Mide fıtığı yaşayanlar dikkat: Reflüye yol açıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Kadir Şeker her yaştan insanda oluşabilecek fakat genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülen mide fıtığı belirtilerinden söz ederek mide fıtığı problemi yaşayan kişilerde reflünün de görüldüğünü ifade etti

Mide fıtığı yaşayanlar dikkat: Reflüye yol açıyor
Mide fıtığı yaşayanlar dikkat: Reflüye yol açıyor
GİRİŞ 13.01.2022 11:21 GÜNCELLEME 13.01.2022 12:34

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Kadir Şeker, mide fıtığı belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Mide fıtığı belirtilerinden söz eden Opr. Dr. Kadir Şeker, "Her yaştan insanda oluşabilecek fakat genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde bulunan mide fıtığı başlangıç seviyesinde hastalık belirgin bir belirti vermezken, orta ve ileri düzeyde ise ciddi sorunlar oluşturabilir. Özellikle ağıza acı su gelme, mide de yanma, beslenmeden sonra kusma gibi belirtiler verirken ağır kaldırma veya tuvalet düzensizlikleri sebebiyle de hastalık seviyesine göre farklı belirtiler de değişiklik gösterebilir. Mide fıtığının oluşumuna neden olarak, bağırsakların aşırı hareketli olması, stres, aşırı ağır yük kaldırma, gebelik, fazla kilo, uzun süren öksürük gibi sebepler gösterilebilirken her hastada da farklı şekillerde gelişim gösterebilir” diye konuştu.

Bağışıklık sistemini güçlendiren renkli besinler: Kansere karşı koruyorBağışıklık sistemini güçlendiren renkli besinler: Kansere karşı koruyor

MİDE FITIĞI YAŞAYAN KİŞİLERİN ÇOĞUNDA REFLÜ GÖRÜLÜR

Mide fıtığı ve reflü ilişkisine değinen Kadir Şeker, “Mide fıtığı problemi yaşayan kişilerin hemen hemen büyük bir çoğunluğunda reflü problemi de görülmektedir. En sık görülen reflü belirtileri arasında; midede yanma, ekşime, ağızda acı bir tat hissedilmesi, göğüste ağrı veya yediklerinin ağıza gelmesidir. Mide fıtığının tanı ve tedavisi yapılacak olan endoskopi uygulamasıyla yapılacak değerlendirmenin akabinde yön bulacaktır. Hastaya en uygun tedavi yönteminin uygulanması için ayrıntılı bir tedavi planlaması yapmak gerekmektedir. Bunlar medikal (ilaç) ve cerrahi tedavi yöntemleridir” şeklinde konuştu.

Mide fıtığı yaşayanlarda reflü tehlikesi

KAPALI AMELİYAT YÖNTEMİYLE YAPILIR

Tedavinin geciktirilmemesi gerektiğini dile getiren Opr. Dr. Şeker, “Hastalığın derecesi ve hastanın şikayetlerine göre ameliyatsız yönteme başvurulabilirken, cerrahi yönden ise laparoskopik dediğimiz kapalı ameliyat yöntemiyle yapılır. Uzun yıllar mide fıtığı ve reflü hastalığı çekenler olduğunu görmekteyiz. Kişinin bu yaşadığı sağlık sorununu daha farklı boyutlara ve farklı sağlık sorunlarına yol açmadan tedavilerini yaptırmalarını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Netanyahu'ya bir şok daha! Şimdiye kadar ki en büyüğü...
Yerli otomobil Togg sahiplerine Euro 2024 müjdesi!