor

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Eyüp Coşar ileri evrede tanı konulan HIV taşıyıcılarında ortalama yaşam süresinin 12-18 ay arasında olduğunu söyleyerek dövme yaptıranların risk altında olduğunu belirtti

Dövme yaptıranlarda ortaya çıkıyor! Bu virüs 12-18 ayda öldürüyor
Dövme yaptıranlarda ortaya çıkıyor! Bu virüs 12-18 ayda öldürüyor
GİRİŞ 30.11.2021 11:40 GÜNCELLEME 30.11.2021 11:50

Sivas Medicana Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Eyüp Coşar, çağın ölümcül hastalıklarından biri olan AIDS hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Coşar, ileri evrede tanı konulan bir hastanın ortalama yaşam süresinin 12 ile 18 ay arasında olduğunu belirtip, “HIV, insan bağışıklık yetmezliği virüsüdür. AIDS ise sonradan edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromudur. HIV ve AIDS kesinlikle bir birinden ayrı iki olgudur. Yani, bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudun direncini farklı enfeksiyonlara karşı güçsüz hale getirir. Bir kişi HIV ile enfekte olmuşsa bu kişiye HIV pozitif ya da kronik HIV taşıyıcısı denir. Virüsü aldıktan 2-4 hafta sonra sıklıkla geçici hastalık tablosu görülebilir ve hastalığın oluşması 8-10 yılı bulabilir. İleri evrede tanı konulan hastalarda ortalama yaşam süresi 12-18 aydır” dedi. 

Koronavirüse sakız çözümü: Yüzde 95 oranında etkili oluyorKoronavirüse sakız çözümü: Yüzde 95 oranında etkili oluyor


HIV POZİTİF BİR KİŞİ GECİKMEDEN TEDAVİYE BAŞLAMALI

Coşar, HIV pozitif bir kişinin gecikmeden uygun, etkili ve virüsü baskılayıcı tedaviye erişiminin büyük önem taşıdığını belirtip, “Yani vücudun başta bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyonlar olmak üzere diğer birçok hastalıklara karşı temel savunma ve direncini düşürür. Sendrom kelimesi ise başka hastalıkla bağlantısı olabilecek çeşitli enfeksiyon türlerinin oluşturduğu klinik durumu ifade eder. Kişi, uygun, etkili ve virüsü baskılayıcı tedavi almadığı durumda HIV ilerleyen süreçte AIDS’e neden olabilir. Bunun için HIV pozitif bir kişinin gecikmeden uygun, etkili ve virüsü baskılayıcı tedaviye erişimi büyük önem taşır” diye konuştu. 
 
ANNEDEN BEBEĞİNE EMZİRME YOLUYLA BULAŞABİLİR

Coşar, HIV’in bilinen bulaşma yollarını sıralayarak, “Korunmasız cinsel ilişki,  oral, vajinal ve anal ilişki, cinsel istismar, virüs taşıyan kan veya kan ürünlerinin nakli,  virüs taşıyan şırınganın batması, uyuşturucu kullanımı, dövme, jilet uygulamaları ile bulaşabilir. Anneden bebeğe anne karnında, doğumda veya anneden bebeğine emzirme yoluyla bulaşabilir. Girişimsel tıbbi uygulamalarla bulaşabilir” ifadelerini kullandı. 
 
YÜZDE 10'DAN FAZLA KONTROLSÜZ KİLO KAYBI BELİRTİ OLABİLİR

Coşar, kişide yüzde 10’dan fazla kilo kaybının  vücuda bulaşan HİV virüsünün belirtisi olabileceğine değinerek, “Halsizlik, baş ağrısı, kısa sürede yüzde 10’dan fazla kontrolsüz kilo kaybı, birkaç haftadan fazla süren ve sebebi açıklanamayan ateş, titreme ve gece terlemeleri, ciltte ağrısız, vücudun her yerinde bulunabilen düzgün, sert ve gittikçe büyüyen pembe-kızıl renkli lekeler, nedeni bilinmeyen ve iki haftadan uzun süren lenf bezlerinde (koltuk altı, boyun, kasık vb.) şişlik, nefes darlığı ve kuru öksürük, ağızda devamlı beyaz lekeler (pamukçuk, aft gibi) bulunması, uçuklar, kronik ishal gibi belirtiler HIV olabilir. Unutulmamalıdır ki kişinin HIV ile enfekte olduğunu düşündürebilen bu belirtilerin birçok farklı sebebi de olabilir. Bunun için Düzenli olarak HIV taraması yapılması en doğru olandır.” 
 
ETKİN BİR TEDAVİ İLE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRÜLEBİLİR

 Op. Dr. Coşar birçok hastalıkta olduğu gibi HIV hastalığında da erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “HIV, günümüzde uygun, etkili ve baskılayıcı tedavi yöntemleri ve düzenli ilaç kullanımı sayesinde kronik hastalık olarak devam etmektedir. Yani tedaviye düzenli bir şekilde bağlı kalındığında ve etkin bir tedavi ile HIV pozitif her insan sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmektedir. Riskli grupta olan ve şüpheli durumda olan herkesin bir sağlık kuruluşuna başvurup testini yaptırması son derecede önemlidir. HIV’den ve HIV’li kişilerden değil her sağlık probleminde olduğu gibi geç kalmaktan kaçınmak gerekir.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
AK Parti'den, Refah'taki katliam saldırısı sonrası İsrail açıklaması: Lanetliyoruz!
AB Başkanı Von der Leyen için yolun sonu geldi! UCM'ye suç duyurusunda bulunuldu